Meclise Sunulacak Torba Teklifinde Yeni düzenleme

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir tarafı sevindirirken diğer bir tarafı üzen bir uygulama geçtiğimiz yıl itibari ile hayata geçmişti. Verilen bin liralık ikramiye bir çok engellinin mağduriyet yaşaması ve maaşlarının kesilme sebebi olmuştur. Buna bir çözüm bulunması elzemdi ve bundan dolayı yeni bir düzenleme torba teklifinde meclise sunulmak üzre hazırlanmıştır. Dileğimiz odurki bu düzenleme kabul görsün yaşanılan bu mağduriyet son bulsun ,kesilen maaşlar yeniden bağlansın.
İşte haberin detayları.....

194952.jpg
Engelli ve yardıma muhtaç maaşına yeni düzenleme! Maaşlara iade geliyor.

Binlerce kişi merak ediyordu! O maaşlara iade geliyor

Binlerce engelli ile yardıma muhtaçların maaşının kesilmesine yol açan kriz çözülüyor. Yılda iki kere ödenen bin liralık ikramiye nedeniyle asgari geçim indirimi sınırını aşan engelli ve yardıma muhtaçların kesilen maaşları yeni bir düzenlemeyle iade edilecek. Gelecekte benzer sıkıntı yaşanmaması için bin liralık ikramiyeler asgari geçim indirimi hesaplamasına dahil edilmeyecek.

Evde bakım gören, resmi veya özel bakım merkezlerinden hizmet alan engelliler ile yardıma muhtaçlar, bin liralık ikramiyeleri aldıktan sonra maaşları kesilince şok yaşamışlardı. Şikayetlerin ilgili bakanlığa yapılmasının ardından başvuruları dikkate alan hükümet yeni bir düzenleme hazırladı.

TORBA TEKLİFE GİRMESİ BEKLENİYOR

Düzenlemenin, 31 Mart’taki yerel seçim öncesinde yasalaştırılması amacıyla Meclis’e sunulacak torba teklife girmesi bekleniyor. İki maddelik düzenleme, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda değişiklik içeriyor. Düzenlemenin ilk maddesi, Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen ikramiyelerin kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dahil edilmemesini içeriyor. Düzenlemenin ilk maddesi “Bu fıkranın uygulanmasında, 5510 Sayılı Kanun ek 18. maddesi uyarınca Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyeleri hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasında dahil edilmez” hükmünü içeriyor.

İADE EDİLECEK

Düzenlenecek ikinci madde ise, alınan ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri yükseltmesi nedeniyle kesilen maaşların iadesini öngörüyor. Ayrıca bundan böyle benzer krizlerin yaşanmamasına yönelik önlem içeriyor.

dinarli.03

Üye
Üye
Ben anlamadım kesilen maaşlar iade edilcek benim daha önce cezaevinde idim kesilmişti acaba beni kapsıyormu

ahmet34

Üye
Üye
keşke her engelliye şartsız maas baglansa,evdeki 20 yasındakı genc calısıp dugun parası bırıktırmek ısterken,ev gelırıne dahıl edılıp maas verılmeyen vardı,hatta bu durumu tv de bır teyzede soyledı

osmaniye 80

Üye
Üye
Haber bültenlerınde son dakıka haber geçıyor bayram ıkramıyelerı artık gelır sartı hesaplamasına dahıl edılmeyecek dıyor meclısden geçmiş oluyor o zaman umarım bu sebepten kesılen maaslar tekrar baglanır

5044Y cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

leon3453

Üye
Üye
Bu kanun 2022 engelli maaşlarında uygulanan ''hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir ''şu şekilde ''engellinin geliri olarak '' düzeltilecek mi bilgisi olan var mı?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ben anlamadım kesilen maaşlar iade edilcek benim daha önce cezaevinde idim kesilmişti acaba beni kapsıyormu

İkramiye alındığından dolayı kişi başı düşen gelir aşılmış ve maaş kesilmişse geri iade edileceğinden bahsediliyor. Ceza evinde olmanız bu haktan mahrum olmanız anlamına gelmeyecektir.

Arkadaşlar konu hakkında herkesin kafasında eminim bir çok soru var. Sizlerden gelen yorumlarda 2022 alanları etkilemeyecek deniliyor sadece bakım maaşı için geçerli olduğu söyleniyor. Ama tüm bunlar henüz netlik kazanmış değil olası bilgiler mutlaka sizlerle paylaşılacaktır. İnşallah meclisten geçsin daha detaylı bilgiler mutlaka verilecektir.

dinarli.03

Üye
Üye
az önce acıklama yapmış bakan selcuk

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evet [MENTION=22836]dinarli.03[/MENTION] bende hazırlanan kanun teklifini inceliyordum. Evde bakım maaşını ve maaşı kesilenlerin maaşının bağlanması kesilen süredeki tutarın iade edilmesini kapsıyor.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hazırlanan Kanun Teklifi

Hükümetin TBMM'ye sevk ettiği torba tasarı ile emeklilere verilen bayram ikramiyeleri engelli yardımı kesilmesin diye gelir testinde dikkate alınmayacak.

