ÖMSS'yi Düzenleyecek Olan ÖSYM'nin Yaptığ Tümı Sınavların Arşivi

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar 29 Nisan 2012 Tarihinde yapılacak olan ÖMSS ( Özürlü Memur Seçme Sınavı ) 'yi ÖSYM düzenleyecek... Sorular kategorilere göre değişecek.. Öncelikle Lise - Ön Lisans - Lisans Mezunlarına göre ayrım olup, daha sonra kişinin Özür Grubuna göre İşitme - Konuşma - Görme - Zihinsel - Ortopedi şeklinde herkes kategorisine göre ÖMSS'ye girecek... ÖMSS ilk defa düzenlenecek bir sınav olup ;
Şu ana kadar ÖMSS ile ilgili olarak verceğim link'teki gelişmeler mevcuttur : http://www.ozurluveyasli.gov.tr/tr/

ÖMSS 'nin bir örneği olmadığı icin şu anda Sınav Klavuzunun yayımlanmasını beklemekteyiz... Önceki Özürlü Personel Sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB - EĞİTEK ) düzenliyordu.. O nedenle Soruların yapısı - Sayısı - Cevap Şıkları farklı idi.. ÖMSS'yi ÖSYM düzenleyeceği için bence Soru sayılarında, Sınav Konularında , Cevap Şıklarının 4'lümü olacağı , 5 'limi olacağı belli değil..

Verceğim Link'te ÖSYM tarafından yapılmış cok fazla sayıda Geçmiş Yıl Sınav Soruları ve Cevapları Mevcuttur:

ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

ÖMSS'yi ilgilendiren, kaynak olabilecek Geçmiş Sınav SOruları ve Cevapları: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ( ÖSYS ) , Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) , Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES) / Akademik Pesonel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ( ALES ), Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ), Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (ALS), Polis Akademisi Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı (PMYO), Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı (JANA), Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı (JANU)

Bu link'te ÖMSS'yi ilgilendirmeyen ÖSYM'nin düzenlediği Geçmiş Yıl Sınav Soru ve Cevapları Arşivleri Şunlardır: Tıpta Uzanlık Eğitimi Giriş Sınavı ( TUS ) , Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı ( ÜDS ), Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ( YÖS ), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ( KPDS ), Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) ... Bu verdiğim konulardaki soru ve cevaplar ÖMSS icin kaynak olmayacağı için ayrı ayrı başlıkları verdim..

Arkadaşlar ÖSYM nin gecmiş yıllarda yaptığı Sınavların Soru ve Cevapları; sonuc olarak aynı sorular cıkar demiyorum.. Ne yapmak lazim, ÖMSS Kitaplarından ve internet üzerinden geçmiş yıllardaki Özürlü Personel Sınav Sorularına çalışırken bunun yanında yukarıda linkini verdiğim , ilgili olan Soru ve Cevaplara da bir göz atmak faydalı olur düşüncesindeyim. Verdiğim link'teki ilgili olan konuları Pc nize kaydedin ve Sınav Arşiviniz olsun...Saygılarımla...

Son düzenleme:

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar yukarıda vermiş olduğum LİNKLERDE ÖSYM Sınav Arşivinden; Polis Meslek Lisesi Soruları, JANA ve JANU soruları, ALS Soruları hepsini tek tek çözmelisiniz. Konuların çoğu hemen hemen aynı. ÖSYM bu yıl ilk kez ÖMSS 'yi yapacağı için ellerinde hazır soru olduğunu düşünmüyorum, bu sorulardan karma yapabilirler. Kaldı ki ÖSYM'nin ÖSS başta olmak üzere KPSS'de birebir aynı soruları tekrar tekrar sorduğunu biliyorum. KPSS'de Kitabı Bahriyenin Yazarı Kimdir ? diye iki kez sordular, örnek olsun diye yazıyorum. Yine JANA'nın sorularından birinde Külliyeyi sormuşlar aynısını KPSS'de sordular.
Bu konular hakkında, benimle fikir paylaşımında bulunan; mevce hanıma da cok tesekkur ediyorum...

SEMA45

Üye
Üye
bütün sınava girecek arkadaşlara sesleniyorum.Kongreler, genelgeler,antlaşmalar ve atatürk ilke ve inkılaplarına iyi çalışın derim
bide tarihten cemiyetler
ayrıca atatürkün hangi savaşta hangi sözü öylediğinii. mesela kurtuluşsavaşında demişki 'ben size ölmeyi emretmiyorum ölümü emrediyorum'bunun gibi

YassaX

Üye
Üye
SEMA45 Hanım ; evet size katılıyorum ... Özellikle Atatürk İlkeleri cok önemli ve Atatürkün Hayatı ( Gittiği Okullar, İlk Görev Yeri, vs vs ) . Kurtuluş Savaşındali cepheler .. Taarruz - Savunma Cepheleri - Misak-i Milli , Son Osmanlı Mebusan Meclisi .. Lozan - Montrö Boğazlar Anlasmalari vs

SEMA45

Üye
Üye
evet selanik askeri rüştiyei,manastır askeri rüştiyesi,harp okulu,harp akedemisi gittiği okullar demi?

SEMA45

Üye
Üye
üstteki yazımı düzeltiyorum.Atatürk kurtuluş savaşında demişki 'ben size savaşmayı emretmiyoru ölmeyi emrediyorum'vsvs....

