ÖMSS (Özürlü memur seçme sınavı) 2012 nisan ayında yapılacak!

world56

Üye
Üye
sağolsun özkan abi.

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim world56 Kardeşim. Yardımcı Olabildi İsem Ne Mutlu Bana..

eren1984

Üye
Üye
meraba özkan abi matematiğin ve türkçenin yargı yayınlarınında hangi konuları var kpss kitabından çalışıcamda eğer kpss kitabının içinde çıkmayan konularda varsa boşuna çalışmıyım

YassaX

Üye
Üye
eren1984 kardeşim ÖMSS yeni bir sınav olduğu için şu çıkar bu çıkar diyemiyorum inan.. Bende şu anda kapsamlı çalışmaya başlamadim.Ancak tarih konusunda ben 11. sinin inkilap tarihi ve Atatürkçülük kitabı satın aldım..Ondan başlamayı düşünüyorum.. Matematikte de karışık ve zor olan konulara bakmanı kişisel olarak tavsiye etmem..Bende calişmadiğim icin şu anda konu ismi veremiyorum..KPSS ye calisiyomus gibi dusunmek lazim.. Ancak basit konulara da mutlaka ağırlık vermeli, cunku seviye bazen cok basite inmis gecmis yıl özürlü sorularında

YassaX

Üye
Üye
,Arkadaşlar Devlet Personel Başkanlığı'nı ( DPB ) telefonlar arayan bir arkadaşımıza ÖMSS ile ilgili söylenenleri aynen aktarıyorum: SInav Mevzuatı ( Sınav Yönetmeliği ) 'nın 1 ay içerisinde çıkacağı ( Tahminen Aralık ayı ortalarına doğru ) bilgisi alınmıştır. Ayrıca telefonda konuşulan görevli kişi sınavı yapacak kurumun kanaatince ÖSYM olacağı yönünde bilgi vermiştir. Bu bilgiler net olmamakla birlikte , en ufak bir bilginin de faydalı olacağı düşüncesiyle paylaşmak istedim.. .

world56

Üye
Üye
arkadaşlar burada bir açıklama var. 29 bin boş özürlü memur kadrosu var - Ekonomi haberleri - Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri ---- Bu noktada haber var

Lise ve üniversite mezunlarının memurluk için KPSS gibi sınava tabi tutulacağını, ilkokul mezunlarının ise kura ile atanacağını ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:
''Şu an için 29 bin boş özürlü memur kadrosu var. Bu boş kadroları sağlıklı bir şekilde doldurmak istiyoruz. Nisan'a kadar çalışma yapacağız. Devlet Personel Başkanlığı da bu konuda çalışma yapıyor. Ne kadar personel alınacak bunu belirleyecekler. Devlet Personel Başkanlığı hangi branşlarda memur ihtiyaçları olduğunu kurumlara soruyor. Bunun sonunda KPSS gibi duyuru rehberi hazırlanacak. Adaylarda tercihlerini yapacak ve aldıkları puanlara göre atanacak.''

yukarıda aylinin çiftçinin söylediği kırmızı yazılı olan nisan ayına kadar çalışma yapacağız diyor sayın aylin çiftçi. acaba sınav mayıs temmuz aylarında mı olacak?

YassaX

Üye
Üye
arkadaşlar burada bir açıklama var. 29 bin boş özürlü memur kadrosu var - Ekonomi haberleri - Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri ---- Bu noktada haber var

Lise ve üniversite mezunlarının memurluk için KPSS gibi sınava tabi tutulacağını, ilkokul mezunlarının ise kura ile atanacağını ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:
''Şu an için 29 bin boş özürlü memur kadrosu var. Bu boş kadroları sağlıklı bir şekilde doldurmak istiyoruz. Nisan'a kadar çalışma yapacağız. Devlet Personel Başkanlığı da bu konuda çalışma yapıyor. Ne kadar personel alınacak bunu belirleyecekler. Devlet Personel Başkanlığı hangi branşlarda memur ihtiyaçları olduğunu kurumlara soruyor. Bunun sonunda KPSS gibi duyuru rehberi hazırlanacak. Adaylarda tercihlerini yapacak ve aldıkları puanlara göre atanacak.''

