ÖMSS (Özürlü memur seçme sınavı) 2012 nisan ayında yapılacak!

YassaX

Üye
Üye
Ne zaman yapılacağı bir muammaya dönen ÖMSS'nin (özürlü memur seçme sınavı) tarihi nihayet Bakan Fatma Şahin tarafından açıklandı. Bakan şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Özellikle sınavlardaki alım sisteminde bedensel engellilerle görme engellilerin, işitme engellilerin aynı sınavda başarılı olmasını beklememizin haksız bin rekabet olduğunu gördük. Yeni yaptığımız düzenleme ile 2012 Nisan’ında yapılacak olan sınavda artık işitme engellilerimiz kendi içinde sınava girecek. Bedensel engellilerimiz kendi içinde sınava girecek. Görme engellilerimiz kendi içinde sınava girecek.”
Aşağıdaki linkten haberin detaylarına ulaşabilirsiniz:

Dünya Engellileri İstanbulda Buluştu 22 Ekim 2011 13:21

Ayrıca saat 17:00 gibi de Televizyon da bazı haber kanallarinda aynı açıklamalar yapılmıştır... Bilgilerinize ..

Herkese Hayırlı & Uğurlu Olsun ...
ÖMSS (Özürlü memur seçme sınacı) 2012 nisan ayında

vuslat

Üye
Üye
hayırlı olur inş paylaşım için teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ne zaman yapılacağı yılan hikayesine dönmüştü. Tarihin belli olması kafalardaki soru işaretlerini gidermiş oldu.

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim vuslat.. Benim Kişisel fikrim şudur: Yine Nisan 2012 ÖMSS için kesin tarih değil, Planlanan Tarih.. Ancak Sinav Nisan olmaz da Mayıs olur en geç diye düşünmekteyim.. Sinav Yönetmeliği çıktığında herşeyi net olarak görülecektir. Bunun haricinde sinavi yapaak kurum hakkında bir bilgilendirme yapmak isterim.. Milli Eğitim Bakanlığı ( Eğitek ) ya da ÖSYM ... Özida ya telefon eden bazi arkadaşlarimiza sinavi ÖSYM nin yapacağı belirtilmiştir.. Ancak kesin netleşen bir durum söz konusu değildir ..
Bilgilerinize ..

world56

Üye
Üye
merhabalar. özkan bey ve diğer kullanıcı arkadaşlarım;
bu sınav 2012 nisan ayında kesin tarih değildir değil mi? ben şubatta hastaneden randevu alacağım 2 ay sonraya heyet günü veriyor nisan ayında. özür raporu çıkarabilmek için nisan ayında inşallah % 40 raporu çıkarsa ben yetişebilir miyim bu sınava.

YassaX

Üye
Üye
world56 öncelikle Şubatta hastaneden randevu alacağına göre tahminim süreli bir raporun var ve süresi Şubatta doluyor.. Böyle bile olsa 16 Aralık 2010 da çıkan son yönetmeliğe göre sana raporunu 20 gün içerisinde vermek zorundalar..Senin gibi bir arkadaş vardi, yönetmeliği mail attim, gitmiş sağlık kurulu sekreteryasina ve halletmiş raporunu.. İlgili bölümü sana aşağıda yaziyorum. Tamamini mail adresini verir isen gönderirim:

Resmi Gazete Tarihi: 16.12.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27787 mükerrer
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması
MADDE 9 – (8) Özürlü sağlık kurulu raporlarının kişinin başvuru tarihinden itibaren en geç yirmi iş gününde tamamlanarak ilgiliye verilmesi esastır

Ayrıca benim fikrimi sorar isen Sinav Nisan 2012 ya da Mayıs 2012 de yapılacak..Ancak Başvurular daha önce alınacağı için, senin yazdiğin gibi Şubatta randevu 2 ay sonra rapor cıkar ise bence yetişemezsin..Ancak benim dediğim ve gönderdiğim yaziyi resmi gazete yazisi olarak israrci olursan bence faydali olur..Hakkını aramakta fayda var world56..

world56

Üye
Üye
çok teşekkür ederim. bir de şunu söylemek istiyorum;
hastane sağlık kurulu diyor ki; en son almış olduğum raporun üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyormuş yeni rapor çıkarabilmek için. ben 15 nisan 2010 da çıkarmıştım. sağlık kurulu bana şubatta gel dedi ve 2 ay sonraya heyet gününü veriyormuş çünkü en son almış olduğum raporundan üzerinden 1 sene geçmesi içindir. benim ne yapmam gerekiyor?

