ÖMSS'de hatalı görülen soru var mı?

yasin7185

Üye
Üye
ben lisans mezunuyum genel özürlü olarak girdim sınavda iki üç soru yanlış geldi bana kanıtı olanda var
mesela genel kültür 18. soru türkiyede enerji santrallerinin kurulu gücü göz önüne alındığında hangisinin kullanımı en fazladır
bu sorunun cevabı ösym tarafından doğalgaz açıklanmıştır fakat araştırmalarıma göre linyittir kanıtı da burda ösym ye itiraz edelim

TÜRKİYEDEKİ TERMİK SANTRALLER

yasin7185

Üye
Üye
ayrıca yine genel kültür de turizm sorusu karain mağarası doğru cevap verilmiş fakat bana göre sümela manastırıda olur yani hatalı neden derseniz ösym nin karain mağarasını doğru cevap seçmesinin nedeni orada belirli uygarlıkların yerleşmesidir ve doğal bir mağaradır sümelada da aynı durum söz konusu sümela manastırı klise olarak kullanılmış yani insan yönü ve doğal mağaral kullanılmış doğal yönü bunları ösym açıklasın baskı yapalım

yasin7185

Üye
Üye
ve matematikteki olasılık sorusu 4 kişilik bir kanepeye ali-ayşe herneyse yan yana oturmak şartıyla kaç farklı şekilde otururlar cevap 12 denmiş bi matematikçi çıkıp bunu kanıtlasın

YassaX

Üye
Üye
ÖSYM Tarafindan Hatali Görülen bir soru yok.. Olsa idi bu zamana kadar acıklardı

hunter

Üye
Üye
karain mağarası sorusunu bende sümene manastırı yapmıştım ama sonra etraflıca düşününce karain mağarası daha mantıklı geldi,hem doğal hem beşeri diyor mağaranın oluşumu doğal,duvarlardaki figürler insan yapımı yani beşeri faktör..Sümene manastırının yapımında beşeri faktör etkili olmuş ama yapıldığı yer itibariyle doğal bir özellik yok enazında mağaraya göre daha az doğal bir ortam..

YassaX

Üye
Üye
hunter; Ben Cevap olarak Karain Mağrası Yaptım Sebebi de şuydu . Bir avantaj olarak Akdeniz Bölgesi yani Antalya Doğumlu olmam nedeniyle o mağra ve ona benzer bir cok mağrayı gorme imkanim oldu .. Gerci Antalya'dan ortaokul zamani taşindik ancak bana avantaj oldu .. Ayrıca Akdeniz Bölgesi Karstik Şekiller acisindan ilk sirada yer aldiğindan Karain Mağrasi yapmistim.. Bana göre ; yorumlarına katılıyorum ve hatalı bir soru oldugunu dusunmuyorum.. Ben doğru işaretlediğim icin degil; bu sekilde bildiğim icin boyle dusunuyorum

hunter

Üye
Üye
beni yanılgıya düşüren sorulardan biride çevrim santralleri sorusuydu; şıkları ikiye indirdim ya doğalgaz ya linyit ama yanlış ata oynayan atseverler gibi yanıldım kendimce mantık yürüttüm;doğalgazın zaten tamamına yakınını ithal ediyoruz,ithal edilen bir enerji kaynağından çevrim santrali kurmak maliyetli olur tercih edilmez diye düşündüm;linyit daha yakın geldi sonuçta ülkemizde bol miktarda çıkarılıyor ve çıkarıldığı yerlerde çevrim santrali kurularak ucuz enerji diye düşündüm ama yanıldım.Halende neden doğalgaz olduğuna anlam veremedim.

Emre84

Üye
Üye
Eskiden yanlış soru olduğunda duyurular kısmından sonuçlar açıklanmadan bu bildiriliyomuş ama şimdi öyle değil. tus sınavına ait şu link sonuçlar açıklanmadan saatler evvel kondu ve bir sürü yanlış soru olduğu bunların hangileri olduğu aynı gün içinde belirtilmiş

ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

Bence Sümele manastırı sorusu kesinlikle bir hata ve inanıyorum açıklanacağı gün bu sorunun iptal edildiği duyurulacak 2 doğru cevap olduğu için.. şurada bütün coğrafyacılar soru hatalı ve sümele manastırı daha yakın demişler ama yanlış soru olduğunda hem fikirler

Turistik Deðerlerle Ýlgili Soru..

Zaten az netim var kötü geçti bir de bu soru yanlış gelince acayip üzülmüştüm bakalım bekleyip görücez artık belli olmaz yine

Birey

Üye
Üye
Böyle bir sistem olmamalıydı ÖSYM hangi gün açıklayacağını çok iyi biliyordur ama bunu neden saklıyor anlamış değilim. Tüm sınavlar için sınavdan sonra soruların ve sonuçların hangi gün açıklanacağını söyleyebilirler. En azından her gün ya açıklanmışsa diye beklemezdik, o günü beklerdik.

YassaX

Üye
Üye
beni yanılgıya düşüren sorulardan biride çevrim santralleri sorusuydu; şıkları ikiye indirdim ya doğalgaz ya linyit ama yanlış ata oynayan atseverler gibi yanıldım kendimce mantık yürüttüm;doğalgazın zaten tamamına yakınını ithal ediyoruz,ithal edilen bir enerji kaynağından çevrim santrali kurmak maliyetli olur tercih edilmez diye düşündüm;linyit daha yakın geldi sonuçta ülkemizde bol miktarda çıkarılıyor ve çıkarıldığı yerlerde çevrim santrali kurularak ucuz enerji diye düşündüm ama yanıldım.Halende neden doğalgaz olduğuna anlam veremedim.

hunter kardesim aynı düşüncelerle aynı cevabı bende işaretledim ... Hayırlısı Olsun Ne Diyelim

maviyeşil

Üye
Üye
2009 yılı sonu itibari ile kalan üretilebilir doğalgaz rezervimiz 6,2 milyar m³'tür. Elektrik enerjisi üretiminde doğalgaza dayalı kurulu gücümüz 14.576 MW olup bu değer toplam kurulu gücümüzün 32,7'sini karşılamaktadır.

Ülkemizde 2008 yılı sonu itibariyle linyite dayalı termik santrallerimizin kurulu gücü 8.205 MW olup bu değer toplam kurulu gücümüzün %19,6'sını karşılamaktadır.

kaynak:enerji ve tabi kaynaklar bakanlığı.

malesef ben de yanlış yaptım.

YassaX

Üye
Üye
Hayırlısı Olsun Ne Yapalım Arkadaşlar ...

hunter

Üye
Üye
59.Avrupa Güreş Şampiyonası sorusunu sırbıstan cvp vererek standart sapmadan güzel bir pay aldım sanırım =). NAsıl yaptın diye sorarsanız sonu -tan olan bir ülke olduğunu biliyordum hırvatıstan-sırbıstan arasında %50 atma hakkını kullandım ve bildim??.. =).

YassaX

Üye
Üye
hunter; Bende Senin mantığınla şoyle bir soruyu Doğru cevaplamış oldum ... Merkez Bankası Kaç yılında Kurulmuştur ? --> Ekonomi alanında yapılan inkilaplarda; Merkez Bankası Kuruluşunu 30'lu yıllarda kurulduğunu biliyordum ancak kesin olarak 1930 hatırlayamadım.. Baktım Cevap Şıklarına; ALLAH'tan 30'lu Tek Şık var ve 1930 işaretledim.. ALLAH'A Şükürler Olsun ki Doğru yapmış oldum ...

hunter

Üye
Üye
özkancey; merkez bankası sorusunu ben bilerek yaptım sınavdan birgün önceki tekrarlarda Atatürk dönemine ait yeniliklerden aklımda kalmış ama gel gör ki; köy enstitüleri,halk evleri sorusunu şıkları ikiye indirdim %50 atma hakkımı halk evlerinden yana kullandım maalesef yanlış çıktı oysa sınavdan birgün önce tekrarlamıştım ben onunla ilgili bir soru çözdüğüm halde o anda aklıma gelmedi??:mad:

hunter

Üye
Üye
ilk kütüphaneyi kimin kurduğuna dair bir fikrim yoktu açıkcası ama kendimce mantık yürüttüm; ilk matbaayı kuran uygurlar,ilk yerleşik hayata geçen uygurlarsa kesin ilk kütüphaneyide onlar kurmuştur dedim o da şükür doğru çıktı.:)

YassaX

Üye
Üye
hunter; aynı mantıkla yani ; ilk yerleşik hayata gecen Uygurlar olduğundan ; ilk kütüphaneyi de Uygurlar Kurmuştur dedim ve doğru yaptım :) .. Ayrıca Senin Halkevleri dediğin soruyu nasıl doğru yaptım biliyor musun ? -- > Senin gibi Şıkları eledim ve Halkevleri Şu şekilde eledim, Çok İlginçtir Dikkat Edin -- >

"" 4 ARALIK 2011 De ÖMSS Kursu Açılması Hususunda Yapılan AÇIKLAMA ---> : """ ÖMSS ( Özürlü Memur Seçme Sınavı ) Dershaneleri Ocak Ayında Açılacak . 30 Bin engelli için devlette iş imkânı doğuyor. Nisan ayında engellilere özel KPSS yapılacak...Engellilerin ÖMSS’ye (Özürlü Memur Seçme Sınavı) hazırlanması için ocak ayında tüm Türkiye’de Halkevleri Bünyesinde dershaneler açılacak. Özürlüler Vakfı’nın 6. Özürlüler Kongresi, dün Kadir Has Üniversitesi’nde başladı. ‘Yaşamak için Teknoloji’ başlıklı kongrenin açılışında bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, genel müdürlük için iki acil eylem planları olduğunu açıkladı. Birincisi erişilebilirlik, ikincisiyse istihdam. """

Yukarıdaki Açıklamalara istinaden Ben De HALKEVLERİ'Nİ Biraz araştırdım ve Atatürk Zamanında Kurulduğunu ; 1950 li yıllarda kapandığını, daha sonra da İktidara Muhalefet Amacıyla ; dernek olarak faaliyet göstediğini öğrenmiş oldum ve Köy Enstitüleri yaptım... Görüyorsunuz; Bir ÖMSS Sorusunu yapmak ne tarz bilgi sahibi olmak gerekiyormuş .. İŞte KPSS de bu tarz sorulara pek rastlamıyoruz. Genelde Bilgi ve Cevaplar Net .... Yukarıda bu kadar detaylı paylaşmamın nedeni; ne şekilde soruları cevapladığımızı ispatlamak içindi ...

hunter

Üye
Üye
özkancey;

Yani demek istiyorsun ki sınav bu kadar kazıktı ??:D

YassaX

Üye
Üye
hunter ; yani kazıktan ziyade ; Engelliler için yapılmış olan bu sınav; hiçte engellilere uygun tarzda degildi.. Her konuda değildi.. Tamam Lisans Olabiliriz, 4 yıl okumuşuz, çokta basit sormasınlar ama anlaşılır olsun.. En azından süre sıkıntısı cok olmasın, cevap kağıtları kafam kadar kocaman olmasın.. Ne bileyim; Matematikte Daha da çözülebilir sorular seçilebilirdi

V

Vijdanatilla

Guest
ozkancey; Bu konuda sana katılıyorum. Bizleri düşünerek hazırlanmış sorular değildi...

Tekerlekli Sandalye