ÖMSS Sınavına girmek için sahte rapor alanlar var!

Davidof

Üye
Üye
Daha önce OZİDA ve ÖSYM ye bir yazı göndermiştim.Rapor konusunda çok hassas olunmalı özellikle sahtekarlara bu tür sınavlar gün doğuracaktır diye.Bunun önüne geçebilmek için de 24 yaş sınırı baz alınmalı bu yaşın üzerindekiler bu yaşa kadar engelli olduğu halde rapor çıkarmamışsa (bugüne kadar kendini engelli olarak görmeyen biri son 2-3 ayda engelli görüyorsa bunda bir kasıt vardır.O tarihler arasında veya yakın zamanda herhangi bir sebeple engelli olmasına neden olan durumlar hariç.)Ne yazık ki dediğim şey de meydana gelmiş durumda.Bu durumu bir fırsat görenler mide ağırısna bile rapor çıkarma gayretine girişmişlerdir.Son 1 hafta da Türkiye'de ki engelli sayısında ne kadar artış oldu bir incelensin bakalım.Her gün yüzlerce hastaneden 300-400 kimi hastaneler 500 ve üzeri rapor verir oldu.Sınav hala gerçekleşmedi bu konuda herkesin duyarlı olup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bu konuyla ilgili bir şikayet yazmaları belkide sınav öncesi bu durumun farkına varmalarını sağlayabilir.

sercan1988

Üye
Üye
engelili olmayıp sapasağlam insanlar rapor almaya başladı

YassaX

Üye
Üye
Öncelikle Arkadaşlar bu konuyu gereksiz ve ciddiyetten uzak buluyorum ... Bir kisinin engelli olacağı yaşın Sınırı mı Olur ALLAH Aşkına .. Hepimiz bir anda Engelli olabiliriz , Sağlam insanlarin da bir anda engelli olmayacağının garantisi olabilir mi ? Bu Savunulan Teze katılmıyorum.. Kotu Niyetli İnsanlar varsa bunun onune her turlu tedbirde alsanız gecilemez ... Ülkemizde her konu Suistimale acıktır... Eğer bir doktor tanıdığı ya da bir sekilde yardımda bulunmak istediği kişiye her turlu yardımcı olabilir .. O nedenle her insanin başına bir polis dikemeyiz dimi .. ÖMSS Sürecinde Rapor Oranları artmış vs ; Bize net olarak Sağlık Bakanlığı Sitesinden ya da Resmi Kurumların Sitesinden İstatistiği bilgiler verilebilir mi ? Ayrıca Bu ve Buna Benzer Düşünceler bana ÖMSS girenlerin Sayısı biraz daha düşsün zihniyetidir düşüncesindeyim.. Kimse Kimsenin Engelenin bir yaşla sınırlandırılması olayını istemenin mantığını çözemedim açıkcası

gulay_06

Üye
Üye
öyle bir şey varsa ayıp çok ayıp yani diğer engelli arkdaşlarımıza haksızlık oluyor..

YassaX

Üye
Üye
gulay_06 ; Türkiye gibi bir ülkede boyle birsey yoktur diyemeyiz .. Ancak bu konuda Yukarıda yazıldığı kadar abartılacak bir durumun olması Mümkün değildir.. Bu dupeduz Doktorları Sahtekarlıkla suclamaktır .. Ne demek 24 Yaş Sınırı konsun ve .. Engelde yaş sınırı filan olmaz kardeşim .. Doktor zaten kotu niyetli ise bir sekilde yontemini bulur ... O nedenle bu tarz yazıların bize kazandıracağı bişey olmaz.. Bir kasada bile 2-3 tane Çürük Domates Olur .. Bunun önüne gecemezsin.. Bunun onune geceyim derken, gercek engelli kardeşlerimizi mağdur etmiş olursunuz .. Bence bu tarz şeylerle uğraşmak yerine, oturup Adam Gibi Ders calismak daha mantıklıdır

gulay_06

Üye
Üye
haklısın arkadaşım doğru söylüyorsun...

YassaX

Üye
Üye
gulay_06 ; Teşekkürler :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Benim tanıdığım en az 4-5 kişi bu sınav nedeniyle sağlık raporu çıkardı. Hepside 24 yaşının üzerindeki insanlar. Bugüne kadar ihtiyaç duymadıkları için rapor çıkarmamışlardı. Bu insanlara dönüpte neden rapor çıkartıyorsunuz diyebilirmiyiz? Elbette hayır.

Birde şunu unutmayın arkadaşlar. Yakın bir geçmişe kadar "engelli sayılan" onbinlerce kişi sağlık kurulu raporlarındaki düzenleme nedeniyle rapor oranları düşürüldü ve bir çırpıda sağlam damgası yediler. :) Yani öyle sağlık raporu almak çokta kolay bir iş değil. Ha bu işi suistimal eden kimse yokmudur? Elbette vardır. Sadece ÖMSS konusunda değil her konuda suistimaller yaşanır/yaşanıyorda. Ama bunu önlemenin yolu kesinlikle rapor alımında yaş sınırı konması olamaz. Devlet kendi onun önlemini bir şekilde almalı.