YassaX

Üye
Üye
çok teşekkür ederim. bir de şunu söylemek istiyorum;
hastane sağlık kurulu diyor ki; en son almış olduğum raporun üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyormuş yeni rapor çıkarabilmek için. ben 15 nisan 2010 da çıkarmıştım. sağlık kurulu bana şubatta gel dedi ve 2 ay sonraya heyet gününü veriyormuş çünkü en son almış olduğum raporundan üzerinden 1 sene geçmesi içindir. benim ne yapmam gerekiyor?

world56 tam emin değilim ancak, önceki özürlü sinavlarina süreli rapor sahipleride girebiliyordu..Şimdi ÖMSS nin Sınav Mevzuatı cıkınca orada hepsi ayrintilari ile yazar..Belki şu andaki raporunla sinava girersin, Nisan 2012 de alacağın raporda onun devami olmuş olur..Şimdi Sağlık Kurulu Sekreteryasina benim sana yukarıda yazdiğim 20 gün olayini götür bakalım ne diyecekler..istersen tam metin olarak sana mail atabilirim..benim mail adresin bilgilerim kısmında mevcut.. Garanti secenek, rapor icin diyelim ki 5 Nisan da Başvurdun en gec 25 nisan a kadar raporu sana teslim etmeliler.Heyet günü vs hepsi icinde...

world56

Üye
Üye
özkan abi benim özürlü raporum yok hiç alamadım özürlü raporu. yeni yönetmelikle şuan % 40 sınırındadır. şuan rapor çıkarmam için zamana ihtiyacım var. hastane seçiminde kararsızım. pendik devlet hastanesi % 48 çıkıyor, marmara üniversitesi hastanesi % 36 ile % 40 çıkıyor konuşma db lerini eklerse % 45 gibi oran gözüküyor. o yüzden marmara üniversitesi hastanesine gitmeyip pendik devlet hastanesini tercih ediyorum. o yüzden hastane seçimi bu durumdadır. pendik olmazsa marmaradan da rapor çıkartacağım.

şubatta sağlık kuruluna başvurup 2 ay sonraya heyet gününü veriyor . şubatta rapor için başvuru yaparken doktorların yanında muayene olacağım.

world56

Üye
Üye
özkan abi çok teşekkür ederim. ama ben hastane seçiminde kararsız kaldım. ne yapacağımı bilemiyorum. zaten bir işte çalışamıyorum askerlikten muaf tutuldum işitme kaybımdan dolayı. ama marmara üniv. hast. de % 40 sınırında diğeri ise pendik % 48 civarındadır. ama kararsızım. acaba en iyisi olarak pendiği bekleyeyim mi?

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ömss de ne tür sorular çıkar.Bilginiz var mı?

ÖMSS daha önce örneği olan bir sınav olmadığı için geçmiş yıllarda yapılan özürlü sınav konuları ve soru sayıları aşağıdaki gibidir :
Atatürk İlkeleri ve Türk İnkılap Tarihi 10
Temel Yurttaşlık Bilgisi 5
Türkiye Coğrafyası 5
Türkçe 10
Matematik 10
Görevin özelliğine göre mesleki bilgiler 10

KPSS kitaplarından çalışmak en iyisi.. Konular genelde hep aynı .. soru şekilleri farklı olabilir..Sınavi geçmiş yıllarda Milli Eğitim ( Eğitek ) yapmakta idi..Şu anda ÖSYM nin yapacağına dair açıklamalar mevcut, ancak net degil.. 657 Devlet Memurlar Kanununa çalışmakta fayda var.. Bende yargı yayınevi özürlü personle sınavı kitabımı aldım hasan çiçek ve meral ay hazırlamışlar ( 2010 baskısı 631 sayfa - 2011 baskısı 790 sayfa - Bende 2010 baskısı mevcut ) kitaba çalışmaya başladım birde netten geçmiş sınav sorularını çıkardım..Mantıklı olan KPSS kitaplarından konulara çalışıp, internetten de geçmiş yılların özürlü personel sınav sorularını çözmek, alabiliyosaniz yukarıda yazdığım kitap soru çözme açısından iyi - konu anlatimi zayif..

çhehov

Üye
Üye
kpss konu anlatımlı kitaplardan çalışılmalı.

tiyo: matematik konularından ikişer örnek çıkartın ve devamlı onları çözün tekrar tekrar tekrar..... taki ezberleyene kadar...

göreceksiniz matematikten full çekeceksiniz!

