Memur olarak çalışan biri ek iş yapabilir mi?

akoqlan

Üye
Üye
Arkadaşlar ben tarım müdürlüğünde memurum.Aynı zamanda Ziraat Mühendisliği(Hayvansal Üretim) bölümünü okuyorum.Bu bölümü bitirdikten etrafta bulunan büyük çiftliklerle anlaşma yapabilir miyim yani danışmanlık yapılıyormuş ama ben devlet memuru olduğum için yapabilir miyim bilmiyorum? Haftada 1 kere çiftliğe uğruyorsun hayvanları verim yönden kontrol ediyorsun.(Ayda 250-300 liraya falan bir de kontrollerimi haftasonu veya mesai çıkışından sonra yaparım mesela)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
657′DE YER ALAN HÜKÜM

Devlet memurlarının hangi işleri yapamayacağı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı” başlıklı değişik 28 inci maddesinde düzenlenmiştir. İlgili madde şu şekildedir:

“Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

(Değişik ikinci fıkra: 8/8/2011-KHK-650/38 md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.”

Bu hüküm ile genel olarak memurun ticaret ve gelir getirici faaliyetleri yasaklanmış olup, bu yasağın istisnaları da yine maddede belirtilmiş bulunmaktadır. Maddede çok önemli bir istisna bulunmaktadır. O da şudur: Özel kanunlarla belirtilen görevler istisnadır.

İsen Buga

Üye
Üye
tek kelime ile geniş anlatayım: hayırgelir getirecek diğer aktivitelerde görev yapamazsın.

Tekerlekli Sandalye