Malülen Emeklilikte Kontrol muayenesinden %45 ÇALIŞABİLİR almak?

unuttum yazıyı güzelce okudum sen 2009 yılında emekli olmuşsun malulen ssk dan 2008 sonrası emekli olanlar yazıyı kopyalıyorum emekli aylıgını kestirmesi lazım diyor 01.10.2008’den önce sigortalılığa başlamış olup 4/1-a (SSK) sigortalılığından 01.10.2008’den sonra malûlen emekli olanlar bu aylıkları kesilmeden yeniden 4/1-a ve 4/1-c sigortalılığına başlayarak çalışamazlar. 01.10.2008’den sonra 5510 sayılı Kanun kapsamında malûlen emekli olanlar 5335 sayılı Kanun engeline takılmadan atanabilirler ama malûllük aylıkları kesilir ve tüm sigorta kollarına tabi olarak 4/1-c sigortalılığında çalışmaya ancak bu şekilde başlayabilirler.

Haklısınız Sn. Paranoya,
Dikkatinizden dolayı tebrikler :)
Ama şöyle de bir durum var.
Bana malul çocuk olduğum için 2005 yılında SSK emeklisi (Vefat etmiş)babamın maaşı bağlanmıştı. Yani benim Malul olduğum (maluliyet kararım 2005 yılına rastlar.) o yıldan beri onayalıdır. Her ne kadar o zaman adıma düzenlenen Malul Raporu bende yoksa da SGK'nın elinde mevcut.
Saygılar..

konu çorba olmuş sen malulen emekli olmamışsın yetim aylıgı baglatmışsın

unuttum babanın maaşı üzerindenmi işlem yaptın yoksa sen kendi çalışmandan dolayımı emekli oldun orayı karıştırdım bi cevabında ssk dan emekli oldum dedimşsin bi cevabında babamın emekli maaşı baglandı diyorsun yani yetim aylıgı oluyor o tam açıklarmısın anlam kargaşası yaşadım cvp verirsen sevinirim

10 yılı aşkın süredir çalışan bir memura psikiyatrik bir rahatsızlıktan dolayı '' Bu mesleği sürdürmeğe elverişli değildir'' şeklinde hastane istirahat ve heyet raporu verilmiş ise bu kişi adi malüllüğe başvurabilir mi, yeni görevi çıkarsa bunu reddedebilir mi? Raporda yüzde filan yazmıyor.
Teşekkürler

Merhaba Rainsoffire,
Malüllük için şartlar oluşmuş, tabii olarak emekliliğini isteyebilir.
Ama istemeli midir? Asıl soru bu bence.
Asker veya atıyorum bir öğretmen gibi uzmanlık/kariyer mesleği sahibi bir memur görevini devam ettiremeyeceği yönünde bir rapor almışsa düz memurluğa döndürülebilir. Yasalarla bu durumu değiştirebileceğini sanmıyorum.
Yeni bir görev (sınıf değiştirmesi) durumunda, elde bir hastane raporu da olduğundan bu durumu kabullenmek zorunda kalacaktır. İtiraz edebilir. Başka bir sağlık kuruluşundan aksi bir karar/rapor çıkartabilirse. Ancak bu, görev değişimini önleyebilir bence.
Saygılar..

unuttum babanın maaşı üzerindenmi işlem yaptın yoksa sen kendi çalışmandan dolayımı emekli oldun orayı karıştırdım bi cevabında ssk dan emekli oldum dedimşsin bi cevabında babamın emekli maaşı baglandı diyorsun yani yetim aylıgı oluyor o tam açıklarmısın anlam kargaşası yaşadım cvp verirsen sevinirim

Sevgili Paranoya,
Ben pek siteyi takip edemiyorum. Rahatsızlığımdan mütevellit konsantrasyon sorunu da yaşıyorum.
Bu konu başlığı benim bu sitede açtığım/yazdığım ilk başlık. Bugünki aklım olsa açmazdım. Neden: benim durumuma düşmüş/düşebilecek Engelli arkadaş olacağını pek sanmıyorum.
Siz konuyla çok ilgilisiniz. İlla öğreneceğim diyorsanız, SKYPE'de hakanguzel29 kullanıcı adım. Ekleyin sorularınızı yüzyüze cevaplayayım.
Yoksa ben sizin bu konuya ilginize şaşkınım. Acep Paranoya arkadaş beni SGK'ya şikayet mi edecek diye ? :)

Sayın Unuttum.29 evet öğretmenim ve bu durumda adi malüllük isteyememe durumum söz konusudur mu demek istediniz. Yani gözünün yaşına bakmadan başka bir düz memuriyete alabilirler ve sen de hiçbir şey yapamazsın bu raporuna rağmen mi demek oluyor acaba?
5434 Sayılı kanunun 44. maddesi hükmüne girmiyor mu bu durum yani.
Teşekkürler, saygılar

Sayın Unuttum.29 evet öğretmenim ve bu durumda adi malüllük isteyememe durumum söz konusudur mu demek istediniz. Yani gözünün yaşına bakmadan başka bir düz memuriyete alabilirler ve sen de hiçbir şey yapamazsın bu raporuna rağmen mi demek oluyor acaba?
5434 Sayılı kanunun 44. maddesi hükmüne girmiyor mu bu durum yani.
Teşekkürler, saygılar

Sayın Hocam,
Geçmiş olsun Size.
1- İstediğiniz zaman maluliyet talebinde bulunursunuz. Bunun önüne kimse geçemez.
2- Ama hakkınızda böyle bir rapor varken, kurumunuz sizi memur kadrosunda görevlendirebilir. Bu durumda da idare mahkemesine dava açıp rapora itiraz hakkınız da vardır.
3- Süreç nasıl gelişti yazmadınız. Ama öğretmenliğe devam etmek istiyorsanız, size verilen bu rapor elinizi zayıflatmış. Demek istediğim odur.
4- Tüm bu durumların dışında on küsür yıldır Şizofreni tedavisi gören bir Eğitim Fakültesi mezununa soracak olursanız derimki:

a- Emekli olmayın.
b- Öğretmenliğe devam edecek gücü/halet-i ruhiyeyi kendinizde buluyorsanız ve sizi memurluğa indirmeye çalışırlarsa, hukiki mücadelenizi verin.
c- Eğer Öğretmenliğin sizi yıprattığına kani iseniz de memur kadrosunda birkaç yıl çalışmak dünyanın sonu değildir.
Düz memur kadrosuna atansanız bile, ilerde öğretmenliğe dönebileceğinizi unutmayın.
Tekrar geçmiş olsun,
Saygılar sunarım..

Çok sağolun Sayın Unuttum.29.. umarım istemediğim şeylerle karşılaşmam.. tekrardan öğretmenliğe dönmek bu rapor var iken biraz zor olabilir.. denebilir ki sizin rahatsızlığınız tam olarak düzelenlerden değildir, sonradan tekrar edebilir.. dolayısıyla dönemezsiniz denebilir. Artık hakkımızda hayırlısı olsun. Ben görevini yapamaz diye yazılanların 5434 e bağlı iseler, onlar istemedikçe başka işte çalıştırılamayacaklarını ve direkt adi malül olabileceklerini 5434 44.maddeden anlamıştım açıkçası ama demek ki uygulama bu yönde de olabiliyormuş. Tekrar teşekkürler, saygılar..

Kronik islemi ve koroner arter hastasiyim.kalp krizi sonucu trombus olustu serebrovaskuler hastalik gecirdm.devamli kan sulandiric kullaniyorum.%100 damarin biri tilali idi.kasim ayinda bypass oldim.EF%31 yuzde kac malulen tapor alabilirim?

Sevgili Paranoya,
Ben pek siteyi takip edemiyorum. Rahatsızlığımdan mütevellit konsantrasyon sorunu da yaşıyorum.
Bu konu başlığı benim bu sitede açtığım/yazdığım ilk başlık. Bugünki aklım olsa açmazdım. Neden: benim durumuma düşmüş/düşebilecek Engelli arkadaş olacağını pek sanmıyorum.
Siz konuyla çok ilgilisiniz. İlla öğreneceğim diyorsanız, SKYPE'de hakanguzel29 kullanıcı adım. Ekleyin sorularınızı yüzyüze cevaplayayım.
Yoksa ben sizin bu konuya ilginize şaşkınım. Acep Paranoya arkadaş beni SGK'ya şikayet mi edecek diye ? :)
olurmu unuttum siz benim abimsiniz kader arkadaşıyız ne şikayeti insanların rahat yaşamasını severim inşallah istediginiz gibi olur ben sadece merakımdan soruyorum bilgim olsun diye soruyorum bilgim olsun diye yani

Malulen emeklilerin çalışması veya çalışamaması durumlarıyla alakalı anlaşılabilir bir haber buldum.
Başlık Sahibi olarak benim durumum daha karmaşık tabii.
Ama konuyla alakalı olması açısından bu başlık altında paylaşma lüzumu duydum.
İlgili arkadaşların bilgisine..

Malulen Emekli Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir mi?

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 4. bölümü Uzun Vadeli Sigorta Hükümlerini açıklamaktadır. Kanunun 25. maddesi malul sayılmayı anlatmıştır. Malullükle alakalı Malulen Emeklilik hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı makalemde ayrıntılı olarak bu hususu anlatmıştım. Bu makalemde ise, şartlarını tamamlayıp malulen emekli olan birinin tekrar çalışması durumunu ayrıntılı olarak anlatacağım.

