Meslek hastalıkları raporu olan kişi daha sonra degişime ugrayabilir mi?

rıdvankara

Üye
Üye
ben 2 yıl önce ist. meslek hastalıkları hastanesinden yüzde54 sürekli iş göremez raporum var. birde raporda sekel yazıyordu aynı raporda 2 yıl sonra kontrolü gerekiyor deniliyordu. 1 ay önce kontrole gittim şimdi verilen raporda durumum hakkında açıklayıcı bir bilgi yok yani ne sekel yazıyor nede meslek hastalığıdır yazısı var. yeni rapordaki kararla meslek hastalığı ve sekel durum ortadan mı kalkıyor acaba. ilk aldığım raporu hiçemi sayarlar oranım ve aldığım gelir ne olur? bu arada hastalığım parkinson yaşım şimdi 40 şimdi verilen raporda aynen şöyle yazıyor:meslek hastalığı kararı sgk sağlık kurulu tarafından verilecektir. artık kararları ve oranı hastaneler vermiyor mu? çok soru sordum ama çok acil iyice kafam karıştı. hem hastalık hem bunlar malum. şimdiden teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Meslek Hastalığı İncelemesi Hangi Safhalardan Geçer Ve Ne Kadar Sürer?
Çalışma Gücü Ve Meslekte Kazanma Gücü kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği ile
5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalıların meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücü kaybı oranları tespitinde esas alınacak sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye Ankara, İstanbul veya Zonguldak’ta bulunan Sağlık Bakanlığı Meslek Hastalıkları Hastaneleri ile Kurumca belirlenecek üniversite hastaneleri yetkilendirilmiştir. Sağlık hizmeti sunucularının düzenlemiş oldukları sağlık kurulu raporlarına istinaden, sigortalıların ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonra vücutlarında oluşan arızaları veya tedavi edilemeyen hastalıkların, mesleki olup olamadığına karar verilmesi ve mevcut arıza/hastalıkların çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü azalma oranına yol açıp açmadığı kurum sağlık kurullarınca belirlenecektir.
Hangi hastalıkların meslek hastalığı sayılacağı ve bu hastalıkların, işten fiilen ayrıldıktan en geç ne kadar zaman sonra meydana çıkması hâlinde sigortalının mesleğinden ileri geldiğinin kabul edileceği Meslek Hastalıkları Listesine göre tespit ve tayin edilir.

Bu kısımda meslek hastalığına SGK karar verir diye bir ibare gremedim ben. Sonradan bir değişik olduysada onu bilemem.

Tekerlekli Sandalye