Malulen emeklilik veya erken emeklilik

Arkadaşlar aşağidaki sorularima net cevap verebilecek arkadaş varmi

1 :% 95 rapoum var 1 derecede vergi indiriminden yararlaniyorum.vergi indirimimin sürekli veya kontrollü olup olmadiğini bilmiyorum.ileride vergi indirimim iptal edilip tekrar rapor istenirmi

2.1971 doğumluyum ve 6300 gün ödenmiş pirimim var sigorta başlangicim 1987 dolayisiyla %95 raporla hem erken emekli olabiliyorum hemde malulen emekli olabiliyorum.malulen emeklilikmi daha kazançlidir.yoksa erken emeklilikmi

3.maliye bakanliğindan iş yerime yazilan vergi indirimi uygulanmasiyla ilgili üst yazi var bu üst yazi benim elide oldukca malulen emekliliğe veya erken emeklşlşğe bu yaziylami müracat edeceğim

4.varsayalimki malulen veya erken emekli oldum.ileride emekliliğimin iptal edilip tekrar hastahaneye sevk edilip tekrar rapor istenirmi rapor istenir ve düşük verilirse emekliliğim iptal edilirmi.bu durumda çalişmiş olduğum işimdende ayrilmiş oluyorum.emekliliğin iptali söz konusu olurmu

5.1 derecede malulen emekli olsam tahminen nekadar maaş alirim.

Cevap verecek arkadaşlar lütfen net bilgi sahibi arkadaşlar olursa sevinirim.

1) Vergi indirimi için alınan raporda süreklidir ibaresi varsa vergi indirimi hakkınız hiç bir şekilde iptal edilmez.
2) Ya erken emeklilik yada malulen emeklilik ikisinden birini seçmek zorundasın. Ek olarak malulen emekli olabilmen için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (%60) sakatlığınızın olmaması gerekiyor.
3) Malulen emeklilik ve erken emeklilik iki farklı şey bir birine karıştırmayın.
4) malulen emekli edildiğinizde "kontrol şerhi" konulursa ve kontrol muayenesi sırasında malul olmadığınız yada maluliyet şartlarını taşımadığınıza karar verilirse emekliliğiniz iptal edilir.
5) Emeklilikte ne kadar maaş alacağınız yatırılan primlerinin miktarına bağlı net bir şey söylemek zor.

1. vergi indirimi bir kere alınır. Bir kerede işlem biterse tekrarı yalnız sakatlık oranının yükselmesi ile olur. İleride hak kaybına uğramazsın. Yani sakatlık oranı değişti diye sizin vergi indiriminiz iptal olmaz..

2. 1971 doğumlu biri oalrak 18 yaşından gün aldığınız 1989 yılında çalıştığınızda o gnden itibaren baz alınır.
Burada dikkat etmeniz gereken: siz işe başalrken özürlü durumdamıydınız? Sakatlığınız nedir?

Malül emekli ile erken emeklilik aynı şey değil. Her halükarda erken emeklilik daha avantajlı.

3. Hayır. Emeklilik işlemleri ile vergi indirimi ayrı işlemler. Herhalükarda vergi indirimi olmazsa emeklilik zaten olmaz. Sırayla işleme sokulmalı...

4. cevaplanmıştır. 1. soru ile alakalı. vergi indirimi aldıktan çok sonra iptal olmaz.

5. MAlül emekli olma erken emekli ol. Tekrar işe başladığınızda emeklilik maaşınız kesilmez(malül emekli isen kesilir)

Tahminen şuan ki maaşınızdan %60 ile %80 arası maaş alırsınız.

bauhaus Kardeş verdiğin cevaplar için çok teşekkür ediyorum.

Yukarıdaki cevpalamamı istediğiniz konuya göre İlk işe başladığımda sağlıklıydım.Gecirdiğim rahatsızlık sonucu 2 yıl önce amaliyat oldum.Vergi indiriminden faydalanmak için müracat ettim ve 6 ay süren sürecten sonra %95 iş göremez ve hafif işlerde çalışabilir.1 derece vergi indiriminden faydalanabilir yazısı geldi.vergi indiriminden faydalanıyorum.Fakat aklıma takılan raporda kontrol tarihi yazıyor.5 ay sonra kontrol yazıyor.Kontrole gittiğimde daha düşük rapor verirlerse vergi indirimim iptal edilirse dolayısıyla emeklilik hakkımda iptal edilmiş oluyor.İşimide kayıp etmemek için emekliliğede müracat edemiyorum.

Sakat kimliği almanın bana ne yararı olur nereye müracat etmeliyim.

Bu durumda emekli olsam emekliliğimi iptal edilirmi

Erken emekli olmak daha yararlı diyorsunuz tekrar çalışabilmek için fakat ben tekrar çalışmayı düşünmüyorum.Malulen emkli olanlar 9000 gün pirimle emkli oluyorlarmış duydum erken emeklilikten daha yüksek maaş verilmezmi malulen emeklilikte.

%95 işgücü kaybı raporu nasıl %60 altına düşecek? bu bir mucize... Eğer gerçekleşirse -Allah sana uzun ömür versin emi- senin mezarına yatır yapabilirim ona göre. Şaka bir yana Bir kerede alınmış bir haktır. Kazanılmış bir Hak, hak kaybına uğratılmaz.

Eğer kaybınız çalışma esnasında oluştu ise bunu meslek hastalıkları hastanesi tespit eder. Eğer bu hastane doktoru raporu doğrultusunda hareket edersen yani olumlu çıkarsa;İşgücü kaybı tazminatı adı altındamaaş bağlanır size.

Sakat kimliği: Sosyal hizmetleri İl Müdürlüğünden alırsınız. 2 foto ,bir rapor(fotokopisi verilecekse aslı gösterilecek), birde olmazsa olmazlardan biri ikametgah, ha bir kimlik(nüfüs cüzdanı olursa seviniyorlar)- kimlik fotokopisi alacaklar o yüzden ahzır fotokopi çektirin uğraştırmasınlar sizi.. Sonra prosedür gereği bugün git haftaya gel dicekler.

Hey olası yatır sahibi olamayacağına göre; sizin emekliliğinizi iptal etmeleri zor, mucize olmadıkça iptal etmezler. Ederlerse Vatikanı arıcam: Aziz var burada demek için...

9000 gün primle malülen emekli olabilirsin tabii ki ,canın çalışmak istiyor galiba çünkü bu varya bu 9000 prim ile; bırak erken emekliliği normal emekli bile olursun....
HEsaplayalım bir yıl 360 gün olsa mesela
9000/360= etti 25 yıl. İyi düşün demiyorum rahat uyuyasın diye matematiksel hesap koydum. Sağdan soldan uyduruk duyduklarına inanma bence...

Sakat kimliğinde hem % oran hem özür grubu yazacak...
İstenilen belgede muhtardan ikametgah da isteniyor... Fotograf isteniyor.. Kimlik fotokopisi..
15 dakikalık is, hemen hallederler

selam,yazıları okuyunca benim kafam karıştı biraz.Ben sadece hastaneden aldığım engelli raporunu kurumuma verdim onlar vergi işini halletti.Maliyeye gitmedim.Eksik bir durummu var acaba?yapmam gereken başka şeyler var mı? maaşımı vergi indirimli olarak alıyorum.

Maliyeye bildirmişlerdir: Vergi kısmı o...

Yani vergi işini halletilmeden önce Maliyeye bildirilir olur yazısı gelince tamam deyip senin vergi indirimini kabul ederler. Prosedür öyle.

Tekrar merhaba,bugün kurumumun personel müdürü ile görüştüm sizin ve SGK nın aksine emekli olamayacağımı,o hakkın sadece engelli olarak işe başlayanlara ait olduğunu benim malülen emekli olabileceğimi ve onun içinde enaz %45 engelli olmam gerektiğini söyledi.SGK engelli emekliliğinden yararlanabileceğimi söylüyor dedim ben bilemem diyor.Çıldırtır insanı bunlar kesin hangi kurum bilir ne yapacağım bilmiyorum...

birşey bildiği yok... %45 nerden çıktı kafadan kontak insanlarla muhattap olma..
Erken emekliliğin geldiğinde bir güzel dilekçe yazarsınız red etsinde görelim. Oylum oylum oyarız adamı.

O personel müdürünın IQ sünü merak ettim şimdi. Söylediklerinin tamamının gerçekle uzaktan yakından alakası yok.

Olacak şeyleri oldurmamakla ünlü bu adamlar.Daha önce eş durumundan tayin alamadım 3yıl beklettiler sonra eşim istifa edip başka bir şirkete geçti.IQ sunu bilmem ama insanlıklarının 0 olduğunu biliyorum.Desteğiniz için teşekkür ederim.Davalarla uğraşıyorum bir yandan bir yandan bu odunlara bişeyler anlatmaya çalışıyorum.Çok bunaldım...

Halil Bey size yönetmelik gösterir. %40 ile erken emekli olabileceğinize dair. sizde çıktı alıp o odunun burnuna sokarsınız. Okumam anlamam falan derse Valiliğe şükayet etmek zorunda kalırım diye izah edersiniz; ki o zaman odunluğa devam ederse, valiliğe yazı yazıp şikayet edersiniz. Valiliğe gerekçeli yazı yazarsanız adamlar sizinle ilgilenmek zorunda kalır.

İşe Başlarken Emekli sandığı mensuplarının bir rapor vermesi yetiyor. Emekli sandığına giriş tarihi de önemli Ekim-2008 den önce giriş yapanlar 15 yıl da emekli olurlar. ekim dahil 2008 den sonra yapanlar ise 18 yıl emekli olurlar. Bu işlem kademeli artıyor. Sizin durumunuz konusunda emin değilim...
Ancak bize bildirdiğiniz şu: vergi işlemleriniz onaylandı. dolayısıyla sizin Erken emeklilik hakkınız var.
Yapmanız gereken: Bordro. da sakat statünüzde olup olmadığınızı görebilirsiniz. sakat statüsünden emin olamıyorsanız mutametliğe sorabilirsiniz. Personel şubeye de sorabilirsiniz. Bu konuda tereddütsüzemin olmanız gerekiyor. Birde mümkünse bir çıktı alın ömür boyu saklayın (o günün raporunun bir nushasını da saklayın-bulamazsanız personel şubeden özlük dosyadan fotokopi alabilirsiniz).

Emin olduktan sonra emekliliği beklemek gerekiyor. O zamana kadar odunlar filizlenir ve verim vermeye başlarlar. Emekliliğiniz geldiğinde isterseniz ki zorla emekli etmezler; dilekçe yazıp emeklilik işlemlerinin başlatmasını isteyebilirsiniz. Dilekçeyi personel şubeye yazacaksınız. Panik yapmaya gerek yok buradan istediğin herşey sorabilirsiniz. Aklınıza takılan varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Tayin için 5 yıl kuralı var 5 yıl doldurmadikça amir istemedikçe tayin hakkınızı vermezler. ama vicdan meselesi bu vermeleri gerekiyordu

1996 Girişliyim,aslında çalışmayı çok seviyorum ama artık burada çalışmak istemiyorum.Engelli olduktan sonra tavırlar çok değişti.Sizin desteğiniz bana güç veriyor sağolun.

Emekliliğinizi isteyene kadar, çalışabilirsiniz. Yine de yeni iş bulup hem emekli maaşı alır, hemde yeni iştende ek maaş alırsınız. Kafanız rahat olsun yeter.

Selam,dün sgk ya gittim yüzyüze görüşmek için iki müdür kafa kafaya verdi ve bana söylenen dediğim gibi, erken emekli olabilmem için daha önce engelli olarak işe başlamam gerekiyormuş şimdi malülen emekli olabilirsin dediler onu da herhangi tam teşekküllü hastaneden görev yapamaz yada malülen emekliliğe sevki uygundur yazısı almam gerekiyormuş ondan sonra sgk nın kurulu varmış ona giriyormuşum onlar kabul ederse malülen emekli oluyormuşum.Malülen emeklilik için %60 ve üstü olmam gerekiyormuş.Son durum budur.

Geri