Migrenin özürlük cetvelinde yeri var mı?

pekmuhterem

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Dün engelli raporu için hastaneye gittim, göz, nöroloji, ftr, ortopedi ve psikiyatri'ye muayene oldum

Sol gözüm görmediği için gözden %32 oran aldım.
Sağ orta parmağım dif eklemde sorun olduğu ftr'den için %7 oran aldım.
Nörolojiden de migrenden oran almayı bekliyordum, çekilmiş mr sonuçlarımı, ilaç kullanma raporlarımı, geçmiş tarihte konulan migren tanılarını götürmeme rağmen nörolog doktor migrenin engelli raporu için geçerli bir hastalık olmadığını belirterek götürdüğüm dosyalara dahi bakmadı ve bulgulara "sol gözde görme kaybı dışında bir bulgu saptanamadı" notu düştü. Oysa ayda 5 6 kez tüm gün süren migren ataklarım var ve o günlerde işe dahi gidemiyorum.

Öte yandan Özür Oranları Cetveli'nde şöyle bir ibare var:

NÖROJENİK KAYNAKLI AĞRILAR***

1-Günlük aktiviteyi kısmen etkileyen ağrı 5

2. Günlük aktiviteyi orta derecede etkileyen ağrı 10

3-Günlük aktiviteyi önemli oranda etkileyen ağrı 15

NOT: ***Primer baş ağrıları; nevraljiler; santral veya periferik kaynaklı nöropatik ağrılar (ağrının kronik olması ve tedavi altında iken değerlendirilmesi gereklidir).

Primer baş ağrıları çeşitlerinde ilk sırada migren geliyor. Ben bu ibareden migrenin de bir özür oranı olduğunu yorumladım ama yorumum yanlış mı? Bu yukarıdaki ibareden ne anlamam gerekiyor?

Heyet 5 Mayıs'ta toplanıp bana karar bilgisi verecek. Eğer migrenin de bir özür oranı varsa itiraz etmeli miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Burda yazdığı şekilde oran veriliyor

hayiko

Üye
Üye
Merhaba ben de aynı konudan muzdaribim. Çeşitli hastalıklardan 37 rapor almıştım ama asıl rapor alma isteğime sebep olan migrenden hiç oran almadım. Engel oran cetvelinde ilgili maddeyi de biliyordum ama uğraşmadım lanet olsun diyerek. Bu lanet olası hastalık çalışma hayatını gerçekten çok etkiliyor. Hele kurumsal bir firmadaysanız hem önünüz kesiliyor hem zorlu atak zamanlarında izin filan da alamıyorsunuz. Beni en çok etkileyen bu hastalık için sadece %5 yeterliydi (kısmen etkileyen ki bana 15 verseler yeridir ayın en az 1 haftası kesinlikle ağrıyla geçiyor. İçtiğim ağrıkesicilerin haddi hesabı yok.) onu bile vermediler. Bir dahaki girişimimde özellikle yoğunlaşacağım bu konuda gerekirse mahkemeye kadar götüreceğim.

Tekerlekli Sandalye