YassaX

Üye
Üye
SEMA45 Hanım; konuyu açmış bulundunuz ve bende aşağıdaki detaylı bilgiyi paylaşmak istedim :

Atatürk'ün eğitim hayatı boyunca gittiği okullar ve bugünkü durum ve adları

Mahalle Mektebi: Osmanlı Eğitim sisteminde subyan okulu olarak geçen, ilk öğretim düzeyinde eğitim veren okullara verilen genel addır. Artık bulunmamaktadır.
Şemsi Efendi Okulu: Şemsi Efendi Okulu bugün Terakki Vakfı'na bağlı okulların ilk olanıdır. Selanik'teki bu okul bugün hizmet vermemektedir.
Selanik Mülkiye Rüştiyesi Selanik Orta Okulu: Bugün için bilgi yoktur.
Selanik Askeri Rüştiyesi - Selanik Askeri Orta Okulu: Bugün için bilgi yoktur.
Manastır Askeri İdadisi - Manastır Askeri Lisesi: Manastır'dadır ve bugün müzedir.
Harp Okulu - Kara Harp Okulu
Harp Akademisi - Harp Akademileri Komutanlığı

SEMA45 Hanım ---> " evet selanik askeri rüştiyei,manastır askeri rüştiyesi,harp okulu,harp akedemisi gittiği okullar demi? " --> Burada Manastır Askeriye Rüştiyesi yazmissiniz yaa , orada bir hatanız var: Manastir Askeri İdadisi olacak.. Rüştiye= Ortaokuldur, İdadi = Lisedir.. Atatürk Manastirda Liseye gittiği icin Manastır Askeri İdadisi olacaktır ...

SEMA45

Üye
Üye
Atatürk'ün ilk katıldığı avaş Turablusgarp Savaşı (1911_1912)
ilk görev yeri:Şam'dırve 5.ordudur demi?
sivas'tabir kongrenin toplanma kararı Amaya Genelgesinde alınmıştır.Bence çok önemi konu...

SEMA45

Üye
Üye
itilaf ,ittifak devleteri bunlarıda göz ardı etmemek lazım
itilaf devleteri(anlaşma):ingilterefransa,rusya
itifak devletleri(bağlaşık)almanya,italya,macaristan_avusturya italya savaştan sonra itilaf devletlerine geçmiş

SEMA45

Üye
Üye
ilk kez erzurum kongreinde manda ve himaye reddedilmiştir.

YassaX

Üye
Üye
SEMA45 Hanım ; evet önemli noktaları paylaşmışsınız , gayet guzel olmuş, sağolun ...

SEMA45

Üye
Üye
Mustafa Kemal,Osmanlı Hükümeti tarafından Samsun bölgesindeki güvenliği sağlamak amacıyla 30isan 1910''da 9.ordu müfetteşlik görevine getirilmiştir
ilk anayasa:Kanun-i esasiyedir gözardı etmemek lazım.

SEMA45

Üye
Üye
alaşehir ve balıkesir kongreleride önemli

YassaX

Üye
Üye
SEMA45 Hanım; Rica Ederim ...Ancak " alaşehir ve balıkesir kongreleride önemli " demişsiniz yaa ben aynı görüşte değilim .. Erzurum - Sivas Kongreleri , Amasya - Havza Genelgeleri ve Amasya Görüşmeleri ; Özellikleri ve Önemli açısından cok daha fazla dikkat edilmesi gereken yerler olarak duşunmekteyim ...

SEMA45

Üye
Üye
hocam?z önemli oldu?unu söyledi

SEMA45 Han?m; Rica Ederim ...Ancak " ala?ehir ve bal?kesir kongreleride önemli " demi?siniz yaa ben ayn? görü?te de?ilim .. Erzurum - Sivas Kongreleri , Amasya - Havza Genelgeleri ve Amasya Görü?meleri ; Özellikleri ve Önemli aç?s?ndan cok daha fazla dikkat edilmesi gereken yerler olarak du?unmekteyim ...[
sayın özkan bey o kongrelerinde önemli olduğunu bize hocamız dedi

YassaX

Üye
Üye
SEMA45 Hanım ; Bizede İnkilap Tarihi Hocasi Sadece İsimlerini bilmeniz yeterli dedi, cok fazla önemli degil deyip , gecti .. Ayrica ben yine de okudum o kongreleri, diğerleri kadar önemli olmadiği kanaatine vardim .. Ozeti budur ....

SEMA45

Üye
Üye
tteşekkür

SEMA45 Hanım ; Bizede İnkilap Tarihi Hocasi Sadece İsimlerini bilmeniz yeterli dedi, cok fazla önemli degil deyip , gecti .. Ayrica ben yine de okudum o kongreleri, diğerleri kadar önemli olmadiği kanaatine vardim .. Ozeti budur ....

teşekkürler düşüncenize saygım onsuz

YassaX

Üye
Üye
SEMA45 hanım Rica Ederim .. Yine de hocanız önemli dedi ise; bizi okuyan arkadaslarda Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerini de bir okumalarında fayda vardir dusuncesindeyim.. Ya Cıkarsa !!! diye ..

SEMA45

Üye
Üye
tşk

SEMA45 hanım Rica Ederim .. Yine de hocanız önemli dedi ise; bizi okuyan arkadaslarda Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerini de bir okumalarında fayda vardir dusuncesindeyim.. Ya Cıkarsa !!! diye ..

demi ama... ya çıkarsa

Tekerlekli Sandalye