yukarıda aylinin çiftçinin söylediği kırmızı yazılı olan nisan ayına kadar çalışma yapacağız diyor sayın aylin çiftçi. acaba sınav mayıs temmuz aylarında mı olacak?

world56 Nisan'a kadar çalışma yapacağız cümlesinden bence çok net bir ifade anlaşılmıyor..Senin bu sınavı Temmuzda yapılmasını istediğini biliyorum world56 ancak bence net bir ifade yok..Burada bahsettiği iki konu var bence, birinci Devlet Personel Başkanlığı'nın boş kadroları belirleyip, sınıflamaları yapıp, ihtiyac olan personel sayısını belirlemek ve ikinci olarak ta ÖMSS sınavının hazırlığı.. Ben bu açıklamalardan bunu anladım..world56 senin yapman gereken en önemli şey Sınav Klavuzunun ( SInav Yönetmeliğinin ) Çıkmasını beklemektir. Bu da en yakın Aralık 2011 ayında olacağı kanaatindeyim..Tahminim de 15 Aralık 2011 civarlarında..

world56

Üye
Üye
world56 Nisan'a kadar çalışma yapacağız cümlesinden bence çok net bir ifade anlaşılmıyor..Senin bu sınavı Temmuzda yapılmasını istediğini biliyorum world56 ancak bence net bir ifade yok..Burada bahsettiği iki konu var bence, birinci Devlet Personel Başkanlığı'nın boş kadroları belirleyip, sınıflamaları yapıp, ihtiyac olan personel sayısını belirlemek ve ikinci olarak ta ÖMSS sınavının hazırlığı.. Ben bu açıklamalardan bunu anladım..world56 senin yapman gereken en önemli şey Sınav Klavuzunun ( SInav Yönetmeliğinin ) Çıkmasını beklemektir. Bu da en yakın Aralık 2011 ayında olacağı kanaatindeyim..Tahminim de 15 Aralık 2011 civarlarında..

ÖMSS sınavına hazırlanmakta fayda da var. nisan ayı biraz zor olabilir. çünkü sınav takvimi hazır olmadığından dolayı temmuz aylarında olacağını düşünüyorum. çünkü sınav takvimi hazır değil. tıpkı KPSS gibi düşünelim KPSS nin sınav takvimi belli olduğu için. söylemiş olduğunuz " Sınav Klavuzunun ( SInav Yönetmeliğinin ) Çıkmasını beklemektir. Bu da en yakın Aralık 2011 ayında olacağı kanaatindeyim..Tahminim de 15 Aralık 2011 civarlarında.. " aralık ayının ortalarında açıklanacağı haberi nerede yazıyor özkan abi.

YassaX

Üye
Üye
ÖMSS sınavına hazırlanmakta fayda da var. nisan ayı biraz zor olabilir. çünkü sınav takvimi hazır olmadığından dolayı temmuz aylarında olacağını düşünüyorum. çünkü sınav takvimi hazır değil. tıpkı KPSS gibi düşünelim KPSS nin sınav takvimi belli olduğu için. söylemiş olduğunuz " Sınav Klavuzunun ( SInav Yönetmeliğinin ) Çıkmasını beklemektir. Bu da en yakın Aralık 2011 ayında olacağı kanaatindeyim..Tahminim de 15 Aralık 2011 civarlarında.. " aralık ayının ortalarında açıklanacağı haberi nerede yazıyor özkan abi.

world56 bir tanıdığım Devlet Personel Başkanlığı'na telefon edip bizzat gelişmelerle ilgili bilgi almak istedi. Verilen cevap ise şoyle : Sınav Yönetmeliği 1 Aralık 2011 den sonra çıkacağı ifade edilmiş.. Ben de buna istinaden tahminimi yaziyorum 15 Aralık 2011 diye..Ayrica o yetkili kişiye şu soruyu da sormuş. Sınavi hangi kurumun yapacağı belli mi diye ? Yetkili kendi kanaatini ÖSYM olarak söylemiş ancak net değil tabiki bu görüşü..

