Müjde: 2022 Engelli maaşlarında ailenin gelirine bakılmayacak!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kartalreis

Üye
Üye
Resmi gazetede yayınlanması lazım, anladığım kadarıyla henüzz böyle bir gelişme yok. Selametle dostlar ...

fener1982

Üye
Üye
Kanun cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.26.4.2016 tarihinde de resmi gazetede yayımlandı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kanun resmi gazetede yayınlandıda muhim olan kanundan ziyade bu kanun doğrultusunda çıkacak genelge. Ali tezelde zaten onu diyor. Gnelgede iki farklı uygulama olmaz yaşlılık aylığı gibi engelli aylıklarında da kişinin gelirine bakılır. Tabi bu onun ön görüsü. bekleyip göreceğiz ama bana kalırsa ali tezel in yorumu zorlama bir yorum.

fener1982

Üye
Üye
Halil bey kanun olarak değiştirmemişler de genelge olarak mi değiştirecekler.lütfen insanları kandırmayın umutlandırmayın.kanun orta da yeni çıkan kanun sadece 65 yaş maaşı olacakları kapsıyor engellileri kapsamıyor.engellileri de kapsaması için de meclis de bir çok önerge verildi fakat kabul edilmedi.kanun bu şekilde kanunlaştı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@fener burda ben yada birbaşka site yöneticisi kimi kandırmış? Okumuyormusunuz yazılanları? Burda yazılıp çizilenler Ali Tezel'in TV ve gazetedeki köşesinde yaptığı açıklamalara dayanıyor. Eğer yazılanları okumadan bu yorumu yaptıysanız bu yorumunu anlayışla karşılarım ama yok eğer okuyupta beni insanları kandırmakla suçluyorsan bunda art niyet ararım. Bu site 6 yıldır engellilere hizmet veriyor. Ve hiç kimse bu siteyi insanları kandırmakla suçlayamaz!

septik

Editör
Editör
Arkadaşım neden iyi bir niyet düşünen insanı sorguluyorsunuz.

Sebebi var kısaca izah etmeye gayret edeyim, 2022 yasası 40 sene önce çıkmış peki bugün 2016 yılına bakın bakalım yasada bir değişiklik varmı ? Hayır aynı yasa aynen geçerli...

Halil arkadaşımda durumu bildiği için mantık çerçevesinde yorumunu yapmış, sizde konu hakkında alt yapısı olan yorumlar yapın.

Konu şudur bir yasa çıkar ve uygulamasına yönelik yönetmelikler çıkar ve o yönetmeliği uygulayacak kuruma göre günün şartlarına uygun bakanlık genelgeleri gönderilir.

Bir basit ve o kadarda rezil örnek vereyim.... geçen seneye kadar yetim maaşı denen ve engeli %60 ve üzeri olan engellilere tanınınmış ve anne babasından emekli olan kişinin emekli maaşının %75 sorunsuz bağlanırdı, o yasanın yönetmeliğinde malül kelimesi yani engelli denen kelimeye AĞIR kelimesi eklendi ve artık istersen %100 engelli ol ağır yani yaşamsal işlemlerinden bir veya bir kaçını yerine getiremiyorsan hiç bir hak talep edemiyorsun o yönetmelik dikkat edin yasada değil yönetmelikteki tek ek kelimenin sonucu budur.

Kimsenin kimseyi kandırdığı yok sadece bilgi ve tecrübe eksikliği var.

fener1982

Üye
Üye
Halil bey ben bu siteyi uzun süredir takip ediyorum ve yazılarınızı da dikkatle takip ediyorum insanlara da gayet yardımcı oluyorsunuz bundan dolayi size teşekkür ediyorum.galiba beni yanlış anladınız bence sizin hatanız doğruluğundan emin olmadığınız bir bilgiyi burda paylaşmanız.

fener1982

Üye
Üye
septik sana tavsiyem kanunu aç iyice bir kez daha oku.ondan sonra yorum yap.kanunlar da sana göre bana göre olmaz.kanunlari kurumlar kendilerine göre yorumlayamazlar.kanun açık sadece 65 yaş maaşı alanları kapsıyor sadece bu mari alan vatandaşlar madur oldukları için çıkarılmış bi kanun.yeni çıkan kanunda engellileri ilgilendiren her hangi bi değişiklik yok.

septik

Editör
Editör
2002 Konusunda herhengi düne göre bir değişiklik olursa sitemiz gerekli yaiyını yapacaktır,

