Milli Eğitim Bakanlığı “Özel Öğretim Kurumları Standartları Yönergesi”ni yayınladı

F

Fırtına

Guest
Okul girişlerine bedensel engelliler için rampa yapılacak. Üst katlara çıkmak için özürlü asansörü bulundurulacak. Lavabolar engellilere uygun şekilde düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, özel öğretim kurumlarının tesis ve binalarıyla bu tesis ve binalarda bulunması gereken araç gereçlerle ilgili standartları belirleyen “Özel Öğretim Kurumları Standartları Yönergesi”ni yayınladı.

Bir önceki yönergeye göre engelli öğrencilere ilişkin olarak yeni yönergede yer alan maddeler dikkat çekti.

Buna göre özel okullar, bedensel özürlü bireyler için okulun bahçe ve bina girişiyle zemin katının merdiven bulunan bölümlerinde gerekli standartlara uygun rampa yapacak.

Bedensel özürlü bireyler için öğretim programı uygulayan okulun fizyoterapi salonunun binanın giriş katının üst veya alt katlarında olması durumunda binada bedensel özürlü bireylerin kullanımı için gerekli standartlara uygun asansör bulunduracak.

Ayrıca okuldaki kız ve erkek öğrenci lavabo ve tuvaletlerinden birer tanesi özürlü bireylerin kullanımına uygun şekilde düzenlenecek.

Tekerlekli Sandalye