ÖSYM Başkanı Ali Demir'in ÖMSS Başvurusu hakkında açıklama yaptı

halo35

Üye
Üye
herkese slm ,
2004 yılında işe başlar iken izmir yeşilyurt araştırma hastanesinden almıştım raporu % 52 idi. ve şu an özel bir sektörde özürlü kadrosunda çalışıyorum. 2011 yılında vergi indiriminden faydalanabilmek ve erken emekli olabilmek için maliye bakanlığına başvuru yaptım. malum tekrar heyet raporu istediler. heyete girdim raporu aldım aldığım rapor ankara maliye bakanlığına gitti ve sonuç olarak %18 geldi ve hayallerim suya düştü.

merak ettiğim konu şu ,
2012 yılında yapılacak olan ÖMSS sınavına başvuru yapmak istiyorum, 2004 yılında almış olduğum %52 rapor mu geçerli yoksa vergi indirimi için almış olduğum %18 rapormu geçerli. %52 olan raporumun aslını alıp başvuru için gitsem uygunmudur.

lütfen rica ediyorum. yardımıcı olursanız çok sevinirimmm...

YassaX

Üye
Üye
halo35; ben sizin sorunuzu şu şekilde cevaplayayım:% 40 ve üzeri Sürekli - Süreli Farketmiyor, her raporu kabul ediyorlar .. Ancak o dediğiniz sonra vergi indirimi icin alinan Raporunuz % 18 e duşmuş.. Onun yorumunu ben yapamam.. Ancak T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün telefon numarasını vereyim :Tel: 0 (312) 229 55 11 --> Arzu ederseniz bir telefonla sorun.. Bu konuda nasıl hareket ediip etmeyeceğiniz size kalmış .

halo35

Üye
Üye
Özkan bey ilginiz için çok teşekkür ediyorum. yarın ilk işim aramak olucak inşallah olumlu cvp alırım...

YassaX

Üye
Üye
halo35 ; Rica Ederim... Umarım Olumlu cevap alıp, ÖMSS Başvurunuzu da sorunsuz bir şekilde yapmışsınızdır..

halo35

Üye
Üye
özkan bey ,
ÖMMS ile ilgili aklıma takılan bir soru daha var. lise mezunları hangi konumda atanacaklar bilginiz varmı. memur olarakmı yoksa hizmetli olarakmı. memur olarak atanmak için üniversite mezuniyetimi gerekli...

YassaX

Üye
Üye
halo35 ; bu konuda Tercih Kılavuzu cıkmadan net birsey soylemek icin erken.. Ancak; benim fikrim şudur .. Diyelim ki 90 puan aldiniz, lise mezunusunuz, büyük şehirleri bilemem ama diğer illerde her yere memur olarak atanma şansiniz olabilir.. Haa 60 aldiniz, belki, lise mezunu da olsaniz, hizmetli tercihi yapabilme durumu olabilir, 60 puanli hizmetli tercihinde bulunduğunuzda yerleşebilme şansınız var diye dusunuyorum.. Bu benim fikrim.. ÖMSS ilk defa yapılacak bir sınav olduğu icin bu konularda ancak yorumlarda bulunabiliyoruz ..

halo35

Üye
Üye
Teşekkürler bilgi için. Ben sürekli ayakta duramıyorum o nedenle sordum bu soruyu. olurda atamalar gerçekleşir ve sürekli ayakta çalışma gerektiren bir iş olur yapamam. gerçi rapordada yazıyor olması lazım sürekli ayakta duramaz diye ama raporu 2004 yılında aldığım için bazı soru işaretleri hiç bitmiyor tabi..

YassaX

Üye
Üye
halo35; Rica Ederim... Raporunuzda aslinda Çalıştırılamayacağı İş Alanları Kısmı dolu olsa ve sizin Özrünüze uygun bisey olsa iyi olur.. Nasip olurda kazanıp atanırsanız, bu konuda atandığını kurumdan 5 kisilik bir komisyona gireceksiniz.. Umarım o konuda raporunuzda yazmamasi bir eksiklik olmaz.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun

halo35

Üye
Üye
Özkan bey ,
Başvuru klavuzunda 14/01/2012 tarihli ve 28173 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan yasaya göre alınan rapor geçerlidir diyor. 14/01/2012 28173 sayılı gazetede bir ibare var ve şöyle yazıyor ,

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 19 – (1) 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı mükerrer Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

yani bu durumda 16/12/2010 daki yönetmelik iptalmi iptal isede bunun şu an bizlere ne gibi faydası olabilir.

YassaX

Üye
Üye
halo35 ; http://engelliler.gen.tr/f25/saglik-raporlariyla-ilgili-14-ocak-2012-tarihli-yonetmelik-11556/ --> bu linkin ilk sayfasinda ben bu yonetmelikleri karşılaştırdım.. Aslinda bizim acimizdan bir farki yok.. Sınav Kılavuzunda der ki " 2.1. BAŞVURU KOŞULLARI ÖMSS ve kuraya; 14/01/2012 tarihli ve 28173 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun %40 ve üzerinde özürlü olduğu özürlü sağlık kurulu raporları ile belirlenmiş olan adaylar başvurabileceklerdir. Özürlü sağlık kurulu raporlarında %40’tan daha az özürlü olduğu belirtilen adaylar ÖMSS ve kuraya başvuramazlar "

Burada yönetmelik hukumlerine uygun diyor.. Zaten eski yeni hic farketmiyor tum raporları kabul ediyorlar .. Sürekli Raporlar zaten gecerli, Süreli raporlarda Sınav Tarhini Kapsiyorsa sorun yok

polo42

Üye
Sağlik kurulu fotokopisini başvuruda verirken bizden aslinin aynidir kaşesi isterlermi?

YassaX

Üye
Üye
polo42; Eğer Özürlü Raporunuzun ASLI elinizde varsa, 2 tane fotokopisi ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gidin.. Orada Raporunuzun ASLINA bakarak, fotokopisini alıyorlar.. Diğer Fotokopiyi de , OSYM merkezine veriyorsunuz.. Eğer Raporunuzun ASLI yoksa, Hastaneden ASLI GİBİDİR kaşeli olanı varsa oda olur.. Eğer oda yoksa, Noter Onaylı Raporunuzda Olur.. ASLI ya da ASLI GİBİDİR'i ya da Noter Onaylı Örneğini Sos. Hiz. İl Müdürlüğüne vermiyorsunuz , sadece Resmi Evrak olarak ispatliyorsunuz...

Tekerlekli Sandalye