YassaX

Üye
Üye
Haklısın çhehov ; bende yukarıda attığım mesajda aynı şeyleri paylaştim:KPSS konu anlatımlı kitaplardan, konular çalışılmalı.. Soru çözmek işin en basit ve zevkli kısmı, tabiki konulara hakim olduğun sürece..kaynak bence o kadar önemli değil: istemek, azmetmek, planlı ve düzenli olmak..Bir işte çalışıyor olsaniz bile günde en az 4 saat çalışılmalı diye düşünmekteyim..Bu dediklerim tam puan yapmak icin hedef koyanlar içindir arkadaşlar..Herkese iyi çalışmalar & başarılar

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ÖMSS için geçmiş yıllardaki Özürlü Personel Sinavlarina yönelik bir kaynak daha arkadaşım tavsiye etti, burada paylaşmak istedim.Ben kitabı bulunduğum yerde bulamadığım icin inceleme fırsatı bulamadım. Sadece arkadaşımın bana iletmiş olduğu, normalde cevaplar 4 şıklı idi özürlü sınavlarında, bu kitapta 5 şık olarak verilmiş.. Nedeni şu olabilir: ÖMSS yeni bir sınav olacağı icin, bir nevi Engelli KPSS olacağı icin 5 şıklı bir hazırlık düşünülmüş olabilir..Ayrica ÖMSS 'yi ÖSYM nin yapacağı kuvvetle muhtemel olacağından da bu şekilde düzenlenmiş olabilir.
Kitabın Adı
:
Özürlü Memur Seçme Sınavına Yönelik Konu Özetli Soru Bankası
Yazar Adı
:
Doğan Yıldız, Ali Şentürk, Süleyman Günel
Yayınevi
:
Yargı Yayınları
Sayfa
:
727 Sayfa 1 Hamur
Baskı
:
1. Baskı
Baskı Yılı
:
Ekim 2011
Boyut
:
14 cm x 20 cm
ISBN
:
978-605-5428-42-6

İZMİT

Üye
Üye
merhaba özkan abi ,
bende bu haberi bekleyenlerdenim. bedensel engelliyim raporum %60. kpssyede hazırlanıyorum. sonra bu sınavı duydum. bu sınavla ilgili bildiklerin nelerdir benim araştırdığım kadarıyla kpssden ayrı bir sınavmış. bu konudaki bilgilerin nelerdir ? paylasabilir misin? şimdiden teşekkürler

YassaX

Üye
Üye
merhaba özkan abi ,
bende bu haberi bekleyenlerdenim. bedensel engelliyim raporum %60. kpssyede hazırlanıyorum. sonra bu sınavı duydum. bu sınavla ilgili bildiklerin nelerdir benim araştırdığım kadarıyla kpssden ayrı bir sınavmış. bu konudaki bilgilerin nelerdir ? paylasabilir misin? şimdiden teşekkürler

İZMİT öncelikle geçmiş olsun kardeşim.. Komşuyuz sanirim..Nickin İZMİT olduğuna göre Kocaeli de oturuyosun sanirim..Bende Sakarya'dayim..Öncelikle sana bir link vereceğim o yönetmeliği okursan sorularina cevap bulabilirsin. Ayrıca bu başlık altında yazılı olanlari okduğunu düşünüyorum..Ekstra bunlar harici bir bilgi yok..Ewet bu sinav KPSS den farklı bir sinav..Ancak Engellilerin KPSS sinavi gibi düşünebilirsin..Adi da ÖMSS : Özürlü Memur Seçme Sinavi.. Sinavin 2012 Nİsan da yapilacağini Bakan Fatma Şahin soyledi..Sinav yonetmeliği tahmini 1-1,5 ay icinde cıkacaktır..Başvurular Şubat - Mart 2012 gibi alınacaktir, sinavda Nisan 2012 gibi yapılacaktır..Sınavı hangi kurumun yapacaği henüz belli değil ama ağırlıkla ÖSYM nin yapacağı yonunde kanaat var..Onceki ozurlu sinavlarini MEB ( Milli Eğitim - Eğitek ) Yapmakta idi.
Vereğim link yonetmeliğin tamamidir : Ba

world56

Üye
Üye
merhaba özkan abi. ÖMSS 2012 de yapılacak sınav nisan ayı kesin tarih mi?

YassaX

Üye
Üye
merhaba özkan abi. ÖMSS 2012 de yapılacak sınav nisan ayı kesin tarih mi?

world56 daha öncede bu konuda seninle konuştuğumuzu hatırlıyorum..Bir rapor problemin vardi, onu aktarmıştın bize..Bakan Fatma Şahin bir konuşmasinda cümle arasinda Nisan 2012 de yapılacağını soyledi..Daha oncede 2012 yılının ilk çeyreğinde bu sinavin yapılacağı soylenmişti yine aynı bakanlık tarafından..İlk çeyrek Ocak - Şubat - Mart oluyor..Nisan da 1 ay sonrasi olmuş oluyor.. Mantıklı bir tarih sonucta.. Net tarih 1 ay icinde cıkacak olan Sınav Mevzuatı ile belli olacaktir.

Tekerlekli Sandalye