Benim şahsi görüşüm bu şekilde sahte raporlarla ÖMSS ye girecek kişilerin sayısının çok çok çok az olduğu yönündedir. Belkide hiç yoktur. Bilmiyorum. ÖMSS sınavına hazırlanan arkadaşlar bence sınava odaklanmalı. Bu sınav binlerce kişinin yaşamını değiştirecek önemli bir sınav. Sınava odaklanın ve 657'li olun. :)

YassaX

Üye
Üye
Halilcim dediklerinin altına imzamı atarım :) ... Elimize boyle bir fırsat geçmişken değerlendirilmeli ve 657 ye tabi olmalı ... :) Ayrıca ileriki alımların hic birinde ben 20.000 Kisi alınacağı ihtimalini vermiyorum ...O yuzden fısat bu fırsattır deyip sadece çalışmak ve hic birseyi dusunmemek lazım ... Hakkımızda Hayırlısı Neyse O Olsun ...

mevce

Üye
Üye
Şahsen ben durumumun engelli kategorisine girdiğini bilmeyenlerdendim.Yaşımda 24'ten fazla

YassaX

Üye
Üye
mevce hanım ; benim engelimde 23 lü yaslardan itibaren basladi ancak Özürlü Raporu cıkarmam 33 yaşları civarında oldu .. Yani 24 ten sonra olduğum için Özürlü Raporu hakkı olmasin mi ? Ayrıca Rapor İşleri konularını da 2010 yılından itibaren öğrenmiş oldum .. İnsanin başına gelmeyince bilmiyor .. Ben hastalığım nedeniyle Bankacılık Mesleğimden ve Kariyerimden oldum .. Ayrıca bir cok şeyimi kaybettim .. Tekrar ediyorum, başına gelmeyen bilmez.. 10 yıldır neler cektiğimi .. Haa Rapor vs olaylarını gec öğrendim.. Yani herkesin durumu farklıdır, bir kefeye konamaz .

mevce

Üye
Üye
Özkan Bey gerçekten insanın başına gelmedikçe bilmiyor.Yaş sınırlaması gibi saçma bir şey olamaz zaten. Raporu inanın bilmeyen biriydim.2011 yılında öğrendim.Hatta heyete gittiğimde alıp alamayacağımdan bile emin değildim.Bende çalışıyordum hem özel durumum hemde sağlığımın bozulmasıyla sizin gibi çalışmayı bıraktım.Şunuda belirteyim heyetteki doktorlar en küçük tahlile kadar yaptılar.Çektirmediğim film yaptırmadığım kan tahlili kalmadı.Neler çektiğimi ben biliyorum.Allah inşallah emeklerimizin karşılığını verir de şu sınavı geçeriz

YassaX

Üye
Üye
mevce hanım ; ALLAH Hepimizin yardımcısı olsun .. İnşallah Tüm Engelli Kardeşlerimiz hak ettikleri yere hakkiyla gelirler ...Ben de bunun icin cok mucadele veriyorum .. Sabah 8 den beri ÖMSS için ayaktayım ve şu anda Pc acik ve karşisinda Türkçe ( Sizin uzmanlik Alanınız olan ) ; Terim Anlamı Konusunu yazarak çalşıyorum... ÖMSS ye kilitlenmis vaziyetteyim.. Sınavın Hakkını vermek icin elimden geleni yapiyorum... ALLAH Hepimizin YAR & YARDIMCISI OLSUN ... Bazı insanlar boş işlerle uğraşip boşa vakit harciyorlar ... Bunu anladıklarında biraz geç kalmış olabilirler .. ÖMSS ye girecek herkese tavsiyem; 57 gününüzü cok iyi değerlendirin ... ÇALIŞMAK - ÇALIŞMAK - ÇALIŞMAK ....

mevce

Üye
Üye
Özkan Bey,amin inşallah dualarımız kabul olur.

YassaX

Üye
Üye
mevce hanım inşallah ...

Alper58

Üye
Üye
Bencede böyle bir suismal yasaniyordur ama o kadar abartili degildir. Her gecen gün özürlülere verilen haklar cogaliyor ve insanlarin gercekten özürlü olup olmadiklari inceleniyor bence.ha adamin 100 de 35 sakatligi vardir yüzde 40 a cikarabilir bi sekil ama sapasaglam birinin böyle bir rapor almasi cok zor. Ayrica doktorlar ve hastanede böyle bir riski almaz bence. Ve Rizki veren Allahtir. Kimin nerde nasibi varsa Allah onu verir. Baska insanlarin hakkina girenlerde kendilerini uyanik yada kazancli gibi görebilirler ama Allah hesabini sorar. Tilkide cok kurnazdir ama hep ac gezermis. Allah herkesin hakkinda hayirlisini versin . Bunlara kafa yoracagimiza iki soru fazla cözsek daha kazancli olmazmiyiz? derim ben ;)

YassaX

Üye
Üye
Alper58 Bey ; Görüşlerinize aynen katılıyorum ve devamlı surette soylediğim bisey var; boş işlerle vakit harcamayın ve çalışın.. Bu ve buna benzer gereksiz konular yerine; ÖMSS kursuna gidenler konularını paylaşsin, hocalarin önem verdiği konulari acıklasınlar ya da sınavla ilgili yorumlar, dokumanlar paylaşsınlar cok daha faydalı olurlar .. ALLAH Hepimizin YAR & YARDIMCISI Olsun ...

V

Vijdanatilla

Guest
Yazılanları okuduğumda çok şaşırdım. Yaş sınırı diye bir durum olamaz kişinin ne zaman başına ne geleceği belli değil.

Yıllarca fotokipi üzerinden kimliğin sahte olup olmadığını araştırdım ama bu Doktorun vicdanına kalmış bir durum vedesahte raporla sınav kazandıktan sonra o maaşı nasıl yiyeceğini düşünmeli binlerce kişinin emeğine el uzatmak haram para yemeği kim kendine yakıştırıyorsa yesin...

Biz çalışalım arkadaşlar

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla ; bize düşen sadece çalışmak ve sınavın hakkını vermek için elimizden geleni yapmak ....

Tekerlekli Sandalye