ÖMSS'de Tedbirsizlik İşsiz Engellilern Önünü Kesti-TEDAY Genel Başkanı İlimdar Boztaş

YassaX

Üye
Üye
"ÖMSS'de Tedbirsizlik İşsiz Engellilerin Önünü Kesti"

TEDAY Genel Başkanı İlimdar Boztaş, "İşsiz engelliler yine işsiz kalacaklar hiçbir önlem alınmamış" dedi.

Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş, "İşsiz engelliler yine işsiz kalacaklar hiçbir önlem alınmamış" dedi Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş, "İşsiz engelliler yine işsiz kalacaklar hiçbir önlem alınmamış" dedi.

Boztaş, yaptığı yazılı açıklamada, 29 Nisan 2012 tarihinde yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavına (ÖMSS) halen çalışan engelli memurlar, kamu ve özel sektör emeklilerinden oluşan binlerce kişinin de girdiğini ifade ederek, bu kişilerin işsiz mağdur engellilerle yarıştırıldıklarını söyledi. Boztaş, "Sorumlulara aynen soruyoruz; halen kamuda çalışan engelli kişinin bilgi ve deneyimleriyle işsiz hayata tutunmaya çalışan kişi nasıl olurda bir tutulur?" dedi. Sınav sonucuna göre tercihlerin yapılmaya başlandığını, kendilerinin de engellilere yardımcı olmak üzere rehberlik yapmaya çalıştıklarını ve bu bağlamda hazırladıkları toplantıya 700 kişinin katıldığını ifade eden Boztaş, 11 Temmuz'dan itibaren de bin 500 kişiyle birebir görüştüklerini, halen çalışan memurların puanlarının 90 ile 100 arasında işsiz engellilerin puanlarının ise 40 ila 90 puan arasında kaldığını gördüklerini söyledi. Boztaş, "Açıklanan Kılavuza göre 90 puanın altındakiler işe yerleşemeyecekler. Kamudan emekli olmuş engellilerde de durum aynı" dedi.

Sınavlara giren toplam engelli sayısının 60 bin kişi, bunun en az yüzde 40'ının ise çalışan memur, işçi, memur ve işçi emeklilerinden oluştuğunu ileri süren Boztaş, "Yanlışın ivedilikle düzeltilmesini istiyoruz. Atama komisyonlarında gerekli incelemelerin yapılmasını ve haksızlığın önüne geçilmesini istiyoruz" diye konuştu. - Ankara

KAYNAKÇA - LİNK : HABER: "

faruks63

Üye
Üye
Çok ciddi bir rakam a normal bir sayı bu..ama 90 puanın altındakiler iş yerleşemiyecek denilmesi bana pek sağlıklı gelmedi sebebide şu örnek veriyorum LisanS düzeyinde Kaç kişi 90 puanın üzerinde aLmış 2000 alım söz konusu VeriLen oranLar ortada 80 ve üzeri lisans ve önlisansLarda boşta kalmaz umudunu taşıyorum mamafih ortaöğretim için aynı şey olmayabilir ordaki katılım oranı çok fazla herşeye rağmen hakkımızda hayırlısı olsun ..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşciler için yani ssk çalışanı bağ-kur çalışanı engelliler için bir şey diyemeyiz. Sonuçta devlet kapısı her kes için güvenli liman olarak gözüküyor. Halen devlet memuru olarak çalışıpta sınava girenler için yasal olarak bi kısıtlama olmasada vicdanen yapılması doğru değil bence. Bu arada ömss sınavında 90 puanın altındakilerin işe yerleştirilemeyeceği sözü bana abartılı geldi.
Bu konuda sen ne düşünüyorsun Yassax?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Puan konusu baya baya abartılı olmuş. Nasıl olmuşta çalışan engelliler 90 puan almış. Diğerlerinin ellleri hep armutmu toplamış. :)

marcus_oredius

Üye
Üye
esasında esogüden girmiş bir iki devlet memuru var ama onların paunlarını gördüğümde bu yazının haksız olduğuna kara verdim. sınava giren devlet memuru arkadaşlardan hiçbiri 40 puanı aşmamıştır. şu anda herşey bir şekilde belirginleşirken bir kişi çıkıp yine ortalığı karıştırmasını hoş karşılamıyorum. devlet memuru arkadaşlarda yatay geçiş için başvuruyor. bu noktada diyelim atandılar şu anki pozisyonları boşta kalacak ve diğer bir tercih döneminde bunlarda katılacak. yani değişen sadece kurum ve ufak bir geçikme.

YassaX

Üye
Üye
Halilcim bana göre de 90 Puan abartılı olmuş .. Her Öğrenim Grubundan 90 Puanin altı ile girilecek bir cok kontenjan olacaktır ... Faruk arkadaşımızın verdiği lisans örneği yerinde olmuş ... 90 ve üzeri lisans 100 kişi civarında .. Cevremden biliyorum 113. arkadasin 88 - 89 civarında Puanı var ... 70 - 75 le bile Lisans Bu alımlarda yerleşme yapabilir .. Şu anda çalışan devlet memurlarının ÖMSS ye girip - yerleşme olayında değişik uygulamalara gidebilir . Örnek : lise -ön lisans - lisans Giren ve Şu anda Devlet Memuru Olarak Çalışanlar icin ; Şu Kodları seçememeleri sağlanabilir : Örnek : Lisans - 4001 - Herhangi bir Lisans Programından Mezun Olmak Yani Düz Memurluk ... Ancak Diyelim ki İşletme Mezunu ; 4431 Nitelik Kodu ile ; Kendi alanından Çalışabileceği işleri seçebilir ... Yani kısaca kafalar karışmasın : Çalışan bir devlet Memuru; ancak Mezun Olduğu Alanından Tercihler de bulunmasına izin vermeliler .. Kurum değiştirmek , il ya da ilçe değiştirmek icin başka bir kurumdaki duz memurluğu sectirmemeleri lazım . Cunku ne oluyor ; Hem çalıştığı Kurumun Engelli Kadrosu boş kalıyor , hem de işsiz bir engellinin duz memurluk kadrosuna yerleşiyor . Boş kalan kadro hemen dolmuyor ki ; belki 2 yıl sonraki ÖMSS ye kalıyor ... Bu ve buna benzer değişik alternatifler sunulabilir ....

marcus_oredius

Üye
Üye
şunu da eklemek lazım bir üst kurumu bitirmiş develt memuru arkadaşımız daha iyi bir pozisyon için sınava girmiştir. o zaman hayır kardeş sen devlet memurusun giremezsin diyemeyiz. örenk olarak sağlıkmeslik lisesinden mezıuun bir hemşire kardeşimiz diyelim hemşireliklşe ilgili yüksek okul veya fakülte bitirdi. bu kardeşimize hayır seni daha yüksek dereceli bir yerleştirmeye laik değilsin mi diyecez. demiyecez.

ama bir konuda haklısınız sadece mekan değişikliği için sınava giren arkadaşarda var. bunu izin verilmiş yapılabilecek birşey yok. ama dendiği gibi bilgi birikimi olduğu nerden biliniyor. çalışan ve çalışmayan kişi arasında bu tarzda farklılık nasıl olur. çalışmayan arkadaşların hazırlanmak için daha fazla bir süresi oldu.

şu noktada böyle bir bildirim yapıp engelli arkadaşlar arasında soğukluk ve kin cıkarmaya çalışanlara yazıklar olsun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu arada marcus_oredius'un verdiği rnekte haklılık payı var. Yani halen memur olarak çalışıpta daha iyi bir pozizyon için sınavada girilebilir. Girme demek insafsızlık olur. Burada hem fikirizde ben yine TEDAY başkanını çok uçuk söylemlerde bulunduğunu ısrarla iddia ediyorum. Biraz uçmuş gibi.. :)