Son düzenleme:

fener1982

Üye
Üye
septik kardeş yeni çıkan kanunla alakalı inşallah ben yanılıyorumdur.inşallah ali tezel'in dediği gibi olur da engelli arkadaşlarımızin maaşları kesilmez bunu en içten duygularımla söylüyorum.Ayrıca şu an bende kanunun bu şekilde olmasından dolayi çok üzülüyorum çünkü benim maasinda kanun bu şekilde olmasından dolayi kesilecek.umarım sen haklı çıkarsın da maaşlarınız kesilmez.gelişmeleri senden takip edeceğiz.

septik

Editör
Editör
İnş fakat benim düşüncem biz engelliler gözden çıkarılmış gibi hükümet nezlinde hiç taviz verilmeden onca sese kulak tıkanıyor, hayırlısı diyelim.

serbetcimehmet

Üye
Üye
İnş fakat benim düşüncem biz engelliler gözden çıkarılmış gibi hükümet nezlinde hiç taviz verilmeden onca sese kulak tıkanıyor, hayırlısı diyelim.

hangi bilgiye itibar etmeliyiz, engelliler gözden çıkarılmış mı yoksa, 2022 maaşında engellinin aile gelirine bakılmayacakmı net olan hangisidir. tşkler

septik

Editör
Editör
Engellilerin yaşadığı hanenin gelirine bakılcak.

sinandeniz

Üye
Üye
Kimse bence ümitlnmesin bir cacık olmaz engelliler ile ilgili ortaya atışıpta havada kalan milyonlarca verilmiş sözlerin vaaatlerin arasına karıştı bile buda ALLAH HWEŞWYİN HAYIRLISINI VERSİN

kartalreis

Üye
Üye
Selam, Resmi belgeler üzerinden yorum yapılsa daha sağlıklı olur.

Ali yazar Veli bozar a döner iş sonra...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle bir habere denk geldim.

Ak Parti Genel Merkezi Siyasi ve Hukuk İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında TBMM’de istişare toplantısı düzenlendi.

Kütahya, Balıkesir, Bursa, Manisa milletvekilleri ile Bakan Yardımcıları Saat 9:30 itibari ile kendi şehirlerinin sorunları ve çözümleri görüşüldü. Bursa Milletvekili Bennur Karaburun gündemdeki konulara değindi. Özelikle 2022 sayılı kanunda 65 yaşı sağlanan imtiyazların engellilere de sağlanmasını dile getirdi. Ardından Yıldırım’da projesinin hazır bulunduğu “Engelsiz Yaşam Merkezi” nin bir an önce icraata geçme ve hızlanması için öneride bulundu. Karaburun, gündüzlü bakım evlerine ihtiyaç duyulduğunu da anlatırken, “Üniversite sınavına girecek olan öğrenciler zamanında yatırması gereken sınav harçlarını perşembe günü mesai bitimine kadar yatırmaları gerekiyordu. Halbuki Cuma mesai saati bitimine kadar sürelerinin olduğunu düşündüklerinden dolayı sınav harcını yatırmadılar. Bu yüzden sınava giriş hakkını kaybettiler. Bu konu Bakanlık nezdinde incelenerek çözümlenmesi uygun olacaktır” dedi.

canana

Üye
Üye
merhaba halil bey öncelikle hizmetleriniz için çok teşekkür ederiz benim sorum annem kendine ait yetim aylığı almakta başka geliri yok şimdi 2022 aylığına müracat edebilir mi yoksa hane gelirine mi bakılıyor cevaplarsanız çok memnun olacağız Saygılar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşında evet halen hane gelirine bakılarak maaş bağlanıyor.

Muhtaç

Üye
Üye
Şu aşamada beklemede kal cılgınpalet. Ali Tezel'in CNN deki konuşmasını bende izledim. Ali tezel ailenin gelirine bakılmayacak diyor ama konuyla ilgili Ankara'da görüşmeye giden 1-2 dernek başkanıyla görüştüm. Onlar 2022 maaşında sadece engellinin maaşına bakılması için torba yasaya madde eklenmesi için tüm partilerle görüştüklerini hepsinin görüşmede destek verdiğini ama komisyonda AKP nin oylarıyla red edildiğini söylediler.

Bu konunun düzeltilmesi için yasa değişikliği lazım. Önce yasa değişicek sonrasında yasa doğrultusunda yönetmelik çıkacak. Şuan hala 2013 yılındaki yönetmelik geçerli. Birazdaha bekleyelim.

Halil hocam daha beklicekmiyiz?

septik

Editör
Editör
[MENTION=19990]Muhtaç[/MENTION]

Malesef 2013 de değişen yönetmelik şartları aynen devam ediyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye