ÖMSS Sınavına girmek için yeni rapormu almam gerekli?

muneza

Üye
Üye
Arkadaşlar Merhaba Ömss sınavına gireceğim % 46 engelli raporum var sağlık bakanlığın 2010 da yaptığı sınavda raporu aldım şimdi mart ayında girecek olduğum sınavda yeni bir rapor çıkartmam gerekiyormu ??
saygılar

YassaX

Üye
Üye
muneza soruna ancak şu şekilde cevaplasam daha uygun olur . Öncelikle Raporlarla ilgili en son yönetmelik 16 Aralık 2010'da çıktı. Aldığın Rapor tahminim 2006 Yılında yayımlanan yönetmeliğe göre düzenlenmiş olmalı. Senin Soruna ancak Sınav Klavuzu ( Sınav Yönetmeliği ) Yayımlandığı zaman cevap bulabileceğiz. Bana soracak olursan Raporun Sürekli ve % 46 ise Mart ayında yapılması planlanan ÖMSS'ye girebileceğini düşünüyorum, ancak bu benim kişisel yorumum. Sana bir tavsiyem de 3 EKIM 2011 de yayımlanan ÖMSS Yönetmeliğini okuman , link'te yönetmeliği bulabilirsin : Ba

16 Aralık 2010 dan önceki Raporlarda şu sıkıntılar olabiliyor : Raporun Ön Sağ Alt Yüzünde Çalıştırılamayacağı İş Alanları Bölümünün Dolu Olması, Raporun Arka Sayfasinda yer alan üst Bölümde Kişinin Özür Grubu Bölümünün Olmamasi, Ayrica V.Raporun Kullanım Amacı : İstihdam = Evet Olması ve Raporun Kullanım Amacı Diğer Bölümünde : Tüm Özürlü Haklarından Yararlanabilir vs Şeklinde bir yazının olmamasi... Yani 16 Aralık 2010 Tarihinde cıkan Yönetmeliğe göre olan Özürlü Raporları Genelde Tüm Haklardan Faydalanması icin duzenlenmektedir. Eski Yönetmelik Raporlarının bu tarz eksikleri olabilir. Gerci bu eksiklerin bazıları ÖMSS ye girmede engel teşkil etmez, ancak atamadan sonra sorun olabilir. Mesela: Çalıştırılamayacağı İş Alanları Boş ise, atandıktan sonra çalışacağı kurum Sorun cıkarabilmektedir. Bu Rapor Konularında bu detayları paylaşmamın nedeni, Sınav Klavuzu Yayımlanınca Aday Arkadaşların Bazı Süprizlerle karşılaşmamaları icindir... Umarim % 40 ve üzeri Özürlü Raporu olan Tüm Aday Arkadaşlarımız ÖMSS'ye sorunsuz girme hakkına sahip olurlar ...

mevce

Üye
Üye
Ben yanlış biliyorsam düzeltin 2010 eski raporlar geçerli değil denip herkes tekrardan rapor almadı mı?

YassaX

Üye
Üye
mevce son yönetmelik 16 Aralık 2010... 3 EKIM 2011 de yayımlanan ve yukarida linkini verdiğim ÖMSS Yönetmeliğinde biraz kafalar karışıyor .. Tum Soruların en başında bu geliyor zaten.. Herkes almadi Yeni Yönetmeliğe göre Rapor, sebebi ise; Yeni Yönetmeliğe göre % 40 in altina düşer korkusu ve sürekli olan raporun süreli rapor olur korkusu ve daha bir cok nedenden dolayı... Simdi Sınav Klavuzu yayımlanırda , bazı raporlar gecerli degil derse, bu sefer başvuruya kadar o alınacak yeni raporlarında yetişmesi mumkun olmayacak... Aşağı Tükürsen Sakal, Yukarı Tükürsen Bıyık misali, ne diyebilirim ki... Ben kimseye şunu bunu yapın diyemem; cunku Sınav Klavuzunda ne yazacağını bilmediğim icin, Adayları yanlış yönlendirmek ve vebal altına girmek istemem.. Cok hassas bir konu cunku..Ben sadece fotoğrafı ortaya koyuyorum o kadar.. Karar tamamen herkesin kendisine kalmiş.

mevce

Üye
Üye
Kesinlikle haklısın YassaX bey,temennim herkesin raporu kabul edilsin.bır arkadaşımdan bılıyorum 2010 da raporunu yenılettı eskı rapor kabul edilmedi.rapor konusu klavuzla açıklığa kavuşacak beklemekten başka bir şey yok.kendı raporumu alırken ınanın burnumdan geldi.en sonunda dr bırıyle kavga ettim.kımse meraklı değil dedim bu raporu almaya.en belirgin rahatsızlığım nörolojıydı ınanın adam muayene etmedi dolayısıyla puanda vermedi.birde heyet odasına girdiğimde dalga geçer gibi ne sorunun var anlat dedi.çok şükür hiçbir şeyım yok dedim odadan çıktım.Allah korusun raporda bır sıkıntı çıksa heyete heralde aynı hastanede girmem.tekrardan heyete gırmek istemeyenleri de çok iyi anlıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

YassaX

Üye
Üye
Gecmiş Olsun mevce sana , raporunu alabilmişsin.. Ewet herkes o eziyetleri yaşamamak icin, riske girmemek icin, Klavuzu beklemedeler.. Herkesin Hakkında Hayırlısı Neyse O Olsun diyorum.. Herhalde edilecek en guzel cumle budur ...

muneza

Üye
Üye
YassaX evet maddeleri okumakla yararı dokundu .. Benim raporumda çaıştırılamayacağı alanlar işitmeyle ilgili yerlerde yapamaz yazıyor.. sürekli güncel bakıyorum siteye sınavın durumları kesin oldğu zaman hepimiz göreceğiz .. inş hepimiz için faydası olur ve atanırız

YassaX

Üye
Üye
Insallah muneza herkes icin hayirlisi olur

muneza

Üye
Üye
YassaX sınav klavızu sınav yönetmenliği ne zaman çıkıyor 29 nisanda ömss açıklandığına göre klavuz daha çıkmamıştır galiba

YassaX

Üye
Üye
muneza ÖMSS Tarihi 29 Nisan 2012 olarak belli olduktan sonra ve ÖSYM nin bu Sınavı yapacağı kesinleştikten sonra bugün bir arkadaşımız ÖSYM yi aradı.. SInav Klavuzu konusunda ÖSYM nin çalışmalarını sürdürdüğünü ve ilgili kurumlarla ortak çalışmaların devam ettiğini ve ocak ortalarından sonra bu klavuzun yayınlabileceğini ifade etmislerdir.. ÖMSS başvurularının da Sınava 2 ay kala olabileceğini yani Ocak Sonu Şubat Başı gibi de başvuruların olacağını ifade etmişlerdir.. Bilgilerinize...

albatros99

Üye
Üye
Rapor tarihi ve sınav

Bunu bende sabırsızlıkla bekliyorum.Rapor tarihim 04-11-2010..
Raporu yeniletmek gibi bir durumla karşı karşıya kalırsak yine zor zamanlar olucak...

YassaX

Üye
Üye
albatros99 inşallah Raporların yenilenmesi gibi bir durum oluşmaz..Cunku Klavuz diyelim 20 Ocak 2012 de yayımlandı... ÖMSS Başvuru tarihi de Şubat Başı olursa, Rapor yeniletmeye zaman da kalmaz düşüncesindeyim.. Yetkililer bu durumu mutlaka düşünüp, Akl-i Selim karar vermek zorundalar.. Cok kisi madur olur yoksa.. Herkesin Hakkında Hayırlısı Neyse O Olsun...

Tekerlekli Sandalye