YassaX

Üye
Üye
ENGELLİ Memur Alınacak

14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 01:42

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, İzmir’in Altındağ semtinde gerçekleştirdiği teşekkür ziyaretleri sırasında,
engelli vatandaşların istihdamına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Ulema, ''Bedensel, işitme ve görme engelliler için kendi gruplarında yapılacak sınavlarla engelli istihdamında birtakım iyileştirmeler hedefliyoruz. Yeni yönetmeliğe göre, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına özürlü memur alımı gerçekleştirilecektir. Bu yeni modelin doğru bir model olduğunu düşünüyor ve toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak bir eylem planı oluşturulacağına inanıyoruz.” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Altındağ’da kendisine engelli istihdamı ile ilgili soru soran gence müjdeyi verdi. Yeni yönetmeliğe göre, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına özürlü memur alımı gerçekleştirileceğini belirten Ulema, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyindeki mezunları kapsayacak sınavın 2012’de gerçekleştirileceğini belirtti.

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Altındağ Merkez Mahallesi’nde gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında, kendisine engelli istihdamı hakkında soru soran bedensel engelli bir gence müjdeli haberi verdi. Meclis’te aynı zamanda Sosyal İşler Komisyonu üyesi olan Ulema, konuyla ilgili olarak, “3 Ekim 2011 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına özürlü memur alımı; ÖMSS adlı ‘Özürlü Memur Seçme Sınavı’yla yapılacaktır. Ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi söz konusu olacak.” ifadelerinde bulundu.

Sınav ocak ayından sonra yapılacak

Özellikle engellilerle ilgili kendi dönemlerinde ilk kez yasa çıkarmayı başardıklarını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, “Üst yaş sınırının bulunmayacağı sınavda, ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerli kalabilecek. Yönetmelik hükmüne göre, sınav 2012'de yapılacaktır. Devlet Personel Başkanlığı, bu Yönetmelikte yer verilen esas ve usullere göre özürlü memur alımı amacıyla ÖMSS’yi yapacak.” diye konuştu.

NOT : Arkadaşlar bu haberi vereceğim link'ten de okuyabilirsiniz : ENGELL

YassaX

Üye
Üye
260 BİN ENGELLİ İŞE YERLEŞTİRİLECEK .FARUK ÇELİK'TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Faruk Çelik,260 bin engelli kadrosunun açık olduğunu,bu kotanın doldurulması yönünde çalışma yürütüldüğünü söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ,Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı olarak gündemlerindeki "önemli düzenlemeleri"AA ile payşatı. engellilerin istihdamı konusunda önemli bir çalışma yürütüklerini dile getiren Çelik,şunları kaydetti: bu konuda da önemli yönetmelik değişiklikleri yaptık.Türkiye'de engelli istihdamı koası 300 bindir. fakat şuanda 40 bin istihdam ediliyor.260 bin kadro açık,yani türkiyede 11 milyon çalışanı hesap ederseniz ve istisnaları çıkartırsanız,KOTA YÜZDE 3 TEN 300 BİNE tekabül ediyor ve bu açığıdaönümüzdeki dönemde bakanlığımız içerisinde yapılacak duyurularla yapılacak sınavlarla bütün bu kotaların doldurulması ve çok sayıda engelli kardeşimizin istihdam edilmesiyle ilgili çalışmalarımızı şu anda yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. söz konusu düzenlemelerden birinin "alt işverenlik "konusu olduğunu belirten Çelik,taşeron olarak tarif ettiğimiz işçilerin sorunlarını çözeceğimizi burada ifade etmek istiyorum bunların izin,ücret,kıdem tazminatı ve sendikalaşma gibi talepleri var.bu bu sorunlar bu dönemde çözüm bulacak dedi. KAYNAK:BURSA -KAMURAN AKKUŞ A.A

Açıklamanın Web Adresi Şu Şekildedir: http://www.cnnturk.com/2011/ekonomi/genel/11/14/bakan.celikten.kadro.mujdesi/636696.0/index.html

