Malulen emeklilikte kontrol şerhi?

Abim 1978 doğumlu bu sene malulen emekli oldu bağkurdan. Ona 3 senelik emeklilik vermişler. Sorum 78% oranda engeli normalde süresis degilmi engeli maşı malulen?

HUAWEI NXT-L29 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

3 senelik emeklilik değilde, süreli rapor veya kontrol şerhi konulmuş raporuna. Yani 3 yıl sonra yeniden muayene edilecek. Muayene sonucu malullük devam ederse maaş almaya devam eder. Burda malulen emeklilik yada engelli emekliliği süresiz olacak diye birşey yok. Raporu düzenleyen heyet hastanın sakatlığında / engelinde ilerde iyileşme olacağını düşünürse rapora kontrol şerhi konar. Size yapılanda bu.

3 senelik emeklilik değilde, süreli rapor veya kontrol şerhi konulmuş raporuna. Yani 3 yıl sonra yeniden muayene edilecek. Muayene sonucu malullük devam ederse maaş almaya devam eder. Burda malulen emeklilik yada engelli emekliliği süresiz olacak diye birşey yok. Raporu düzenleyen heyet hastanın sakatlığında / engelinde ilerde iyileşme olacağını düşünürse rapora kontrol şerhi konar. Size yapılanda bu.
Slm yazıda 3 sene vermişler ama kronik yaziyor yani kalici hastalik , bu engeliye zahmet degilmi sağlik kurumunda heyet acsın ve doktorları tek tek gesin.

Slm yazıda 3 sene vermişler ama kronik yaziyor yani kalici hastalik , bu engeliye zahmet degilmi sağlik kurumunda heyet acsın ve doktorları tek tek gesin.

Selamlar,
Ahmet Bey, kronik kalıcı değil iyileşmez anlamındadır. Ben Misal kronik şizofreni hastasıyım. Ben de malulen emekli oldum. Bana da kontrol şerhi koydular. Ve maaşım kontrolden sonra kesildi. Kronik hastalığın iyileşmeyeceği fakat yeni ilaçlarla daha katlanılabilir/kabullenilebilir durumlara geleceği manasına da geliyor.
Tabii ki gönül hastaların bir daha böyle bir çileye bir daha maruz kalmamasından yanadır ama bir de bu ülkenin gerçekleri var.
Saygılar..

1994 te okuldan staj ile sicil kaydım basladı 25.01.2000 yılında tünel işleri yapan özel insaat firmasında işe basladım 2001'in subat ayında iş kazası gecirdim 16'ay raporlu kaldım şirketi mahkemeye çeşitli nedenlerden dolayı veremedim . 10.04.2005 yılında rapor basvuru ve rapor tarihli heyet raporunu haydar paşa numune hastanesinden özürlü kimliği alır ve özür durumuna göre çalısma gucu kaybı yüzde 40 süreklidir yazan raporu aldım, raporun kullanım amacı özürlü kimligi hakkı . T.c başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığı kimlik kartımı ,özür gurubu ortopedik, özür oranı yüzde 40, son kullanım suresi sürekli, verildigi yer ve tarih ist hydarpaşa numune hst 2005 kulllandıgı cihaz ve protez yok yazan kartımı aldım.Sgk 'da uzun vade prim gün sayısı 5117 ve durumum aktif görünüyor işten sebepsiz yere cıkarıldım ve işssizlik ödenegine hak kazandım 1208 lira ve ssk primimde 197.64 tl oldugunu ve 8 ay bu ödenegi alabilecegim yazıyor . iş kazasını aynı firmada gecirmş olsamda engelli olrak calısmadım normal bir sigortalı calısan gibi vede asgari ücretli degildim pirime esas kazanc 2.001.300.000,00 tl genel olarak bilgi vermeye calıstım tekrar işe baslayacagım farklı firmada baslayacağım acaba engelli statusunden girişimi yaptırmamın bana avantajı sirkete dezavantajı varmıdır engelli statusunden degilde normal giriş yapsam daha sonra vergi indirimi muafiyetine basvurmam mı dogru yolmudur ,vergi indirimi muafiyetine başvurmak için almış oldugum sürekli yazan başbakanlık özürlü kimligi ve raporum gecerli midir? vergi indirim muafiyetine basvurduktan sonra engelli emeklilik hesaplamısından 18 yıl 4080 gun cıkıyor yani 2 yıl sonra hak kazanacagım (5510 sayılı kanunda 28 inci madde geregi kademeli engelli erken emekliligi sanırım ) acaba zamanı geldiginde engelli emekliliğine hak kazandıgımda engelli maasım ne kadar olur ve tekrar aynı işlerde sigortalı calısmaya devam edebilir miyim

Hoş geldiniz Mustafa,
Yeni işinizde Engelli Statüsünden çalışmanız hem sizin hem de şirketiniz için kazançlı olur.
Şirket engelli kotasını tecrübeli bir elemanla doldurmuş ve böylece ceza ödemek veya niteliksiz engelli istihdam etmekten kurtulmuş olur.
Siz ise, şirketin böyle bir kota karşısında değerli bir elemanı olursunuz.(Aslında durum size maddi bir kazanç sağlamasa da şirketinizin lehine olacağı için siz de daha muteber bir eleman vasfı kazandırmış olur.)
Bu elinizdeki rapor her ne kadar size bu imtiyazı(ayrıcalığı) sağlasa da emeklilik konusunda çok yardımı olmayacaktır.
Sizin için en kazançlı yol çalışmaya başladıktan sonra vergi indirimi almaktır bence.
Hem böylece Kademeli Engelli emekliliğinden de yararlanma durumunuz netliğe kavuşmuş olur.
Eğer vergi indirimi alabilirseniz, daha sonra, adınıza yatırılan primler hesaplanarak emekli maaşınız tahmin edilebilir.
Ve eğer emekli olursanız da hem emekli maaşı alıp hem de çalışmaya devam edebilirsiniz. (Hatta yine şirketin engelli elemanı olarak çalışırsınız.)
Saygılar..

