ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) Mart'ta: 20 bin engelli atanacak

YassaX

Üye
Üye
lale hanım evet ÖMSS kursunu T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin ÇİFTÇİ iki ayri platformda dile getirdi. Kendim Ozida ( T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ) 'yı aradım. Bu konuda çalışmaların yapıldığını ifade ettiler.. Genel Müdür konuşmasında Ocak 2012 - Mart 2012 Aralığında ÖMSS kursunu düzenleyeceklerini ifade etmişlerdi.. Bu konuda sanırım Devlet Personel Başkanlığı öncülüğünde, ona bağlı olan ile İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile düzenleyecekleri kanaatindeyim. Öğretmenler ile ilgili Kadro olup olmadığı Devlet Personel Başkanlığının çalışmaları sonucunda sanırım Ocak 2012 ortalarına doğru netleşecek. Ayrıca Sınav Klavuzu yayımlanınca öğretmen alımları olacaksa onunla ilgili detayları da öğrenmiş olacağız. Bazı sitelerde değişik yorumlar yapılmakta, ÖMSS de öğretmen alımı olmayacak vs yazıları okumaktayız. Hic birseye kafanızı takmadan KPSS Konu Anlatımlı kitaplardan çalışmanızı öneririm.. En azından İnkilap Tarihi, Türkiye Coğrafyası, Vatandaşlık Konularına çalışabilirsiniz.

lale

Üye
Üye
özkan bey sorularıma verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum... bu kurslar il merkezlerinde açılacak sanırım... ilçe de otıruyorum ben. kaatılamam büyük ihtimal... benim durumumda olan yani yüzde kırkın üzerinde raporu olan eğitim fakültesi mezunu atanmayı bekleyen öğretmen çoğunluktamıdır acaba... araştırdım bi kaç yerden bulamadım... ilginize teşekkürler..

YassaX

Üye
Üye
lale hanım Rica Ederim. ÖMSS Kursları yüksek bir ihtimalle il merkezlerinde açılır düşüncesindeyim. İlçe de oturmanız sizin icin bir dezavantaj olacaktır. Benim hatırladığım 2010 yılında Özürlü Öğretmen kadrosu 1000 civarında idi , fakat yaklaşık 950 civarında atama yapıldı diye biliyorum.. Yani buradan bir sonuc çıkarabilirsiniz düşüncesindeyim.. Rakamlar net değildir, yaklaşık rakamlardır. Şu anda % 40 ve üzeri raporu olan eğitim fakültesi mezunu sayısını bilemeyiz, ancak az once yukarıda verdiğim rakamlar size fikir verebilir. Değişik sitelere girip öğretmen atamaları hakkında yapılan yorumlara itibar etmeyin... Sınav Klavuzunun yayımlanmasını beklemenizde fayda var düşüncesindeyim.. Elde somut olan tek bir yönetmelik var, oda 3 EKIM 2011 de yayımlanan ÖMSS Yönetmeliğidir. Link'ten ulaşabilirsiniz : Ba

lale

Üye
Üye
geçen özürlü öğretmen atamasını kimse duymamış yeteri kadar açıklama yapılmamış... hiç kimsenin haberi olmamış... onun için endişeleniyorum...hayırlısı olsun gerçi... nasibimiz varsa olur inşallah... takip etmekta fayda var...

YassaX

Üye
Üye
evet lale hanım, özellikle Sınav Klavuzunu ve klavuzda yer alan şartları, başvuru şartlarını vs iyi takip etmenizde yarar var.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun İnşallah ...

Alper58

Üye
Üye
Bence asil problem su: Kpss de ögretmenler icin egitim bilimleri sorulari var. Ömss de böyle bir ayrima gidilecek mi yoksa sadece tarih, cografya, Türkce ve matematik mi cözmek durumundayiz?

lale

Üye
Üye
eğitim sormuşlar geçen sene hocam... geçen sene kolaymış ama bu sene nolur bilinmez ama zor olur gibi geliyo bana... geçen sene neredeyse habersiz yaptılar ama bu sene lanse edildi. katılım çok olur... bu şekilde öğretmen ne kadar var bilmiyorum ama bu sen e katılım fazla olacak die düşünüyorum