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK'İN dün yaptığı açıklamalar bir iki Televizyon kanalında da haber olarak yayınlanmıştır. Bakan Çelik 11 milyon çalışanımız var derken hepsini devlet memuru olarak ifade etmemiştir. Türkiye'de 4-c ( Memur ) ve 4-a ( İşçi - SSK ) çalışan sayısının yaklaşık 11 milyon olduğunu ve bu sayının % 3'ünün engelli istihdamı kotası olarak 300 bin olduğunu ifade etmişlerdir. 300 bin engellinin Devlet ve Özel Sektörde çalıştırılması gerektiğini ve şu anda engelli çalışan sayısının 40 bin civarında olduğunu ifade etmiştir. Yani 260 bin engelli istihdamı kadrosunun açık olduğunu ifade ederken hepsinin devlet memuru olmadığını paylaşmak istedim.. Aşağıda verdiğim linklerde video ve gazate haberi yer almaktadır. Bilgilerinize ..

Haberin Videosu : Video : 300 bin engelli istihdam - anadolu ajansı - Watch - Vidivodo

Gazate Haberi Yazısı: Bakan Çelik'ten "kadro" müjdesi!.. CNNTurk.com

Davidof

Üye
Üye
merhabalar,

Benim raporum 2006 yılına ait sürekli ibareli %45 oranında.Benim 2010 yılında cıkan kanuna göre yeni bir rapor almam gerekiyor mu ? Ayrıca kanunun bir maddesinde sürekli raporu olanlara 2. bir rapor verilmeyeceği yazıyor.Bu konuda bir bilginiz var mı ? Teşekkürler

YassaX

Üye
Üye
merhabalar,

Benim raporum 2006 yılına ait sürekli ibareli %45 oranında.Benim 2010 yılında cıkan kanuna göre yeni bir rapor almam gerekiyor mu ? Ayrıca kanunun bir maddesinde sürekli raporu olanlara 2. bir rapor verilmeyeceği yazıyor.Bu konuda bir bilginiz var mı ? Teşekkürler

Davidof bu konuda çok fazla soru ve soru işareti var. Kesin olarak senin raporun ÖMSS ye girer diyemiyorum, ancak aşağıda belirttiğim duruma göre yorumda bulunuyorum. Bu durumun kesinleşmesi ancak Sınav Yönetmeliği'nin ( Sınav Kılavuzunun ) çıkmasıyla netleşecektir. Devlet Personel Başkanlığı çalışmalarını sürdürmekte ve Aralık Ayı içerisinde Sınav Kılavuzunu yayınlayacaklar. Bir çok soru ve soru işareti de böylelikle ortadan kalkmış olacaktır.

Davidof ÖMSS Başvurularında senden yeni bir rapor istememeleri gerekmektedir. Çünkü raporun sürekli bir rapor. Yalnız raporunda çalıştırılamayacağı iş alanları bölümü boş ise kurumlar bu konuda tereddüt yaşarsa tekrar rapor isteyebilirler. Tahminim bu yeni rapor oranını etkilemeyecektir. 16 Aralık 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan:

Kazanılmış haklar

MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.
(2) Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir.

Davidof

Üye
Üye
Evet sizinde belirtiğiniz maddeden ötürü kafam az karıştı.Sürekli raporumda Çalışabilir ibaresi de yer almakta.Ayrıca 2010 yılında bakanlığa BİMAR aracılığıyla bu konu üzerine ulaşmıştım kendileri telefonla bana ulaşıp kesinlikle hangi kurum olursa olsun hangi birim olursa olsun (2 husus ayrı oda vergi ve emeklilik konularında yeni rapor istenebileceği haricinde) istenemeyeceği söylend.Zaten raporum Temmuz 2006 yılındaki ölçütlendirme yasasından da eskiydi ve bugüne kadar bu raporumu kullandım.Bu konuda devlete bağlı resmi birimlerin bilgilendirme yapması şart çünkü sürekli raporu oduğu halde yeni rapor için basvuruda bulunanlar var ve ne yazık ki eski raporlarındaki % likten daha düşük % ler alıyorlar buda belkide sınava girmelerine engel teşkil edecektir.

Tekerlekli Sandalye