Anlayamadığım aldıgım engelli oranı ile kademeli emeklilik yani engelli emekliliği için neden faydası olmayacaktır dediniz sonucta işe başladığımda vergi indirimine başvuracağım raporum da 2005 de alınmış ve sürekli yazıyor anlayamadım raporumu kabul etmezler oranı mı düşürürler verdikleri raporu inkar eden bir Düzende engelli olmak ne kadar acı

Anlayamadığım aldıgım engelli oranı ile kademeli emeklilik yani engelli emekliliği için neden faydası olmayacaktır dediniz sonucta işe başladığımda vergi indirimine başvuracağım raporum da 2005 de alınmış ve sürekli yazıyor anlayamadım raporumu kabul etmezler oranı mı düşürürler verdikleri raporu inkar eden bir Düzende engelli olmak ne kadar acı

Aslında raporu inkar etmezler; emekli olurken sizden yeni tarihli bir rapor isterler. Yoksa; aldığınız bu raporu, yeni rapor alırken heyete sunarsınız. Varsa başka tedavi evraklarınız, ilaç raporlarınız vb. onları da dikkate alırlar. Ama nihayetinde 11 yıllık bir rapora dayanarak sizi emekli etmeyebilirler. Bu da/böyle bir düzen de, bizler için, sizin dediğiniz gibi ACI'dır.
Geçmiş olsun, işiniz rast gitsin inşallah.

Oranımız düşürüp düşürmemeleri yani en azından ücretsiz ulaşımı kullanıyoruz onu da kaybedersek kötü olur verilen hakların kaybolmadıgını duymuştum birde konu açmadan ceza hukuku hakkında bilgisi olan yöneticiniz var ise 2001 de iş kazası gecirdim 2005 te rapor aldım zaman aşımından dolayı dava düştü tabi ben bu davayı zaman aşımından dolayı açamıyorum kanun diyor zaman aşımını geriye nasıl cekip dava acabiliriz

Müsterih olun: Elinizdeki Raporun size halihazırda sağladığı haklar devam eder. (Ama sizi emekli etmez/edemez.)
Aşağı yapıştırdığım konu başlığını incelerseniz, belki durumunuza uygun bir cevap bulabilirsiniz. Aksi halde yeni başlık açarsanız daha faydalı olacaktır: Bilen arkadaşlar sorunuza daha kolay ulaşırlar.
İş Kazası Meslek Hastalıkları

Tesekkür ederim tekrar heyete girip o oranlı raporumu alırsam kademeli engelli emekliliği gerçekleşebilir diyebilir miyiz kolay gelsin

halil bey kademeli emeklilige hak kazanırsam benim suan devletten aldıgım 370 tl gibi ucret emeklilige eklenirmi emeklilik parasına dahil mi edilir suan 2 yılım var kademeli engelli emekliligi için

Devletten aldığım dediğiniz 370 TL nedir? Ne için alıyorsunuz o parayı?

merhaba halil bey ben heray 378 tl gibi bir ücret heray alıyorum daha öcnede söyledim ziraate su ay maası diye yazıyor daha öcne calısıtıgım işyeri beni emkli gibi göstermiş ssk ya gittik emekli gösteremezsiniz dedi aldıgı ücret sakatlıkla alakalı gibi birseylrden bahsetmişti valla nedir bende bilmiyorum engelli emekliligi kabul olursa bu para maasa eklenirmi kesilirmi faziyle gerimi alırlar bilemedim gec cevap yazdım kusura bakmayın yeni işe basladım cok yoruluyoruz maleseff

Açıkcası o ödenen paranın ne parası olduğunu bilmediğimden bir yorum yapamayacağım.

3 Tahsis Numaralı 1 / 2017 için 4A emekli ödeme bilgileriniz.Aylık Başlangıç Tarihi 09.09.2002Durum Kodu 2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı 0.00 2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 70.00 2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 0.00 İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.00 2000 öncesi Gün 0 2000 – 2008/10 arası Gün 0 2008/10 sonrası Gün 0 Toplam Gün 0 Göstergesi 0 Hisse Oranı1/1Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör Özel Aylık Tutarı382.69 Birikmiş Aylık Tutarı0 Ek Ödeme Tutarı 19.13 Kesinti Tutar 0.00 Toplam Uzun Vade Gün Sayısı
5157 işe giriş 1994 staj ile 2000 de ssk lı sanırım 18 yıl 4080 prim gun sayısı ile emekli olacagım tabi yüzde 40 oranım kabul görurse bu oranımın dusme ihtimali nedir sürekli 2002 tarihli raporum var şimdi bu aldıgım para emeklilik parası mı nedir kademeli engelli emekliligim kabul görurse bu para benden kesilirmi yoksa eklenirmi kusura bakmayın kafam karıstı tesekkurler

Mustife bu aylık için "özel aylık tutarı" diyor. Onun ne olduğunu bilmiyorum. Bilmediğim içinde yanıt veremiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar avrsa konu altına yazsın lütfen...

Geri