Malülen emeklilik talebim red edildi. Ne yapabilirim?

• Konbuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
Halil Bey ilk sigorta başlangıcım 1993.İşe doğuştan özürlü olmama rağmen rapor almadan sağlam girdim.SSK şu anda 19 yıl ve halen çalışıyorum.ÖMSS na girip öğretmen olacağım.Milli Eğitim Bütün özürlüleri kadroya alıyor.Eylüle kadar SSK lı olarak çalışacağım.Eylülde öğretmen olacağım.Öğretmen olunca hizmet birleştirmesi yapacağım.şuan 1250 olan SSK primi eylüle kadar 1500 olacak.
Emekli sandığında emeklilik 10 sene değil mi?Öğretmenliğe geçince 1500 SSK primi öğretmenliğe aktarılınca ben 5-6 yıllık öğretmen olmuş olacağım.4 sene çalışıp emekli olmam gerek.Ama tutki öğretmen olamadım.O zaman da raporu işe girdikten sonra % 60 tan fazla bir oranla aldığım için SSK dan 1800 günü doldurup emekli olmam gerekmez mi?

İsen Buga şu an çalışıyorum.1250 gün prim 1800 güne tamamlanırsa malülen emekli olamam mı?Ben işe raporla girmedim ki.İşe giriş tarihi 1993.Rapor alma tarihi 2012 Ocak.işe raporla girseydim malulen emekli olamazdım.

slm arkadaşlar bende özürlüyüm 3 ayda 650 tl alıyorum yetmiyor
evlliyim 1 çocuğum var ne yapmam gerek lütfen yardımcı olurmusunuz tşkler
yılmaz abi

Halil Bey ilk sigorta başlangıcım 1993.İşe doğuştan özürlü olmama rağmen rapor almadan sağlam girdim.SSK şu anda 19 yıl ve halen çalışıyorum.ÖMSS na girip
öğretmen olacağım.Milli Eğitim Bütün özürlüleri kadroya alıyor.Eylüle kadar SSK lı olarak çalışacağım.Eylülde öğretmen olacağım.Öğretmen olunca hizmet birleştirmesi yapacağım.şuan 1250 olan SSK primi eylüle kadar 1500 olacak.
Emekli sandığında emeklilik 10 sene değil mi?Öğretmenliğe geçince 1500 SSK primi öğretmenliğe aktarılınca ben 5-6 yıllık öğretmen olmuş olacağım.4 sene çalışıp emekli olmam gerek.Ama tutki öğretmen olamadım.O zaman da raporu işe girdikten sonra % 60 tan fazla bir oranla aldığım için SSK dan 1800 günü doldurup emekli olmam gerekmez mi?

Malulen emekli olabilmek için aranan şartları bir süt mesajımda detaylıca anlattım. Tekrar okuyunuz...

slm arkadaşlar bende özürlüyüm 3 ayda 650 tl alıyorum yetmiyor
evlliyim 1 çocuğum var ne yapmam gerek lütfen yardımcı olurmusunuz tşkler
yılmaz abi
Sosyal dayanışma vakfına gidip durumunuzu anlatabilirsiniz.

Arkadaşlar Türkiyedeki kanun ve yönetmelikler yapılırken detaylı düşünülmeden hazırlanıyor. %40 oranında sakat işe giren sakatlığı ilerlese veya başka hastalığı olsa malülen emekli olabiliyor. Eğer %59 üzun üstünde sakat kişi,ilk işe girerken malüliyet derecesinde sakat sayıldığı için malülen emekli olamıyor. ADAM zaten sakatlığı yüksek,başka hastalığı çıkabilir,sakatlığı ilerleyebilir,neden emekli olamasın. 3600 gün sayısıyla erken emekli edilirmiş. Şimdi kendimden örnek vereyim,%77 sakatlık oranı ile 1998 yılnda mevsimlik olarak yılda 4 ay çalışmak üzere işe başladım.
Geçen yıl malülen emeklilik muracaatı yaptım,%92 sakatlık oranım tesbit edildi,buna rağmen reddedildi. Şimdi ben 30 yılda erken emekli olabiliyorum. Nerde engelli hakları? Ben yılda 8 ay dışardan pirim mi ödeyeyim,ailemi nasıl geçindireyim.Bu ne perhiz bune lahana turşusu.
Şimdi de bir açıklama ile 20 bin engelli işe alınacakmış. Binlerce engelliye eziyet veriliyor. Çalışamayacak derecede sakat olan ve bakıma muhtaç olan engellilere kimseye muhtaç olmayacak derecede maaş bağlansa uygun olmazmı. Veya engelliye kendi evinde iş verilse,yada bakıcısı ile beraber aynı yerde iş verilmesi gerekmezmi? Allah aşkına bu yetkilier hiç düşünmezlermi,ağır engelliler nasıl çalışacaklar.
Dünynın hangi ülkesinde böyle kanunlar var. Yılda 4 ay çalışan engelliye kadro vermiyorsun veya emekli etmiyorsun,yeni sıkıntılara zemin hazırlanıyor. Yanlış üstüne yanlış yapılıyor. Nerdeler engelli haklarını savunanlar....Bu ükede akıllı adamlar yokmu?
Hiç durumlara bakılmadan engellilere işkence edilerek,bizzat resmi kuruma çağırılarak muracaat ettiriliyor. Raporlara,diplomaya,bakılarak pekala işlem yapılabilirdi. Bizim herşeyimiz sanki dört dörtluk imiş gibi, engellilere eziyet verenlere yazıklar olsun diyorum..

Merhabalara benimde babam SGK kurumundan malulen maaş almaktaydı bu sene başında tekrar rapor için hastahaneye sevk edildik %79 gibi bir özürlü saglık raporu verdi SGKnin sevk ettiği üniversite hastahanesi ve ''vücudunun 3/2 lik kısmını kullanabilir'' gibi komik bir gerekçe ile bu sene şubat ayında maaşı ve emekliliği donduruldu babamın yuksek saglık kuruluna bir dilekçe ile itiraz ettik bugun eve gelen postada ise yine ayni gerekçe yer almaktaydı nasıl olurda yasal sınır yuzde 60 ıken 79 olan bır yurttasın maasını ve emeklılıgını keserler aynı şeyi 2 yıl oncede yapmıstı bu SGK babamın ölmesını mı beklıyor arkadaslar bu sekılde bır yol ızlıyor bana yardımcı olur musunuz sanırım son care olarak ıl ıdare mahkemesıne yurutmeyı durdurma davası acılacak ama ulkemızde mahkeme surelerınıde hepımız bılmekteyız.Sayın Halil Yılmaz anladıgım kadarı ile bilgi birikiminiz yüksek ne yapmamızı önerirsiniz ?

Yapılması gerekeni tüm işlemleri yapmışsınız zaten. Bundan sonra yapılacak tek şey mahkeme kararını beklemek olacaktır.

Geri