Müjde: 2022 Engelli maaşlarında ailenin gelirine bakılmayacak!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
12 Nisan 2016. Site yöneticisinin notu: Değerli arkadaşlar Ali Tezel’in engelli aylıklarıyla ilgili yaptığı açıklamanın videosu aşağıya eklenmiştir.

Arkadaşlar daha önce şu http://engelliler.gen.tr/f7/engelli-ayliklarinda-kisi-basi-gelir-kalkti-mi-28382/ konuda okuduğum duyduğum bazı haberlere dayanarak “engelli maaşlarında kişi başı gelir kalktı mı?” diye bir haber yapmıştım. Zira orda verdiğim bilgilerde netlik yoktu. Şimdi ise daha net bir bilgi ile karşınızdayım.

Bu akşam CNN TÜRK 18 ana haber bülteninde 2022 engelli maaşlarında artık ailenin gelirine bakılmayacağı söylendi. Elbette bu haberin doğruluk payı nedir diye kafalarda bir soru oluşabilir. Onada yanıt vereyim. 18 ana haber bülteninde Nevşin Mengü’nün konuşu sosyal güvenlik Ali Tezel idi. Programın konusu araç sigorta ücretleri idi.

Sigorta ücretleriyle ilgili torba yasada bir düzenleme yapılmış. Söz torba yasaya gelmişken, program sipikeri mengü Ali Tezel’e bu torba yasada engellilerin maaşlarıyla bir düzenleme yapılmış bunu açar mısınız diye sordu.

Ali Tezel’de 2013 yılında çıkartılan yönetmeliğe atıfta bulunarak bu yönetmelik büyük haksızlıklara neden olmuş ve engellilerden tepki almıştı diyerek torba yasada yapılan son düzenlemeyle birlikte bundan böyle 65 yaş yaşlılık aylığı ve rapor oranı %40 ve üzeri olan engellilere verilen 2022 aylıklarında bundan böyle ailenin gelirine değil sadece ENGELLİNİN KENDİ GELİRİNE BAKILACAĞINI söyledi.

Dikkatinizi çekiyorum rapor oranı %40 olan ifadesini kullandı. Yani önceki konumuzda 65 yaş yaşlılık aylıklarında sadece aylığı alan kişinin gelirine bakılacağının kesin olduğunu söylemiş ama engelli aylıkları için bunun netleşmediğini belirtmiştik. Ali Tezel in bu açıklamasıyla birlikte 2022 engelli maaşlarınında da tıpkı 65 yaş aylıkları düzenleme yapıldığını ve ailenin gelirine değil sadece engellinin gelirine bakılacağını söyledi. Hatta program sunucusu tezel’e ama bu ekonomiye çok büyük yük oluşturmaz mı diye sorunca ali tezelde cevaben “oluşturmaz zaten bahsettiğimiz rakam aylık 300-500 tl gibi bir rakam.

Şimdiye kadar engellilerin maaşları babası çalışıyor diye, abisi sigortalı işe girdiği için kesiliyordu ve engelliler ailelerine muhtaç hale getiriliyordu diyerek, bu düzenlemenin bu haksızlığı ortadan kaldırdığını” söyledi. Hatta gelir kriteri hesaplaması açısından şöyle bir örnek verdi.

Bundan sonra ister 65 yaş aylığı alsın ister %40 engelli aylığı alsın aylığı alan kişinin ve eşinin gelirine bakılacak sadece. Yani yaşlılık aylığı veya engelli aylığı alan kişi evliyse sadece kendisinin ve eşinin gelirine bakılacak. Bunun dışında babası, abisi, ablası bunların gelirine bakılmayacak.

Bu bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz. 3 yıldır yüzbinlerce engellinin kabusu olan engelli aylıklarında ailenin gelirine bakılma meselesi tarihe karışmıştır. Torba yasa bu haksız uygulamaya son vermiştir. Ancak bu yasanın ardından öyle sanıyorum ki yeni bir yönetmelik çıkartılacak ve o yönetmeliğin çıkartılması için birkaç aydaha beklememiz gerekecek.

Bu arada arkadaşlar bahsettiğim haberin videosunu ekleyecektim ama haberin videosu henüz arşive alınmamış. Yarın arşive alınır. Bende arşive alınır alınmaz burda anlattıklarımı bizzat ali tezel in ağzından dinlemeniz için konunun altına ekleyeceğim. Herkes için hayırlı olsun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgili haberi bende dinledim arkadaşlar. Ali Tezel kesin ve net bir dille engelli aylıklarında (dikkat edin 65 yaş yaşlılık aylığı değil) ailenin gelirine bakılmayacağını söyledi. Hatta yukarda sağlık teknikeri arkadaşımızın anlattığı gibi örnekler vererek konunun detaylarına girdi. Açıkcası bir önceki konuda benimde kafam karışıktı. Fakat Ali Tezel gibi bir sosyal güvenlik uzmanının bu kadar kesin ve net bir dille konuşması 65 yaş aylığı için yapılan düzenlemenin kapsamının genişletilerek içerisine engelli aylıklarınında dahil edildiğini gösteriyor.

