Ms Hastasıyım %de kaç engelli raporu alabilirim?

mshastasi

Üye
Üye
Merhabalar Ms Hastasıyım %de kaç engelli raporu alabilirim?

ilk başta belden aşağıma komple vurdu ms
sonrada sol koluma vurdu
ve yediğim kortizondan kaynaklı olarakda sağ kalça kemiğinde avesküler nekroz tanısı kondu doktor uzun süre(1-2 saat) ayakda durmamı yasakladı

Sizce %de kaç engelli raporu çıkabilir bana?

Şimdiden teşekkür ederim değerli bilgilendirmeniz için.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet alabilirsiniz. Ancak her MS hastası kendi özelinde değerlendirilir. Hastalığın kişide bıraktığı etkiye bakılarak oranlama yapılır. Bu yüzde şu oranı alırsınız demek çok zor.

mshastasi

Üye
Üye
Evet alabilirsiniz. Ancak her MS hastası kendi özelinde değerlendirilir. Hastalığın kişide bıraktığı etkiye bakılarak oranlama yapılır. Bu yüzde şu oranı alırsınız demek çok zor.
Değerli yorumunuz için teşekkürler, peki

Avesküler nekroz için bir engelli oranı verilir mi sağ kalça kemiğinde var

Ayrıca Safra kesesi organımda alındı komple

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hepsi için bir oran verilir. Size tavsiyem başvurup şansınızı denemeniz.

mshastasi

Üye
Üye
Hepsi için bir oran verilir. Size tavsiyem başvurup şansınızı denemeniz.
başvurdum avesküler nekroz için tam tanı konulmamış dendi yanında soru işareti var dedi doktor o yüzden ortopediye göndermedi ben tam tanıyı nasıl alabilirim?

Herhangi bir ortopediye gitsem avesküler nekroz için epikiriz istiyorum desem verir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@mshastasi o şekilde olmaz. sağlık raporu alma sürecinde tüm doktorlar dolaşılır akabinde heyete girilir.

mshastasi

Üye
Üye
@mshastasi o şekilde olmaz. sağlık raporu alma sürecinde tüm doktorlar dolaşılır akabinde heyete girilir.
Selamlar tekrardan,

Kafamı sorgulayan 2 soru var...

Şimdi gittiğim kuruldu ortopediden önce fizik tedavi bölümüne gidiyorsun bir hastalık varsa ondan sonra seni ortopediye naklediyor. Bende avesküler nekroz var ama çekildiğim MR'larda doktorum tanı tam olarak konulmamış soru işaret var dedi (avesküler nekroz?) tarzında dedi o yüzden seni ortopediye nakledemiyorum dedi. Bende ortopediye gitsem düzgün bir mr çekilip bunu ıslak imzayla alsam sonra tekrar kuruldaki fizik tedaviye gitsem beni ortopediye nakleder mi? yoksa başka bir yöntem mi izlemeliyim?

----------------------------------------------

2. sorum Özel hastanelerde aldığım hastalık belgeleri heyetlerde işe yarar mı? Örnek vermek gerekirse;

astım var bende ama bu astım tanısını özel hastanede koydular ıslak imzayla belgelediler ve bunu götürdüm heyete kabul ederler mi?

İsen Buga

Üye
Üye
1. Hayır
2. Hayır

Kafana göre takılamazsın; durumu doktora anlatırsınız, onlarda sizi yönlendirir. yani Fizik Tedavi ve Rehabilitasyondan doktordan sevk yazı almadan ortopediye gidemezsin, olsa bile sizi içeri almazlar. Sonradan randevu ile gidilen herhangi bir inceleme neticesini (rapor, doktor görüş, mr, röntgen... vesaire) Kurula götüremezsin, çünkü kurula incelemeye almazlar, çöpe atarlar.
İsterseniz sansınızı deneyebilirsiniz. Tabii ki benimde yanılma payım var...

Normal şartlarda heyet kuruluna yazılırken tüm rahatsızlıklar söylenmesi gerekiyor. Astım var dediklerinizde sizi incelenmesine alınması gerek deniliyor. Görevli memur hangi rahatsızlığınız varsa tek tek yazar sizi gerekli doktorlara yönlendirir. Bu birinci aşama...
Siz birinci aşama atlamışsınız ve 2. soru sormuşsunuz. sansınız var mı bilmem ama oradaki 1 aşamadaki görevli ile görüşünüz derim... yoksa son aşamaya bakın... Belki yanılıyorumdur incelemeye alırlar inşeeAllah..

Doktor sizin başka rahatsızlığınızı fark eder. Örneğin Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon doktoru şüphe durumda sizi gerekli görürse Nöroloji yada Ortopedi doktoruna yönlendirir; hastama bir bakın, görüş bildirin diye. Aslında 1 aşamadaki görevli ortopedi ve fizik tedavi yazmış ise ikisine gitmişseniz diyelim fizik tedavi doktoru ,incelemede bir şüphe görürse ortopediye tekrar yönlendirebilir. Bunlar 2. aşama... Kendi görüşleri için soru işareti gelmişse yeniden ortopedi yönlendirmeyebilir. Kendisi gidip sorabilir. Yada kurul toplantısında meslektaşına sorabilir. Yada ben yanılıyorumdur, hiç uğraşmayabilir belki...

Kurul toplantısı ise 3. aşama; sizi görürler, soru sorarlar, sizde incelememde şunlar eksik incelendi, yenilenmesini talep ediyorum diyebilirsiniz, demeyebilirsiniz. Sizin kararınız burada.. Bir sonraki kurula ertelenip ertelenmeyeceği bu kurul karar verir, genelde ertelenmez... İşlem öylece biter...

Son aşama sizin kararınız uygulanmadı ve rapor beğenmediniz gider İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz edersiniz. Gerekçeli itiraz gerekiyor. Neden diye soracaklar; İşte!.... diyemezsiniz.

Tekerlekli Sandalye