YassaX

Üye
Üye
Alper Bey ve lale Hanım, en güzeli Sınav Klavuzunun yayımlanmasını beklemek ve takip etmek... Orada gerekli bilgiler olacağı düşüncesindeyim. Ayrıca 3 EKIM 2011 de yayımlanan ÖMSS Yönetmeliğinde somut bir bilgi şu yazmaktadır : 2) Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak özürlü öğretmen atamalarına ilişkin yerleştirme işlemleri, ÖMSS sonuçlarına göre adı geçen Bakanlıkça yapılır... Yani başka sitelerde yapılan cok fazla yorumlar var, bence beklemekte ve çalışmaya devam etmekte fayda var ..

lale

Üye
Üye
29 nisan diye açıklama gelmiş sanırım sınavla ilgili

fatih26

Üye
Üye
ömss

merhaba ben şimdi üniversite 3.sınıfa gidiyorum. seneye mezun olacam. fakat ben bu sene ömss sınava girecem. lise mezunu olarak mı girecem. lise mezunları sınavı kazanınca hizmetli mi yoksa memur mu oluyor? şimdi lise mezun olarak sınava girdim diyelim üniversiteyi bittikten sonra yükselme var mı? cevap verirseniz sevinirim. geleceğimi karatmak istemiyorum....

YassaX

Üye
Üye
Fatih Bey, ÖMSS 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacak... ÖMSS için Sınav Klavuzu daha yayınlanmadı... Onun için vereceğim cevap, geçmiş yıllardaki sınav uygulamaları sonucundaki yorumlarım olacaktır... Geçmiş dönem bazı sınavlarda şu şekilde uygulama olmuştu :Üniversite 3. sınıfta olduğunuz için okulunuzdan alacağınız " 2 yıllık geçici Ön Lisans Belgesi " sonucunda Ön Lisans Mezunu gibi ÖMSS ye girme ihtimaliniz olabilir.. Ancak bu söylediğim benim yorumumdur.. Sınav Klavuzu Şubat ayı başlarında yayınlanacak, sıkı sıkıya takip etmenizde fayda var.. Olaki Ön Lisans Mezunu olarak ÖMSS ye giremediniz, lise mezunu olarak girdiniz; Alacağınız Puana göre, il ve meslek tercihinizi siz kendiniz yapacaksınız..Lise Mezunu illa hizmetli kadrosuna atanacak degil. Puna ve tercihe göre , merkezi yerleştirme yapılacaktır.. İşte bu ve buna benzer bir cok soru işareti var, bunların cevaplanması Sınav Klavuzu yayınlanması neticesinde olacaktır.. ÖMSS tarihinde ilk kez yapılan bir sınavdır, o nedenle bir çok belirsizlik mevcuttur... 3 EKIM 2011 tarihinde ÖMSS Yönetmeliği yayınlandı, link'te size Yönetmeliği veriyorum, okumanızı tavsiye ederim : Ba
Fatih Bey olaki Lise Mezunu olarak ÖMSS'ye girdiniz ve atandınız.. Tabiki Lisans Mezunu olduğunuzda Özlük Haklarınız daha da iyileşecektir.. Ancak Üniversite de okuduğunuz bölümle ilgili bir iş yapma imkanınız olmayabilir, bilginiz olsun.. O konular daha ileride karşılaşılacak konulardır... Sitemizden Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı başlıklarını takip etmenizde fayda var.. Ayrıca güncel gelişmeleri yine sitemizden takip edebilirsiniz ...Saygılarımla ...

hunter

Üye
Üye
Ben lisans mezunuyum,lisans mezunlarının şansı diğerlerine göre daha azdır veya daha çoktur diyebilir miyiz? Ayrıca benim elimde hem önlisans diploması var hemde lisans diploması var bu bana bir avantaj sağlar mı?

YassaX

Üye
Üye
hunter bey, öncelikle Lisans Mezuniyeti ÖMSS de en avantajlı grup diye düşünüyorum.. Nedeni ise Lisans Mezunu Engelli Sayısı ile Lise Mezunu engelli sayısını karşılaştırırsak, ikisine de ayrılacak kontenjan yakın olduğu düşünüldüğünde , Lisans Mezunu engelli Sayısı daha az olacağından avantaj daha fazla lisans mezununda olacaktır..Ben mesela Sağlık Bakanlığı 2010 yılında Sayılara ulaştığımda örnek bir ilde 10 Lisans Mezunu mevcut, 40 a yakın Ön Lisans, 200 Civarinda da Lİse mezunu.. Alınacak kişis sayısı aynı olunca, karşılaştırma yapıldığında büyük bir avantaj söz konusu olacaktır... Lisans, Ön Lisans a göre de avantajlıdır, aynı mantıkla yola çıkarsak

Tekerlekli Sandalye