Ötv İndirimi İçin Gerekli Kodlar Yeterli mi?

alonemisin

Üye
Üye
Merhabalar,

Engelli B ehliyetimde

01.06 = Gözlük veya Kontak lensler
102 = Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz.
10.02 = Otomatik Vites
78 = Sadece Otomatik Vitesli araç kullanabilir.

Kısıt kodları mevcut.

Raporumda Ortopedi kısmının açıklama ve yüzdesi
HER İKİ KALÇA AVASKÜLER NEKROZ TANISI ALMIŞ, SAĞ TARAFTAN CERRAHİGEÇİRMİŞ. SOL AYAK BİLEĞİNDEN KIRIK NEDENİ İLE OPERASYON GEÇİRMİŞ, ŞUAN SOL TARAF ALT EXTREMİTEDE KISALIK VE SOL AYAK BİLEĞİ PLANTAR VEDORSAL FLEKSİYONDA KISITLILIK MEVCUT. TABLO 3.4 SADECE HAREKETETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI GEREKİR.

Yüzde 18

AÇIKLAMA KISMINDA İSE
SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI GEREKİR ibaresi bulunuyor.

Bu ifade ve ehliyetim ile sadece otomatik vitesli engelli aracımı alabirmiyim.

İyi günler.

Not-Ayak bileğim tam açılamadığı için debriyaja basamıyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, bu ibareler araç almanız için yeterlidir. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

alonemisin

Üye
Üye
Cevabınız için teşekkürler, Trafik müşaviri arkadaş aparatlı olabilir demiş acaba nasıl bir aparat düşündü bu hafta belli olur. Süreç ve sonucu bildireceğim.

alonemisin

Üye
Üye
Gelişmelerden haberdar etmek istedim. Trafik müşaviri arkadaş yine aparat falan demiş ben de Ümraniye nakil vasıtalara gittim ve oradaki memurlar bir sıkıntı görmedi. Tekrar bayi ve müşavir ile konferans görüşmesi yaptım ve vergi dairesinde olduğumu sorun olmadığını söyledim, oradaki anlaşmalı muameleciyi bulmamı söylediler ve onu da tesadüf benim bilgi aldığım memurun başında yakaladım. Dedim aparat istiyormuşsunuz ne aparatı olacak falan derken siz belgelerinizi yollayın dedi. Maalesef hakkınızı aramak size kalmış durumda. Kanun, maddeler belli olsa da iş bilmez insanlar olacaktır. Son gelişmeyi tekrar yazacağım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bilgilendirme için teşekkürler. Ve malasef iş bilmez memurlar her alanda karşımıza çıkıyor. Tek çare ittire kaktıra hakımızı aramak.

alonemisin

Üye
Üye
Merhabalar, gelişmeleri haberdar ediyorum:
Ümraniye vergi dairesine belgeler verildi 2 haftadır hala sonuçlanmadı. Bugün uğradım ve %90 altı olanlarda bazen hastaneden yazı istendiğini belirttiler. Sonra doğal olarak dedim hastanenin verdiği rapor için tekrar hastaneden görüş mü istiyorsunuz dedim haliyle biz doktor olmadığımız için soruyoruz dedi:) Bi duraksadı tabi haliyle ama şimdi hastanenin verdiği rapor için tekrar hastaneden yazı istenen var mı böyle bir şey başına gelen? Süreci hızlandırabileceğim bir şey var mı?

Ylmzkaan06

Üye
Üye
merhaba, sorunlarımız hemen hemen aynı bu kodlar ile vergi dairesine gitmeyi düşünüyorum,
Ehliyet kodlarımın yanı sıra birde (hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir) ibareli hastahene raporumda var,

102 = Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz.
10.02 = Otomatik Vites
47=iki tekerlekli araç kullanamaz
64= araç hızı herzaman 10 km daha yavaş olmalı
78 = Sadece Otomatik Vitesli araç kullanabilir.

ve aparat vs bişey denmedi,ve çizilmedi bu elimde olan iki evrak ile bende sormak istiyorum muaf kapsamından yararlanabiliyormuyum?

GaziBombacı

Üye
Üye
Aynı durumdayız hocam
Benim engelim de sağ kol dirseğimde hareket kısıtlılığı var
Ama vergi dairesi otomatik vites için sol bacak engeli olmadığı için bu şekilde ehliyet uyumlu değil diyor farklı bir il den deniyeceğim yarın görüşüp
Manuel araçların vites kolu ve/veya debriyajında özel tertibat olmadan kullanamayacak engelliler için Otomatik vites ÖZEL TERTİBAT kapsamındadır diyor
Vites kolu-Sağ kol
Debriyaj-sol bacak
Bu ifadenin neresini anlaşılır bulmuyorlar ben anlamıyorum

Ylmzkaan06

Üye
Üye
Aynı durumdayız hocam
Benim engelim de sağ kol dirseğimde hareket kısıtlılığı var
Ama vergi dairesi otomatik vites için sol bacak engeli olmadığı için bu şekilde ehliyet uyumlu değil diyor farklı bir il den deniyeceğim yarın görüşüp
Manuel araçların vites kolu ve/veya debriyajında özel tertibat olmadan kullanamayacak engelliler için Otomatik vites ÖZEL TERTİBAT kapsamındadır diyor
Vites kolu-Sağ kol
Debriyaj-sol bacak
Bu ifadenin neresini anlaşılır bulmuyorlar ben anlamıyorum
Aslında sol ayaktan ziyade sağ elde otomatik vites kapsamına sokar dolayısıyla ehliyet için hastaheneden komisyon sevkini almaya çalış aldıktan sonra bağlı bulunduğun ilçenin komisyonuna gireceksin komisyona gittinmi hangi kodları verdiler sana

cabatay

Üye
Üye
Merhaba,
Benim ehliyetimde de,
102 = Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz. yazıyor.
Çalıştığım firmanın hafif ticari otomatik vitesli araçları var. Ruhsatta da "Kullanım Amacı: Yük Nakli - Ticari" yazıyor.
102 kodunda geçen Ticari ifadesi bu aracı ve bunun gibi hafif ticari araclarıdamı kapsıyor ( doblo gibi.) , Yoksa personel servisi, Taksi gibi, meslek olarak yapılan işlerimi kasdediyor? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Ylmzkaan06

Üye
Üye
Merhaba,
Benim ehliyetimde de,
102 = Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz. yazıyor.
Çalıştığım firmanın hafif ticari otomatik vitesli araçları var. Ruhsatta da "Kullanım Amacı: Yük Nakli - Ticari" yazıyor.
102 kodunda geçen Ticari ifadesi bu aracı ve bunun gibi hafif ticari araclarıdamı kapsıyor ( doblo gibi.) , Yoksa personel servisi, Taksi gibi, meslek olarak yapılan işlerimi kasdediyor? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Benim bildiğim kadarıyla 102 kodu ömrün boyunca ambulans ve kurumdaki resmî araçlar dolayısıyla ticari araç derken iş için için şoförlük yapamazsın.

alonemisin

Üye
Üye
Gelişmelerden haberdar etmek istedim,

Vergi dairesi raporumla ilgili debriyaja basıp basamayacağımı il sağlık müdürlüğüne yazı olarak geçmiş. İl sağlık müdürlüğünü aradım onlarda hastaneye yazı geçeceklerini söylediler. Oradan yazı gelecekmiş onlarda vergi dairesine geçecekmiş.

Başına bu tarz bir durum gelen var ise süreç hakkında bilgilendirme yapabilir mi?

İsen Buga

Üye
Üye
Maceranızın sonuçlanmasını beliyorum. Çok güzel tecrübe aktarımı olacak...

alonemisin

Üye
Üye
Selamlar, Hastanede sağlık kurulunda bir arkadaşım çalışıyor onun aktardığını da ileteyim. Bu süreçleri yaşayanlar olacaktır illa herkese yol gösterici olsun.

"Yazıyla gelecek başhekimlikten ortopediye sevk Dr mütala edecek dediler."

Şimdilik bu şekilde haftayı kapatmış olacağız. Haftaya yeni gelişmeleri yazarım.

Ylmzkaan06

Üye
Üye
Ankara
Selamlar, Hastanede sağlık kurulunda bir arkadaşım çalışıyor onun aktardığını da ileteyim. Bu süreçleri yaşayanlar olacaktır illa herkese yol gösterici olsun.

"Yazıyla gelecek başhekimlikten ortopediye sevk Dr mütala edecek dediler."

Şimdilik bu şekilde haftayı kapatmış olacağız. Haftaya yeni gelişmeleri yazarım.
selam aleyküm,sendemi ankarada yaşıyorsun buradaki vergi daireside aksiyon yaşatmasını seviyorda

alonemisin

Üye
Üye
Ankara

selam aleyküm,sendemi ankarada yaşıyorsun buradaki vergi daireside aksiyon yaşatmasını seviyorda
Selam, İstanbul benim bakalım süreci göreceğiz. Ankara bayiye sordum aparat dedi aparatlık durum yok ama nasıl anlatacaksın ki. Vergi dairesi aparatlı demiş istanbul Ümraniye vergi dairesi de rapordan anlamamış ve il sağlık müdürlüğüne yazı yazmış, onlar da rapor aldığım hastaneye yazacakmış orda dr görünüp ordan da il sağlığa mütalaa gidecek sonra il sağlık vergi dairesine yazı yazacak. Bakalım süreç nasıl olacak. Zaten raporu veren hastane şimdi tekrar ne yazacak nasıl ikna edeceğim bakalım dr u debriyaja basamaz yaz demeye.

Ylmzkaan06

Üye
Üye
Selam, İstanbul benim bakalım süreci göreceğiz. Ankara bayiye sordum aparat dedi aparatlık durum yok ama nasıl anlatacaksın ki. Vergi dairesi aparatlı demiş istanbul Ümraniye vergi dairesi de rapordan anlamamış ve il sağlık müdürlüğüne yazı yazmış, onlar da rapor aldığım hastaneye yazacakmış orda dr görünüp ordan da il sağlığa mütalaa gidecek sonra il sağlık vergi dairesine yazı yazacak. Bakalım süreç nasıl olacak. Zaten raporu veren hastane şimdi tekrar ne yazacak nasıl ikna edeceğim bakalım dr u debriyaja basamaz yaz demeye.
Senin iş biraz uzun en iyisi ters psikoloji yap, direk ben sakatım bana araba verin diyince iyi niyet suistimal ediyoruz zannediyorlar. Hakkın olsa bile vermiyorlar, bir çoğu zaten mevzuat işleyiş bilmiyor çünkü

alonemisin

Üye
Üye
Haftaya bakalım nasıl bir macera yaşayacağız. En azından vergi dairesi red vermemiş iyi yanından bakalım.

ahmet34

Üye
Üye
biri daha araba alıyor,gezmeye gideriz,aç muzıgı cıs tak cıs tak

alonemisin

Üye
Üye
Merhabalar, gelişmeleri yazıyorum.

Vergi dairesi il sağlığa yazdığı yazıda devletimizi zarara uğratmamak adına diye başlayıp il sağlığa raporumda bulunan açıklamanın ne olduğunu belirten bir yazı yazılmış. Yazı il sağlık tarafından raporu aldığım hastaneye iletildi ve hastane benimle iletişime geçti. Hastaneye gittim mühür bölümünden vergi dairesinin yolladığı yazıyı alıp başhekimliğe çıktım ve ondan da ortopedi servisine gittim. 1. dr ben yazamam uzman yazsın dedi tekrar sekreterliğe gittim o da dedi uzman yok, o zaman dedim başhekimliğe gidicem tekrar gittim orası da uzman yoksa servise yollasın uzman baksın dedi tekrar indim bu sefer sekreterlik öyle bir kayıt ben açamam dedi ve artık işin sadece ittire kattıra olacağını anladım. İkinci dr girdim o dedi ben bakamam yandakilere sor ve başkasını denedim saolsun baktı kayıt aç gel dedi ve durumu izah ettim. Vergi dairesi anlayamıyormuş türkçe mealini yazabilirmisiniz dedim. Haliyle adam bu türkçe zaten neyini anlamamış dedi ama ben bunu düşünerek önceden bir dilekçe gibi bir paraf hazırlamıştım ve gözü karartıp bunu yazabilirmisiniz rica etsem dedim. Tesadüf diğer doktorlarda odaya geldi hep beraber hem tıbbi hem memur dilinde saolsun SOL ayak bileği olan yerleri büyükçe yazarak detaylı mütalaa yazdık. Mütaalayı mühür servisine verdim. Bundan sonrasında hastaneden il sağlığa gidiyormuş. İl sağlığı aradım ve onlarda biz aracıyız gelen yazıyı vergi dairesine ileteceğiz bizlik işiniz yok dediler.

Son aşamada ne olacak göreceğiz ama çok saçma bir zahmet içine girip halletmeye çalışıyoruz. Sorusu olan ihtiyacı olan olur diye uzunca yazıyorum.

İşlem sonucunu bildireceğim.

Not: Yazılan açıklamada; Hastanın yapılan ortopedik muayenesi ve çekilen grafikleri sonrası hastanın sol ayak bileğinden kırık nedeniyle ameliyat olduğu SOL alt ekstremitede 4cm kısalık ve SOL ayak bileğinde hareket kısıtlılığı mevcut olup hastanın otomatik vites araç kullanması uygundur.

Tekerlekli Sandalye