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Zaten Benim Yorumumu tam olarak Anlamamışsınız .. Benim dediğimle marcus_oredius un dediğ aynı şeyler . Alan Grubundan yani Meslek Grubundan Girip Tercihlerde bulunabileceğini ; ancak Düz memurluk olarak tercihlerde bulunmaması gerektiği ifade ettim . İster Hemşire Olur, İster Tekniker ; ister Öğretmen olur. Devlet Memuru iken ; Bu tarz Mesleklerini yapmak icin Tekrar ÖMSS ye girebilir ve meslek secimlerinde bulunabilir . Devlet Memuru iken tekrar başka bir yerde Maaşı iyi diye ; kendi amirini beğenmiyor diye , başka bir ile gecmek icin duz memurluk tercihlerinde bulunmamalı diye dusunuyorum .. Sonucta Devlet Memurluğunun Özlük Hakları ile bu işe çözümler getirilmedir . Bu da benim düşüncem ... TEDAY Başkanı Mübalağ ederek birazda konunun Flaş Haber Olmasını sağlamak icin Politik davranıp o şekilde açıklama yaptığını düşünmekteyim .

marcus_oredius

Üye
Üye
haklısın ben tam okumamıştım. ya bu tür haberler kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışan bir zihniyetin meyvesidir

YassaX

Üye
Üye
ÖMSS için Yinede haber niteliği ve tartışılması gerekliliği açısından Yeni Konu Açılarak dile getirilmiştir. Faydali Bir Konudur düşüncesindeyim . Herkesin bu konuda fikir beyan etmesi, beyin fırtınası yapılarak ortaya değişik görüş açılarının çıkması yararlıdır diye düşünüyorum .

AxSİ

Üye
Üye
Ben o kadar da abartıldığını düşünmüyorum.Ayrıca evet ben de işsiz engellilerin mağdur edildiğini düşünüyorum bu uygulama ile...

YassaX

Üye
Üye
Ozlem Yıldız Hanım ; abartılan ; 90 altı puanla atama filan olamayacağı . Lisans Zaten 90 ve üstü sadece 100 kişi mevcut. 2.100 Alım olacak, gerci bir coğu diyanet ve gıda - tarım . Olsun yine de ; Puan olayı fazlaca abartılmış . Konunun Tartışılması gerektiğini düşünenlerdenim ancak ; bunun çözümü yine Devletin kendisindedir .

blues

Üye
Üye
Merkezi yerleştirme uygulayan bir sistemde, nasıl bir şeyler olacakmış anlamadım? Puanlarımız belli, atananların listesi de yayınlanca seçtiğiniz yerleri kontrol edersiniz sizden düşük puanlı birini görürseniz, direk mahkemeye gidersiniz, cumhuriyet savcılığına gidersiniz. Danıştaya iptal davası bile açar rahatlıkla kazanırsınız.Yerleştirmeleri iptal edebilirsiniz.Teday başkanına gelince ucuz popilizm yapıyor yirmibin de yerleşse diyecekki geriye kalan kırkbin işsiz kaldı diyecek böyleleri hep çoğunluğa yani tribünlere oynar..memurların sınava girmesine gelince (ben ne memurum ne işçiyim arkadaşlar) bence böyle bir hak kimseden alınmamalı..ne yani üniversite imtihanına bundan sonra yerleşenler bir daha girmesinmi diyeceğiz..kpss yerleşen bir insan insanlık hali yerinden yurdundan gittiği ilin yaşam şartlarından bulunduğu kurumdan rahatsız olup daha iyi şartlar için daha çok çalışıp kimsenin hakkına girmeden eşit şartlarda imtihana girip başarılı olabilir..Yarın Allah nasip ederse hepimiz bir yerlere atanırız.. ne yani sen zaten atandın bir daha sınava giremezsin hayat boyu bu konuma bu makama çakıldın bir daha başarılı olamazsın tercihlerini gözden geçiremezsin denilse buna razı olacakmıyız..bence insan fıtratına yaratılışına ters... her insan kendi kabilyetlerini inkişaf ettirdikçe bir sonraki hedefe kimsenin hakkına girmeden sınavlarda başarılı olursa gelebilmelidir..yarın gittiğiniz şehre adapte olamayabilirsiniz..kuruma adapte olamayabilirsiniz..bulunduğunuz konum sizin kabiliyet ve açılımlarınıza denk gelmeyebilir böyle bir durumda sıkı bir ders çalışıp başka bir yere geçmek isteyebilirsiniz..insan kabiliyetinin önünde hiçbir kayıt(herkesle eşit şartlarda olduktan sonra) konulmamalıdır..Allah şu mübarek Ramazan, Kuran hürmetine tüm engelli kardeşlerimin hakkında hayırlısını versin..

YassaX

Üye
Üye
hakkaniyet abi ; Amin . İNŞALLAH . Benimde Yukarıda yaptığım yorumlarda ; paraleliz. Ancak ; Devlet Memuru iken Sınava girecekse ; Sadece Mesleğinden ve Alanından Tercihler yapmaları Uygun olur düşüncesindeyim bende .. Dernek başkanları filan her zaman ön plana cıkmak adına Politka - Abartı Açıklamalar yaparlar . Ben acıklamalarda degilim ancak benim de yorumum bu şekilde .

ankilozanspondilit

Üye
Üye
Şu forum da atıyorum fazla fazla 500 kişiyiz nerde geri kalan 59500 kişi bunların hepside tercih yapacak zati..Benim en çok kınadığım şey
Memur olarak çalışıp bu sınava girenler ister derece makam yükseltsin isterse ne olsun.Demek istediğim bizim amacımız devlete sırtımızı yaslamak değil.Karnımız nasıl doycak ona bakmak.Zaten sen maaşını alıyorsun işin var niye başkasının hakkını yiyiyorsun.Birde şu var hepimiz devletten 2022 maaşı alıyoruz ama az ama çok..Senin maaşın var sigortan var emeklilik hakkın varken.Neden girersin bu sınava mesela
Bunu giripte açıklayacak biri varmı.Evet ben çalışıyordum memurum girdim sınava kazandım tercihimide yaptım diyen.Vicdanın rahatmı diye soryayım.Daha fazlada konuşmıyım sonra insanların moralini bozmaya gelmiş gibi algılanıyorum

YassaX

Üye
Üye
Herkes için En Hayırlısı Neyse O Olsun . Ne diyebiliriz ki ....

meredith

Üye
Üye
Ben bişey sorabilir miyim size? Ben ileride emekli olabilmek için ayrıldığım iş yerinden ssk'mı devam ettirdim yani ssk'lı görünüyorum ama aslında işsizim sayın TEDAY başkanının çalışmaları beni olumsuz etkiler mi? Çünkü yazıda halen özel, kamu sektörü ve emeklileri de bu sınava başvurmuştur onları tek tek ayıklayıp işsiz olanlara öncelik tanınması için çalışmalarımız devam ediyor gibi bir ifade anladım.

Saygılar

marcus_oredius

Üye
Üye
sen sınava girdikten sonra puanını aldıktan sonra teday başkanı istediği kadar üfürüp köpürür. ben çalışıyorum. amirim eşim doğğuma alındığında ( ölüm risiki vardı) "mesai sonrası gidersin" dediğinde bizim hakımızı savunmuyorken. siz çalışıyorsun ssklısınız sizin devlet memur olma hakınız yok deme cüretini gösterip. bizim çalışanda çalışmayanada daha iyi imkanlar sağlamak yerine kardeşi kardeşi kırdırıp aramızda hüsümet cıkarmaya çalışıyor. bu sadece politik olarak yapılmış bir manevra. demin okuduğum hakaniyet beyin yazısında olduğu gibi öss girip kazanan birine siz kalkıp birdaha giremezsin diyebilirmisin. diyemezsin. bu sınav bir ilk deniyor ama yalan bu sınavdan önce nice kardeşim bende dahil yarışma sınavı altında kurumların açmış olduğu sınavlara girdik. o zaman 1 veya 2 kadro için binlerce kişiyi arenada aslanların önüne atılıyordu. şimdi bu sınav merkezleşti ve hemen biri çıkıp o mağdur oluyor bu mağdur oluyor bu gaspcı bu sahtekar söylemlerine giriyor.

rezillikten başka birşey değil biz birlik olduktan sonra kimse ne elimizden hakkımızı alamaz nede bizi ilerlemekten alıkoyamaz.

Tekerlekli Sandalye