ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) İçin Kaynak Kitap, Notlar, Dökümanlar

YassaX

Üye
Üye
Estağfurullah Alper Bey, 12 Eylül 1980 Ihtilali ( Darbesi )

fatih33

Üye
Üye
sınava girmek için lise mezunu olmak şart mı?

YassaX

Üye
Üye
Alper Bey İnkilap Tarigi 17 ve 18 'i bir önceki 12. sayfada vermiştiniz , Bilginiz olsun

YassaX

Üye
Üye
Alper Bey ben gerekli düzeltmeleri yaptım, Bilginiz Olsun..

YassaX

Üye
Üye
Alper Bey yeni dökümanları bekliyoruz...

erdem102030

Üye
Üye
selam ben 29 nisandaki sınav hakkında bişey soracaktım örnek sorulara baktım hep 5 şıkkı sıvavda 5 şıklımı olacak yoksa 4 müü birde örnek sorular meb ve orman genel müdürlüğün yaptığı sınavlardan biraz zor gibi görünüyor öyle mii teşekkürlerr...

YassaX

Üye
Üye
erdem102030 29 Nisan 2012 Tarihinde yapılacak olan Sınavı ÖSYM Düzenleyecek... Önceki Özürlü Personel Sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB - EĞİTEK ) düzenliyordu.. 50 Soru Sorulup cevaplarda 4 Şıklı olarak yer alıyordu, sorularda biraz daha kolay olmakta idi..Özellikle en son yapılan Meb ve Sağlıklı Bakanlığı Özürlü personel sınavlarında... ÖMSS icin Sınav Klavuzu daha yayımlanmadığı icin sorunuza net olarak yanıt veremiyoruz sadece yorum yapabiliyoruz... Sınav Klavuzu 15 - 30 Ocak Tarihleri civarında yayınlanması beklenmektedir. Sınav Klavuzu yayımlanınca Sınav Konuları - Sınav Soru Sayıları - Cevap Şıkları Sayıları - Başvuru Yerleri - Başvuru Tarihleri - Raporlar ve Mezun Durumda Olan Adaylarla ilgili hersey acıklanacaktır... Benim Kişisel Yorumum : Cevap Şıklarının 5 Şıklı Olacağı Şeklinde ve Sınavın Önceki Özürlü Personel Sınavlarına göre biraz daha zor olacağı yönünde ve ayrıca Sınav Soru Sayısının da önceki sınavaki gibi 50 olmayacağı, biraz daha fazla sorunun olacağını düşünmekteyim...

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, son yılların en büyük değişikliği, 25 Şubat 2011 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 6111 sayılı Kanunla yapılmıştır.Yapılan değişiklikte hem çok sayıda ana maddede değişiklik yapılmış, hem de artık hiçbir işlevi olmayan çok sayıda ek, geçici ve ek geçici maddeler yürürlükten kaldırılmıştır.ARKADAŞLAR MUHTEMELEN YAPILACAK SINAVDA BU KANUNDAN DA SORULAR SORULABİLİR. BU KANUNU DA OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. KANUNUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ.

Untitled Document

YassaX

Üye
Üye
ATATÜRKÇÜLÜK VE TÜRK İNKILABININ DAYANDIĞI TEMEL İLKELER

Atatürk İlkelerinin oluştuğu ortam ve özellikleri:

• Osmanlı Devleti'nde yönetim 19. Yüzyılın sonlarına doğru kurumları itibariyle bozulmuştu. Buda yenileşme ihtiyacını ortaya çıkardı.
• Atatürk ilkeleri, Türk vatanını parçalamak, Türk milletinin yok edilmek istendiği bir dönemde uygulanmaya başlandı.

Atatürk ilkelerinin ortak özellikleri

Atatürk ilkeleri, Türk Milleti'nin ihtiyaçlarından doğmuştur.
Bir bütünü oluştururlar. Birbirinden ayrılmaz
Atatürkçü düşünce sistemini meydana getirir.
Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı esaslar:
Milli tarih şuuru, vatan ve millet sevgisi
Milli Dil
Bağımsızlık
Milli Egemenlik
Milli Kültür
Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma
Akılcılık "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" prensibi
Türk Milliyetçiliğine inanmak ve güvenmek
Milli birlik ve beraberlik, ülke bütünlüğü
Barışçılık "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh "prensibi

TEMEL İLKELER

CUMHURİYETÇİLİK İLKESİ

Türk ulusunun yaradılışına ve karakterin en uygun idare Cumhuriyet idaresidir. Bugünkü hükümetimiz, doğrudan doğruya ulusun kendi kendine, kendiliğinden yaptığı
bir devlet teşkilatı ve hükümetidir ki, onun adı Cumhuriyet’tir. Artık hükümetle Ulus arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Yönetim halk, halk yönetim demektir. (Nutuk, Cilt 3, s. 76 Cilt 2, s. 230)