Elbette butür konularda kişilerin söylediği değil yasa ve yönetmeliklerin söylediği geçerlidir. Ali Tezel gibi biri yasa ve yönetmeliğe dayanmadan böyle bir açıklama yaparmı bunu birazdaha bekleyerek göreceğiz.

Bu arada ilyaskırmancı maaşın ailenin geliri nedeniyle kesildiyse bu düzenleem sayesinde yeniden maaş alabilirsin. Ama yönetmelikte değişiklik yapılması gerekiyor. Torba yasadan çıktı. Bundan sonra önümüzdeki 1-2 ay içerisinde yeni yönetmelikte çıkar. Ondan sonra maaşı kesilenler yeniden başvurabilir.

cilginpalet

Üye
Üye
hay böyle şansın =) yav 2 ay önce yetim maaşı için başvurdum 2022 gelirtestini aşacak diye ki yetim maaşı 100 tl civarı bağlanacak aceba başvuruyu iptal edebilirmiyiz ne dersiniz şimdi baba vefat etti anna bağkurdan 350 tl alıyo almanyadanda 230 240 euro civarı bağlanacak birde bakım parası var şimdi 2022 bu şartlarda kersilecek diye yetim maaşı için başvurdum raporu yenile dedi bağkur şimdi mantıken iptal olursa yazdığım bu gelirler 2022 yi bağlamıyacak ne etmemi tavsiye edersiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu aşamada beklemede kal cılgınpalet. Ali Tezel'in CNN deki konuşmasını bende izledim. Ali tezel ailenin gelirine bakılmayacak diyor ama konuyla ilgili Ankara'da görüşmeye giden 1-2 dernek başkanıyla görüştüm. Onlar 2022 maaşında sadece engellinin maaşına bakılması için torba yasaya madde eklenmesi için tüm partilerle görüştüklerini hepsinin görüşmede destek verdiğini ama komisyonda AKP nin oylarıyla red edildiğini söylediler.

Bu konunun düzeltilmesi için yasa değişikliği lazım. Önce yasa değişicek sonrasında yasa doğrultusunda yönetmelik çıkacak. Şuan hala 2013 yılındaki yönetmelik geçerli. Birazdaha bekleyelim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ali Tezel'in konuya ilşkin CNN TÜRK'te yaptığı açıklamayı ilk mesaja ekledim.

septik

Editör
Editör
Henüz bir değişiklik yok, torba yasa meclisten onay alır çıkarsa sonrasında 2022 ile ilgili yasa değişikliğine göre yeni yönetmelik yayınlandığında bize sitemizde yayınlarız.

haticekübra

Üye
Üye
Henüz bir değişiklik yok, torba yasa meclisten onay alır çıkarsa sonrasında 2022 ile ilgili yasa değişikliğine göre yeni yönetmelik yayınlandığında bize sitemizde yayınlarız.

Septik bey daha kac gün bekletecegiz yasa meclisten gecmesi için bilgi verirseniz seviniriz teşekkürler

septik

Editör
Editör
Bu hafta çıkar deniyordu, en geç önümüzdeki hafta sonuna kadar torba yasa onaylanır çıkar diye tahmin ediyorum, fakat torba yasadaki 2022 değişikliği bu haliyle çıkarsa engellilere hiç bir faydası olamayacaktır yine hane geliri muhtaçlık sınırı aranacaktır,

Birkaç duyarlı engelli derneği yeni 2022 yasa değişikliği içersine engellilerinde kendi gelirinden sorumlu olması gerektiği konusunda bir değişiklik yapılması için gayret göstermekte, sitemizde imza kampanyası ve engelli arkadaşlarımıza gerekli uyarıları dafelarca yapılmasına rağmen çok yetersiz bir sayıda katkı bulunmakta henüz yasa değişikliği yapılmadan bölgelerinizdeki millet vekillerine telefon ederek, e mail atarak, imkanınız var ise faks çekerek veya bir şekilde baskı yaparak yeni yasa düzenlemesinde engellilerinde kendi gelirinden sorumlu tutulmasını isteyelim.

Sizlere meclisetki her bölgenin milllet vekili telefon ve faks numaralarını içeren bir link atayım sizlerde elinizden gelen gayreti göstermeye çalışınki sonuç istediğimiz gibi olsun.
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mvtelefon.liste

esmerimi

Üye
Üye
Tüm site yöneticilerine ilgileri için teşekkür

haticekübra

Üye
Üye

Merhaba septik bey torba yasa meclisten onaylanıp yasalastı şimdi ben merak ediyorum engelli ayliklarinda negibi değişklik oldu tam anlamış degilim sizden mümkünse bizim anladıgımız şekilde cevap yazarsanız . Teßekkür ediyorum

septik

Editör
Editör
Yasa değişikliğinin uygulamasına yönelik yönetmelik değişikliği yapılsın daha netleşir fakat engelliler için değişen bişey yok engellinin yaşadığı haneye giren tüm gelirler toplamı ayrıca o hanede yaşayanların mal varlıklarının bir bölümü halen gelir kabul edilecek ve toplam gelirlerin kişi başına bölündüğünde net asgari ücretin 3/1 den yüksek gelir ( 2016 yılı için halen geçerli olan 392 tl ) tl nin üzerinde bir geliri tespit edilen engellilere 2022 aylığı bağlanmayacak.

Tek değişen 65 yaşını doldurmuş kişi yanlız ise kendi geliri eşi var ise eşi ile birlikte mal varlıklarının getirileri veya rayiç bedellerinin bir kısmı dahil olamak üzere toplam gelirlerine bakılacak ve yine muhtaçlık sınırı 2016 için 392 tl üzerinde bir gelir tespit edilirse aylık bağlanmayacak ve %70 ve üzeri engelli maaşına müracaat eden 65 yaş üstü kişiler için ise yukarda yazdığım şartalar aynen geçerli hane gelirine bakılacak ve muhtaçlık sınırını geçenlere engelli maaşıda bağlanmayacak.

Kısacası geçmiş olsun, engelliler için 2013 yılında çıkan rezil yönetmelik aynı koşullarla devam etmektedir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ali bey ısrarla 65 yaş düzenlemesinin engelli aylıklarını söylüyor. Bugünki köşe yazısındada buna değinmiş. Bakınız:> http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/gss-prim-affi-icin-muracaata-gerek-yok-2028

Bunun üzerine bende ali beye mail atarak şu soruları sordum. cevap geldiğinde buradan paylaşırım:

Merhabalar Ali Bey,
İsmim Halil YILMAZ. Engelliler.gen.tr sitesinin yöneticisiyim.
Geçen hafta CNN TÜRK’te bugünde gazetenizdeki köşe yazısında ısrarla 65 yaş yaşlılık aylığı alanlar için torba yasada yapılan düzenlemenin %40 ve üzeri engelli raporu olanları da kapsadığını söylüyorsunuz. Yani sizin söyleminize göre rapor oranı %40 ve üzeri olan engellilerin bundan böyle ailelerinin değil kendilerinin ve varsa eşlerinin gelirine bakılacak. Oysa bizler çıkan yasaya baktığımızda bunun sadece yaşlılık aylığı alanları kapsadığını görüyoruz.
Sizin açıklamalarınız sonrası sitemizde de çokça tartışmalar yaşandı. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f7/mujde-2022-engelli-maaslarinda-ailenin-gelirine-bakilmayacak-28440/
Bu tartışmalara son vermek ve konuya bir açıklık getirmek adına bu söyleminizin yasal dayanağını bize iletebilirmisiniz lütfen?
Çıkan yasa:
65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Kanun No. 6704
Kabul Tarihi: 14/4/2016

MADDE 1- 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 1- Sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar, nafaka bağlanmış veya nafaka bağlanması mümkün olanlar veya 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenenler hariç olmak kaydıyla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, muhtaçlık hali devam ettiği müddetçe (2.332) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır.
Birinci fıkra kapsamına girenlerden, her ne nam altında olursa olsun kendisine ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3'ünden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz.
65 yaşın tespitinde, doğum tarihlerinde yapılmış düzeltmeler nazara alınmaz."

MADDE 2- 2022 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin dördüncü fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Bu Kanunun 1 inci maddesine göre aylık bağlananlara; başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek kadar engelli olduklarını ilgili mevzuatına göre alınacak sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları ve birinci fıkranın (a) bendi ile üçüncü fıkradaki koşulları taşımaları halinde, birinci fıkranın (a) bendine göre aylık bağlanır."

haticekübra

Üye
Üye
Ali bey ısrarla 65 yaş düzenlemesinin engelli aylıklarını söylüyor. Bugünki köşe yazısındada buna değinmiş. Bakınız:> http://www.gazeteyeniyuzyil.com/makale/gss-prim-affi-icin-muracaata-gerek-yok-2028

Bunun üzerine bende ali beye mail atarak şu soruları sordum. cevap geldiğinde buradan paylaşırım:

Merhabalar Halil bey şimdi artik hane gelirimiz baz alınmadan kızim için yaşı 19 kesilen engelli aylıgı ićin başvurabilirmiyiz ben bunu anladım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye