ÖTV indirimi, 2022 Sayılı Kanun / Bakım Ücreti Bağlantılı.?

muzarix

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle Rabbim herkesin yardımcısı olsun.
1981 doğumlu ve 5 yaşından beri % 100 zihinsel ve bedensel özürlü ablamla ilgili bir konu hakkında bilgilerinize talibim.
Ablamın bakımını annem üstlenmektedir. Ablam derdini beyan edemeyen, ihtiyaçlarını karşılayaman, yürüyemeyen, kendi kendine hiçbirşey yapamayan biridir.
2008'de mezun olup Ankara'da 3 yıl çalıştım ve temmuzda memleketim Eskişehir'e ailemin yanına geri döndüm. 3 yıl çalışmamla 3 kapılı bir araç aldım ve ailemi zor olsa da bununla iyi kötü sağa sola götürdüm. Bu ay içersinde aracımı sattım.

1-) Annem ablam 18 yaşını doldurduktan sonra 2022 sayılı yasa ile aylık bağlattı ve 12 yıldır almaktalar.
2-) Yaklaşık 3 yıldır da annem bakım ücreti alıyor.
3-) Babam (inşaat ustası) yaşı doldurunca 2 yıl önce emekli oldu ve ablamın yeşil kartı iptal edildi. [EK bilgi : Evimizin tapusu henüz arsa olarak gözüktüğünden 3 kişi üstünedir. ]

Ben de Eylül2011'de evlenerek kiraya çıktım. Şuan ailemden ayrı yaşıyorum. Ben 4 kapılı bir araç almak istediğimde tanıdıklarım ÖTV indiriminden yararlanmamı tavsiye etti. Ben de konuyu epey bi araştırdım ve forumumuzu da karıştırdım. Tam net bir cevap bulamadım. ÖTV indirimi için sağlık raporunu her an alabiliriz. Sorularıma gelince şunlar ki:

1) Araç ruhsatı ablamın üzerine mi olacak eğer öyleyse imza atamaz nasıl hallediliyor?
2) Anneme ödenen bakım ücreti kesilir mi?
3) Ablama annemin vasiliğiyle 3 ayda bir 2022 sayılı kanuna göre ödenen aylık kesilir mi?

Not: Elazığ'daki arakadaşın ki kesilmiş. Onun durumu ile bu durum farklıdır. Dolayısıyla belirttiğim durumlar ışığında cevap vermeniz sağlıklı olacaktır. Konuyla ilgili benzer işlemleri gerçekleştirenlerin bilgi vermesini önemle arz ediyorum. Saygılarımla:)

İsen Buga

Üye
Üye
1. Vasi kim ise o hallediyor
2. araç alımı halinde kesilmez
3. kesilmez

Bir şey daha ekleyeyim: ÖTV.siz araç alımında sizden 3 kişiye kadar isimleri ruhsata işletirseniz; isimleri kayıtlı kişi dışında kimse kullanamaz. Ve şimdiden hayırlı olsun.

muzarix

Üye
Üye
"bauhaus" değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. 2022 sayılı kanunda "sgk kurumundan ner na ad altında olursa olsun gelir veya aylık almaya başlamaları halinde aylıkları kesilir" denmekte, ayrıca yönetmelikte ise "2) Muhtaçlığı şüpheli görülenlerden haklarında yaptırılan soruşturma neticesinde muhtaç olmadıkları anlaşılanlara aylık bağlanmaz ve varsa bağlanmış aylıkları kesilir. Bunların muhtaçlık belgesi düzeltilmek üzere ilgili il veya ilçe idare kuruluna gönderilir." denmektedir. Bu ise beni korkutmaktadır. Parasını şahsımca ödeneceğini kanıtlayabilirim. Ancak araç ablamın üzerine olacağından sıkıntı çıkmış ve aylığı kesilmiş arkadaş oldu mu hiç bilmiyorum. Sizin yorumunuz bir manada destekleyici dayanak noktanız nedir? Paylaşırsanız çok mutlu olacağız.

Sonuçta ailemi daha iyileri ile mutlu etmek istiyorum. Almayı düşündüğümüz araçtan düşecek ÖTV 20000 TL civarında. Bundan yararlanmasam da 5 yıl sonra böyle bir araç alabilirim. Ama böyle bir hakkı kullanabiliyorsakta onlara bu gururu ve rahatlığı sağken şimdi yaşatmayı dilerim. Ailemizde diğer ablamın aracı yok. Sadece benim var(dı onu da sattım.) Dolayısıyla onları acil durum haricinde bir yerlere benden başkası götüremiyor.

Sadece emeklilikleri ile geçinebilirler mi ? Evet. Ancak devlet kontrolünde bu hakları kullanabiliyorlar ve ablamın bakımını annem son derece güzel yapabiliyor. Bu paraların kesilmesi durumunda ablama alacağı özel yatağı alamaz, kaliteli bakım malzemeleri alamaz. Ek yardıma ihtiyaçları olur. Ben de yetişemeyebilirim. Dolayısıyla bu paraların kesilmemesi önemli. Annem de oğlum böyle birşey yapacaksan iyi araştır dedi. Ben de kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorum. Umarım endişemi anlayıp yorumunuza olan tavrımı güvenmemezlik olarak görmemişinizdir.
Saygılarımla.

İsen Buga

Üye
Üye
Normalde üzerine araç alındığı tespit edilirse memurların işgüzarlığı nedeniyle kesilir. Kesilenler oldu ama geri almayı bir yoldan başaranlarda oldu. Memurların insiyatifinde kalmış bir durum. Altında mercedes marka arabası olup 2022 alanlar oluyordu. Bununla birlikte gazetelere yanlış haber olarak da yayımlanıyordu.

dolayısıyla sıkıntılı bir durum: mümkünse almayın derim. Ancak siz uğraşmayı severseniz isterseniz alın. Bana göre öyle bir söz konusu olan araba mercedes olsa bile lüks bile değil, bilhakis ihtiyaçtır.

muzarix

Üye
Üye
Anladım ilgi ve alakanız için teşekkür ederim, saygılarımla..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ablanın üzerine araba alırsanız bauhaus'un dediği gibi bakım ücreti kesilmez ancak 2022 maaşı kesilebilir. 2022 maaşında şöyle bir durum var. Biliyorsunuz bir kişinin 2022 maaşı alabilmesi için "muhtaçlık" düzeyinde olması gerekiyor. Onun içinde 2022 maaşı alanların aylık gelirlerinin 100 TL yi geçmemeli diye bi kural konulmuş. 2022 maaşı alan biri ötv indirimden faydalanıp araç aldığında SGK nasıl oluyorda aylık 100 tl geliri olan biri sıfır araç alıyor diye muhtaçlık soruşturması başlatıyor. Bunu fark ettiklerine yapıyor. Bu forumda öyle şeyler gördükkü. Adam hem 2022 maaşı alıyor hem yeşil kartı var hemde üzerine arabası var. Kimse bişey demiyor. Öte yandan aynı durumdaki bir başka kişinin 2022 maaşını direk kesiyor.

Benim tavsiyem 2022 maaşını riske etmek istemiyorsanız araç alımında uzak durmanız yönündedir. Son karar size ait.

serhat.kala

Üye
Üye
54 yaşında babamın % 45 özür oranı vardır. ÖTV indiriminden yararlanabilirmiyiz, bunun için neler yapmamız gerekiyor
yardım ederseniz seviniriz....
teşekkürler...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibareli rapor almanız yeterli. Gerisi araç almaya kalıyor.

Tekerlekli Sandalye