MİLLİYETÇİLİK İLKESİ

Biz doğrudan doğruya Milliyetperveriz, Türk Milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumumuzdur. Bu toplumun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur. (İlk öğretim, Cilt: 4, s. 6)
“Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu ve Trakyalı hep bir soyun evlatları ve aynı cevherin damarlarıdır. (Atatürk Diyarbakır’da 1923, Sayfa: 4)

HALKÇILIK İLKESİ

Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk halkına Türk Milleti denir (Atatürk ve Atatürk İlkeleri Yavru, S. 13) Türkiye halkı, ırkça, dince ve kültürce ortak, birbirlerine karşılıklı saygılı ve fedakarlık hisleriyle dolu, kaderleri ve menfaatleri müşterek olan bir toplumdur. (3. 1922 Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt: 1, Sayfa: 221)

LAİKLİK İLKESİ

Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz bir milletin devamına imkan yoktur. Yalnız şurası var ki din, Allah ile kul arasındaki bağlılıktır. Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir. İşte biz bu vaziyete karşıyız ve buna müsaade etmiyoruz. (Atatürk’ün Hususiyetleri, Kılıç Ali, Sayfa: 116)

DEVLETÇİLİK İLKESİ

Bizim takibini uygun gördüğümüz devletçilik prensibi bütün üretim ve dağıtım araçlarını fertlerden alarak Milleti büsbütün başka esaslar içinde düzenlemek amacını güden, özel ve kişisel ekonomik teşebbüse ve faaliyete meydan bırakmayan sosyalizm prensibine dayalı kolektivizm, komünizm gibi bir sistem değildir. (Atatürk’ten Yazdıklarım, Afet İnan, Sayfa: 66-67)

İNKILAPÇILIK İLKESİ

Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen modern ve bütün anlam ve biçimi ile uygar bir toplum haline getirmektir. İnkılabımızın asıl hedefi budur. Bu gerçeği kabul etmeyen zihniyetleri darmadağın etmek zorunludur. (Atatürk, 1925, Kurtuluş ve Sonrası, A. Doğan, Sayfa 165)

BÜTÜNLEYİCİ İLKELER

Milli Egemenlik
Milli Birlik ve beraberlik
Özgürlük ve Bağımsızlık
Yurtta Sulh, Cihanda sulh
Çağdaşçılık ve Batılılaşma, İnsan ve İnsan sevgisi
Akılcılık-Bilimsellik

YassaX

Üye
Üye
Sivas Kongresi Hakkında Bilgi: 4 Eylül - 11 Eylül 1919

4 Eylül - 11 Eylül 1919
- Erzurum Kongresi sırasında oluşturulan Temsil Heyeti kongrenin toplanabilmesi için gerekli çalışmaları yaptı.
- Kongre İst. Hük. tarafından yasa dışı ilan edildi ve katılanların tutuklanacağı bildirildi.
- Elazığ Valisi Ali Galip, kongreyi basmakla görevlendirildi.
- İtilâf devletleri toplanma halinde Sivas’ı işgal edeceklerini duyurdular.
- Bütün bunlara rağmen kongre 38 delegenin katılımıyla toplandı.

Kongre de Alınan Kararlar

- Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz.
• Erzurum Kongresi kararları millete mal edilmiş oldu.
- Bütün milli cemiyetler “ Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” olarak birleştirildi.
• Bölgesel direniş yerine, ulusal bir örgütlenme düşüncesi kabul edildi.
- Temsil Kurulu’nun yetkileri bütün yurdu kapsayacak şekilde genişletildi.
• Temsil Kurulu’nun başına M. Kemal seçilmiş böylece yurt çapındaki direnişin lideri konumuna gelmiştir.
- Manda ve himaye kesin olarak reddedildi.
- Mebusan Meclisi’nin bir an önce toplanabilmesi için çalışmalara devam edilmelidir.
• Meclisin açılması istenerek ulusal iradenin üstünlüğü vurgulanmıştır.
- Ulusal davayı dünyaya duyurmak amacıyla “ İrade-i Milliye” adıyla bir gazete çıkarılacaktır.

Sivas Kongresi’nin Sonuçları

1. Toplanış amacı ve aldığı kararlar bakımından ulusaldır.
2. Yurdun her yanından gelen delegelerin katılımıyla toplandığı için ulusal bir meclis gibi çalışmıştır. Bu yönüyle TBMM’nin bir provası niteliğindedir.
3. M. Kemal askeri ve sivil liderliği tam olarak üzerine almıştır.
4. Temsil Heyeti’nin ısrarlı Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin istifa etmesine ve yerine ılımlı Ali Rıza Paşa Hükümeti’nin kurulmasına neden oldu.
• Bu durum Temsil Heyeti’nin İstanbul ‘a karşı ilk siyasî başarısı olmuştur.
5. Temsil Heyeti İst. Hük.’e karşı alternatif bir hükümet gibi hareket etmeye başlamıştır.
6. Amasya Görüşmeleri için zemin hazırlanmıştır.

Tekerlekli Sandalye