Miyotoni DMD rahatsızlığı olup ehliyet almak

AdemedA

Üye
Üye
Arkadaşlar şanslı üyelerinizden biriyim. Konu hakkında tecrubeli arkadaşların bilgisine ihtiyacım var. B sınıfı 10 yıllık normal ehliyetimi ÖTV muafiyetli araç alabilmek için engelli B sınıfı ehliyete çevirmek istedim. Yeni yönetmeliğe göre miyotoni hastalarına ehliyet verilmiyor ancak hafif seyir ile yılda bir defa kontrol şartıyla ehliyet alınabilir diyor. Heyete girdim ve malesef sürücü olamaz verildi. İtiraz ettim Edirne sağlık il müdürlüğünde heyete girecegim.
Öncelikle heyete giirdiğim yerde el ve kol kaslarımda doktor sorun bulamadı ayak bileklerinden aşağı yukarı bükmem istenildi. Sağ ayak bilekte sorun yok ama solda hareket kısıtlılığı oluştu - ki bir kaç hareket sonra düzeldi- ama bunu önemsemediler. Engelli raporumda üst iki ekstrimde ince işçilik yok yazılıydı bu nedenle yönetmeliğim miyotoni hastasına ehliyet verilmez olarak değerlendiler ve yönetmeliğin devam cümlesini değerlendirmediler. Tamamen başlarına birşey gelmesin diye bizlerin hayatını hiç düşünmeden karar veren kişilere birşey anlamayacagımı düşündüm itiraz ettim. Sorum aynı durumda olan arkadaşlar var mı ? Ehliyet alabilen yada alamayan. Diğer kurulda ne yapmam gerekiyor, tecrubelerinizi paylaşır mısınız, teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konuda tecrübe sahibi olan arkadaşımız varsa aramızda konu altına yazsın lütfen.

İsen Buga

Üye
Üye
Bende bilgimi vereyim: Bu tip rahatsızlıklar için daha çok üniversite hastaneleri seçilmeli. Sanırım Sizi iyi kontrol etmemiş baştan savma kontrol etmiş. Göz kararı ile kararını vermiş. Tam teşekküllü Üniversite hastanesine gidip muayene olmanızı öneririm...

bu arada belirteyim: Ampute yada amputasyon olmadığınız için araçlarda hareket ettirici tertibat olmayacağından ÖTV muafiyetinden faydalanamayabilirsiniz.
Ehliyet öncelik olsun: bakarsın başka bir gün bir yol bulmuşsun ÖTV myafiyeti için tekrar heyete girebilirsiniz.

AdemedA

Üye
Üye
Ya tabi önce ehliyetimi versinlerde ÖTV sonrasında olursa olur. Ben şimdi itiraz ettim başka hastaneye başvuramıyoruz maalesef. İtirazım olumlu gelmezse yeni başvuru için 2 yıl mı beklemem gerekiyor acaba, bilginiz var mı? Teşekkürler tekrardan

İsen Buga

Üye
Üye
son muayeneden 6 ay sonra muayene sil baştan.

İtiraz edildiğinde hakem hastane seçilir. Gerçi o hakem hastane muayene etmeyebilir de edebilir de eski dosyalara bakarak eksik kısımları tamamlar. Senato gibi proflarla dolu bir toplantı salonunda senin sorunun tartışılır. Daha doğrusu bakılır, göz atılır...

O nedenle HAkem hastane heyeti sonuçu bekleyelim. yoksa t.c. numaranızdan görülür ve muayene etmezler.

AdemedA

Üye
Üye
6 ay iyi o zaman . 2 yıl sanıyordum ben o çok uzun bir süreç çünkü. Teşekkür ederim.

AdemedA

Üye
Üye
İlk başvurum 18.01.2021, ilk heyete girişim 29.01.21 . İtiraz ettim ama 6 aylık süreç 29.01.2021 itibariyle mi başlıyor acaba. İtirazım için girdiğim son heyet tarihi itibariyle mi ? Çok sordum kusura bakmayın :) sağlıklı günlerimiz olsun inşallah

İsen Buga

Üye
Üye
itiraz ettiniz ise sizi hakem hastaneye yönlendirirler bu da aylar sürer; itiraz dilekçenize istinaden hakem hastane ayarlayacaklar size; hakem hastane sonucu bekleyelim..
sonra düşünürsün.

bu arada hakem hastane heyeti sonuçları gelsin ona göre davranırsınız: Hakem hastane tarihi itibari ile 6 ay bekleyeceksiniz.

İsen Buga

Üye
Üye
Soru sor: içinizde uhte kalmayana kadar sor. Bizde cevaplayalım..

AdemedA

Üye
Üye
Teşekkür ederim bilgiler için . 26 Şubat itiraz ettiğim kurula gideceğim bugün arandım . Hakkımızda hayırlısı olsun

AdemedA

Üye
Üye
İtirazım sonucunda; Edirne sağlık müdürlüğü 1. Grup sürücü olur dedi, artık İstanbul hakem hastane karar verecek. Aynı sorunları yaşayan arkadaşlar yarın bir gün okurlarsa bilgi amaçlı bırakayım istedim buraya.

İsen Buga

Üye
Üye
İtirazım sonucunda; Edirne sağlık müdürlüğü 1. Grup sürücü olur dedi, artık İstanbul hakem hastane karar verecek. Aynı sorunları yaşayan arkadaşlar yarın bir gün okurlarsa bilgi amaçlı bırakayım istedim buraya.

1. grup sürücü olur dendi yeterli değil mi?

AdemedA

Üye
Üye
bugun raporumu aldım. sadece hareket ettirici özel tertibatlı araç kullanması gerekir. ibaresi yazıldı. Elazığ bayiden sordurdum maliye sorun yok dedi. Bu konuda ilerleyen günlerde bilgi ihtiyacı olacak arkdaşlara umarım yardımcı olur.

Catalcam

Üye
Üye
Merhaba benimde buna benzer güncel sorunlarım var myotonia congenita kas hastasıyım ve %40 raporum vardı sürekli acaba ötv indiriminden yararlana bilirmiyim diye başlangıç yaptım ama başlamaz olsaydım
Sürücü olamaz rapor çıktı itiraz ettim kocaelide kopyala yapıştır yapıp aynı sürücü olamaz dedi maalesef şimdik çözüm arıyorum.

8 yıldır araç kullanıyorum Allah'a şükür kaza ve tehlike yaşamadım yaşadıysamda hastalığımın verdiği zorluktan değil
İnşallahta yaşamam
Allah cümlemizi kazalardan belslardan korusun🤲
Bu konularla ilgili bilgi ve tecrübelere çok ihtiyacım var

Tekerlekli Sandalye