Nezaman Emekli Olurum

Engelli emekliliğinden yararlanmak için gereken süreniz dolmuş. Vergi indirimi başvurunuz onaylanır onaylanmaz emekli olabilirsiniz. Vergi indirimi başvurusu 2 bilemedin 3 ay içinde sonuçlanır. Engelli emekliliğiyle normal emeklilik arasında maaş açısından bir fark yok. Emekli olunca SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek tekrardan çalışabilirsiniz.
Son olarak sizin özürlü olmanız çocuklarınızın eğitiminde size bir avantaj sağlamaz.

merhaba hocam ssk ya 1998 işe başladım yaklaşık 14 senedir çalışmaktayım.2011 de işitme kaybı için % 41 oranda rapor aldım.şimdi kararsızım erken veya malüllen emekli olmayı düşünüyorum olabilirmiyim bilmiyorum bana yol gösterirseniz sevinirim hocam

Merhaba,

Malulen emekli olabilmeniz için rapor oranınızın en az % 60 olması gerekiyor. Erken engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için de vergi indirim hakkını almanız gerekiyor. Vergi indirim oranına göre kaç yıl, kaç gün üzerinden emekli olabileceğiniz hesaplanır. İşitme kaybınızın % 41 olarak tespit edilmesi ( en az % 40 gerektiği için ) sizin erken engelli emekliliğinden faydalanmanızı sağlayacaktır. Normal emeklilik ile erken engelli emekliliği arasında fazla bir fark olmadığından benim size önerim emekli olarak da çalışmaya devam etmek isterseniz edebileceğinizdir. SGDP ödeyerek ( çalışırken almış olduğunuz maaş üzerinden küçük bir miktar sgk ya SGDP ödeyerek) tekrar çalışmanız mümkündür.

Sağlıcakla kalın,

cevabınız için teşekkür ederim.Bir sorum olacak şirketimde müdür ile görüştüm bana söylenen özürlü sıfatında çalışcağımı söylediler.benim takıntım işimde olabilir korkusu var ilerde pişman olabilecek bir şey yapmak istemiyorum.sonra erken emeklilik başvurmak istiyorum 1998 den beri ssk lıyım.4800 iş günüm var ne zaman emekli olabilirim.

hocam erken emekliliğe başvurdum diyelim işimden olur muyum çok şükür elim ayağım çalışıyor firma bana sen emekli oldun çıkarmak gibi söz konusu olabilir mi?işitme kaybım var ama iki kulağımda cihaz var.14 sene böyle çalıştım.çalıştığım yerden maaş düşmesi veya zam yapılmayabilir mi?firmada normal emekli olup da çalışan çok kişi var hocam cevabınız için teşekkürler

Dediğim gibi yasal olarak bir enfel yok. Yani hem emekli maaşı alıp hemde SGDP ödeyerek çalışabilirsiniz. Ama sizin çalıştığınız firma sizi çalıştırmak istemezse o ayrı bir konu tabiki.

Geri