Nezaman Emekli Olurum

Abim Adına Sorum Olacak Sayın Mod.
İşe giriş tarihi:13,15,2006 işe giriş tarihinden önce özürlüydü işe girişinde %40 raporu vardı suan hastalıgı ilerledi %87 raporu var nezamn emekli olur.

Selam,

01.10.2008 den önce işe başlayanlar vergi indirim hakkı almak zorundadır.Vergi indirim hakkı alırsa ki eğer 1. dereceden alabilirse çünkü rapor oranı bir hayli yüksek ( % 87 ) o halde 15 yıl ve 3600 ssk prim gün sayısıyla erken engelli emekliliğinden faydalanabilir.

peki 10 yıl ve 1800 prim gün sayısı kimler için geçerli.. benim işe başlama tarihim 01.2003 rapor oranım %84 raporu 1 ay önce aldım ve bana 1800 gün ile emekli olabileceğim söylendi.. siz 15 yıl ve 3600 gün diyorsunuz...

Selam Ankiloz,

Engelliler için 2 türlü emeklilik vardır.

1- Erken engelli emekliliği,
2- Malulen emeklilik,

Malulen emeklilik için ilk işe giriş tarihinde en az % 60 oranında rapora sahip olmak gerekiyor. 1800 prim gün sayısı yeterli oluyor ve arkadaşım siz %60 dan fazla olduğu için raporunuz ( çünkü en az % 60 gerekiyor ) 1800 günü tamamladığınız zaman yaklaşık 2013 ocak ya da şubat ayında emekli olabilirsiniz.

Selam Ankiloz,

Malulen emekli olmak için ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranınızın maluliyet düzeyi yani %60 ın üstünde olması gerekiyor. Eğer öyleyse o zaman malulen emekli olabilirsiniz.

Selam Ankiloz,

Malulen emekli olmak için ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranınızın maluliyet düzeyi yani %60 ın üstünde olması gerekiyor. Eğer öyleyse o zaman malulen emekli olabilirsiniz.

işe başlama tarihinde herhangi bir hastalığım yoktu.. son 5 yıldır bu rahatsızlık bende mevcut ama raporu 1 ay önce aldım.. bu durumda ne oluyor açıklarsanız sevinirim..

İlk işe giriş tarihiniz 01.2003 ssk lı ama sağlıklı doğru mudur? yani raporunuz hiç yoktu ? ilk rapor 1 ay önce ve % 84 doğru mudur? o zaman benim bildiğime göre ki eminim diğer yönetici arkadaşlarım bu konuda size daha ayrıntılı olarak yardımcı olacaklardır ama bence bu rapor tarihinden önce de yani aslında ilk işe girişte de engelli olduğunuzu kanıtlamanız istenecektir.

İlk işe giriş tarihiniz 01.2003 ssk lı ama sağlıklı doğru mudur? yani raporunuz hiç yoktu ? ilk rapor 1 ay önce ve % 84 doğru mudur? o zaman benim bildiğime göre ki eminim diğer yönetici arkadaşlarım bu konuda size daha ayrıntılı olarak yardımcı olacaklardır ama bence bu rapor tarihinden önce de yani aslında ilk işe girişte de engelli olduğunuzu kanıtlamanız istenecektir.

engelli olduğumu kanıtlamama gerek yok çünkü o tarihte engelli değildim.. benim rahatsızlığım "ankilozan spondilit" ve bu rahatsızlık askerlik yaptığım esnada ilk belirtilerini vermeye başladı.. sonraki 5 -6 yılda hiçbir girişimim olmadı bu hastalığa yönelik (tedavi olma veya rapor alma anlamında).. 4 ay önce vergi dairesine gittim ve rahatsızlığım olduğunu söylerek vergi indiriminden faydalanmak istediğimi beyan ettim.. onlarda beni ege üniversitesine yolladılar özür oranımın tespiti için... sonuç olarak, kas iskelet sistemi:%79 diabet:%20 ve sağ gözde tembellik:%6 olarak toplamda %84 rapor aldım.. görüştüğüm sosyal güvenlik uzmanı bana 1800 günü doldurduğum anda emekli olabileceğimi söyledi..

Çok çok geçmiş olsun arkadaşım kusura bakmayın ben doğuştan olan bir rahatsızlık sanmıştım da çok pardon aslında rumuzdan da anlamalıydım ok ok siz 1800 günü doldurduğunuzda malulen emeklisiniz...

Çok geçmiş olsun tekrar,

ankiloz kardeş bende ankilozanım malülen emekli oldum biraz ugraştırıyorlar hareket kısıtlıgı ileri dereceyse malülen emekli olabilirsin 1800 gün 10 seneden alla şifa versin malülen emeklilik için ilk işe başladıgın tarihte % 60 üstünde ra poru olan arkadaşlar malülen emekli olamaz sadece 3600 gün 15 seneden emekli olurlar

uysal 93 işe ilk başladıgın da %60 altında raporu oldugu için malülen emekli olabilir abiniz 1800den memurlar olamazsınız derse itiraz edin cünki ilk işe başladıgında 60 ın altında ise malülen emekli ola bilir 60 ve üzeri olarak başladı ise malülen emekli etmezler ilk işe başladıgındaki raporda önemli

ankiloz kardeş bende ankilozanım malülen emekli oldum biraz ugraştırıyorlar hareket kısıtlıgı ileri dereceyse malülen emekli olabilirsin 1800 gün 10 seneden alla şifa versin malülen emeklilik için ilk işe başladıgın tarihte % 60 üstünde ra poru olan arkadaşlar malülen emekli olamaz sadece 3600 gün 15 seneden emekli olurlar

raporda %79 yazıyor sanırım bu yeterince ileri.. :)

Merhaba ben 10/09/2005 tarihinden beri ssk Lıyım ve su an %45 raporum var.sizce ben ne zaman emekLi oLabiLirim ? biLqiLendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Arkadaşım,

20 yıl ve 4400 prim günüyle emekli olabilirsiniz. Vergi İndirim Hakkıyla 3.dereceden erken engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın..

mrb yeni üye oldum.kafama takılan sorularım vardı.01.03.1988 ssk girişliyim o zaman engelli değildim.haziran 2012 de rapor aldım %54 toplam.ankaraya vergi indirimine müracaat ettim cvp bekliyorum hayırlısıyla.şayet olumlu cvp gelirse.
1-ne zaman emekli olabilirim.7800 gün oldu bu güne kadar.
2-3600 üzeri fazla gün ne olur nasıl hesaplanır.
3-asgari ücretle çalışmakta ve maaş almaktayım resmi kurumda.emekli maaş ne kadar olur.
4-emekli olunca aynı yerde çalışılabilinirmi.
5-1967 doğumluyum yaş hesabı nasıl olur.
6-normal emekli olmakmı yoksa engelli emekli olmakmı avantaj sağlar.2012 mart ayında 25 hizmet yılını dolduracağım.
şimdiden tşk ederim

7-vergi indirimi kağıdı kime geliyor.kişiyemi işverenemi.
8-şayet işverene gelirse fotokopisini alsak elimizde bulunsa ve isteniliğinde gösterilse olurmu.
9-vergi indirimi kağıdı ne kadar sürede sonuçlanır.23 temmuz 2012 de vergi dairesine evrakları teslim etmiştim ankara için.
10-özürlü raporuyla çocuklarımın eğitimlerinde gerek ilkokul gerekse üniversite gibi ne gibi faydası olabilir.
11-özürlü emekli olma prosedürü kısaca nedir, nasıl olunur.
cvp lar için teşekkür ederim.

Geri