5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra sigortalı olanlarda durum değişiklik arz etmektedir

Önce sigortalı olanların aylıklarının kesilmesi veya sosyal güvenlik destek primi uygulaması Kanunun 27 ve geçici 14. maddelerinde,
Sonra sigortalı olanların aylıklarının kesilmesi ise 27. madde hükümlerine, göre yapılacaktır.
5510 sayılı Kanunun malullük aylığının kesilmesine ilişkin 27. maddesinde, malullük aylığının sigortalının;

Bu Kanuna göre veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları,
Kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması, hallerinde kesileceği öngörülmüştür.
510 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önce, sigortalı olanlardan yaşlılık sigortasından aylık alanlar herhangi bir işte çalışabilmektedir. Ancak, bunların sigortalı çalışmaları sosyal güvenlik destek primi ödeyerek mümkün olabilmektedir. Fakat Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre 4/a kapsamındaki sigortalılık sonucu malul sayılan ve malullük sigortasından aylık alanların 5510 sayılı yasanın 27/3. Maddesine göre her ne ad altında olursa olsun çalışmaları mümkün değildir, çalışabilir durumda olanlar, zaten malul sayılmayacaktır. Kurum tarafından malullük aylığı alırken çalıştığı tespit edilenlerin aylıkları hemen kesilmektedir. Ancak, engelli raporuyla emekli olanlar ise normal emeklilerden sayılırlar ve emekli olduktan sonra hem emekli aylığını alıp hem de bir iş yerinde çalışma hakkına sahiptirler. Öte yandan emekli özürlüler de engelli kontenjanından sayılır.

Malulen emekli olanlar çalıştıkları işten ayrılınca da tekrar sağlık kurulu kontrolü için sevke tabi tutulurlar ve malullük lerinin devam ettiği anlaşıldığında aylıkları tekrardan bağlanır.

Ancak malullük aylıklarının kesilmesi hangi statüden emekli olunduğuna (4/a, 4/b, 4/c) ve emekli olunan tarihe göre de değişiklik arz etmektedir.

4/a’lı (eski SSK) kapsamında malulen emekli olan kişilerin yine 4/a, yani işçi olarak çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıkları kesilmektedir. Bu kişilerin malulen emekli olduktan sonra işveren olmaları (4/b kapsamında çalışmaları) ve 4/c kapsamında görev yapmaları durumunda ise farklı durumlar oluşmaktadır.

Eski SSK kapsamında malulen emekli olan kişiler;

4/a’lı olarak işçi statüsünde çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilir,
4/b’li (işveren) olarak çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilmez, sosyal güvenlik destek primi öderler,
4/c kapsamında çalışırlarsa aylıkları kesilmemektedir.
Eski BAĞ-KUR kapsamında malulen emekli olan kişiler;

4/a’lı olarak işçi statüsünde çalışmaya başlarlarsa işverenleri sosyal güvenlik destek primi öder ve aylıkları kesilmez,
4/b’li (işveren) olarak çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilmez,
4/c kapsamında çalışırlarsa aylıkları kesilmemektedir.
Bu çerçevede malulen emekli iken tekrar çalışmaya başlayacak olan sigortalıların anlatılan hususlar çerçevesinde, hangi kapsamda aylıklarının kesilmeme durumları var ise, onu tercih etmelerinde yarar vardır.

Malulen Emekli Olanı Sigortasız Çalıştırmanın Cezası

İşverenlerin sigortalılık bildirimleri yapılmalı ve herhangi bir sigortalı personel için yapılması zorunlu tüm işlemler malulen emekli içinde yapılmalıdır.

İşverenin bildirimde bulunmaması sonucu, şu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır:

Sigortasız işçi çalıştırdığı için (2 asgari ücret ceza ),
Sigortasız işçiyi aylık prim hizmet belgesi düzenlememekten (her ay 2 asgari ücret ceza ),
İşçiyi Ücret bordrosunda göstermemekten (yarım asgari ücret ceza ),
Yasal defter kaydetmemiştir (her ay yarım asgari ücret ceza ),
Bunları topladığımız zaman 1 yıl için, 38 asgari ücret ceza ile işveren karşı karşıya kalacaktır. Tabi çalışan sayısı 10 kişinin üstünde ise

Ayrıca Ücretini bankaya yatırmadığı için ceza ile karşı karşıya kalacaktır.
Bu durumda işçinin hizmet akdini Fesih’i halinde Kıdem ve ihbar tazminatı hakkı doğacaktır.

Tabi bahsettiğimiz tüm bu cezalar dışında primler gecikme zammı ile alınacağı gibi işverenin kullandığı Teşvikleri de iptal edilecektir.

Malulen Emeklinin Çalışmasının Yatırımları

Malulen emekli olan biri engelli statüsünde çalışmak istiyorsa yapması gereken, en yakın yetkili hastaneler’ den birine başvurarak “4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. maddesi kapsamında özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarında sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağına” dair özürlü sağlık kurulu raporu talep etmek olmalıdır. Bu şekilde malul statüsünde çalışıp çalışamayacağınız konusu değerlendirilir ve raporda yazacak durumlara göre malullüğünüze uygun çalışıp çalışamayacağınız durumlar belirtilir ve buna göre engelli arkadaş çalışabilir.

Engelli aylığı alıyorken çalışmanız halinde ise, çalışmaya başladıktan en geç 90 gün içinde SGK’ya çalışmaya başladığınızı bildirip engelli aylığınızı durdurmakla mükellefsiniz. Aksi takdirde yersiz ödeme iddiasıyla size borç tahakkuk ettirilebilir.

Malulen Emekli Tekrar

Geri