GENEL GEREKÇE

Hazırlanan Kanun Teklifi ile vatandaşlarımızdan gelen talepler ve kamu kurum ve kuruluşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çeşitli konularda düzenlemeler yapılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda toplam 12 farklı kanunda değişiklik yapılmaktadır. Yapılan bu düzenlemeler ile;

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 3- Bakıma ihtiyacı olan engellilerin resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti alması ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi için hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden az olması gerekmektedir. Bununla birlikte 2018 yılında SGK tarafından başlatılan Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye verilmesi uygulaması nedeniyle bahsi geçen gelir şartının aşılması söz konusu olabilmektedir. Madde ile, bu ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dâhil edilmemesi suretiyle bakıma ihtiyacı olan engellilerin mevcut yardım ve hizmetlerden faydalanmaya devam edebilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 4- Madde ile, evde bakım yardımı almakta iken 2018 yılı içerisinde Ramazan ve Kurban bayramlarında SGK tarafından ödenen ikramiyeler nedeniyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir şartının aşılması halinde; henüz bir tespit yapılamadığı için evde bakım yardımı kesilmeyenlerin yardımlarının kesilmeksizin ödenmeye devam olunması, maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar tespiti yapılarak kesilmiş olanların yardımlarının kesildiği tarih itibarıyla tekrar başlatılarak kesilen döneme ilişkin yardım tutarlarının defaten kendilerine ödenmesi amaçlanmaktadır.

KANUN TEKLİFİ

MADDE 3- 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek 7 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Bu fıkranın uygulanmasında, 5510 sayılı Kanunun ek 18 inci maddesi uyarınca Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen bayram ikramiyeleri hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dâhil edilmez.”

MADDE 4- 2828 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇlCÎ MADDE 17- Ek 7 nci maddeye göre evde bakım yardımı almakta iken 5510 sayılı Kanunun ek 18 inci maddesi uyarınca 2018 yılında ödenen bayram ikramiyeleri nedeniyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir şartının aşılması halinde; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar evde bakım yardımı henüz kesilmemiş olanların yardımları kesilmeksizin ödenmeye devam olunur, kesilmiş olanların yardımları kesildiği tarih itibarıyla tekrar başlatılır ve kesilen döneme ilişkin ödenmeyen yardım tutarları defaten kendilerine ödenir.”

halil3333

Üye
Üye
Vekil danışmanının aradım bu konuyu teklifi sordum hane kişi başı gelir kalkacak mı dedim evet duzeltilecek kesilen maaşlar kesildiği tarihten buyana tüm alacaklar dedi 2022 dahilmis bu konuya

Tanrı Dağı

Üye
Üye
ENGELLİLERE EVDE BAKIM DÜZENLEMESİ GEÇTİ

Kanuna göre, engellilere “evde bakım hizmeti desteği” için “hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden az olması şartı” kapsamında yapılan hesaplamaya bayram ikramiyeleri dahil edilmeyecek. Bayram ikramiyeleri dahil edilerek yapılan hesaplama sonucunda evde bakım hizmeti desteği kesilen engellilere bu hizmet yeniden sağlanmaya başlanacak; ödenmeyen yardım tutarları da defaten kendilerine ödenecek.

leon3453

Üye
Üye
Vekil danışmanının aradım bu konuyu teklifi sordum hane kişi başı gelir kalkacak mı dedim evet duzeltilecek kesilen maaşlar kesildiği tarihten buyana tüm alacaklar dedi 2022 dahilmis bu konuya

Bu kanun evde bakım parası alırken ıkramıye nedenıyle evde bakım maası kesılenlerın yasası 2022 engellı maasıyla alakası yok maddelerde oyle bır acıklamada yok 'engellının gelırızı baz alınsın' maddesı yok yanı aynı tas aynı hamam

halil3333

Üye
Üye
Peki siz verilen teklifin kaç madde olduğunu biliyormusunuz siz sadece 1 madde yi burda konuşuyoruz nedir bu ikramiyeler verilince kesilmesin durumu 7 madde diye duydum.peki diğer madde nedir ? Acaba o altı madde içinde 2022 maaş kişi başı durumunu uzeltecek madde var ise ?

leon3453

Üye
Üye

leon3453

Üye
Üye
Engelli maaşlarında aile geliri kritteri kalkacak mı ? Net bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

leon3453

Üye
Üye
bu konuda hakkında milletin vekillerine yazıyorum ama cevap vermiyor MİLLETİN VEKİLLERİ!!

Tekerlekli Sandalye