ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

İsen Buga

Üye
Üye
arkadaslar bugun otoparkta bır komsumuz saga sola sevıncten kosuyordu,onunla konustum..arabası eskıydı satmıs,hatta o bana otv ındırımını sordu bende bayiye gıdın onlar yardımcı olur dedım..
gıtmıs sıfır otv ındırımlı arac almıs...kolunu gosterdı dırsek kısım şişmiş platinli,yuzde 14 rapor cıkmıs sol kol dırsek kısım duzgun degıl

330 luk aracı 180 e almıs..dedımkı ötv ındırım yuzde 90 engellıler gıbımı dedım,aynı ındırım dedı

sol kol tertıbatlı ve otomatık vıtes sartı koymuslar kendı kullanacak

benım anlamadıgım yuruyemeyen aferdersınız esya gıbı tasınan yuzde 89 engellıye otv ındırım yok ama sadece sol dırsek şiş platın dıye 120 bın tl ındırım var,neymıs kendı kullanacakmıs

herkese faydalı olsun eyvallah ona laf yok ama ıhtıyacı olanların hepsıne yardımcı olsunlar,duzenleme gerekıyor
doğru dedin soru nedir?
sormak istediğiniz soru göremedim. ama sorun gördüm... o zor sorun
heryerde var hatta yıllardır var 2004 den beri incelemedeyim önceden vardı da şimdi o sorun var...

Sorunu bırak da sormak istediğiniz soru nedir? cevaplayalım...

ahmet34

Üye
Üye
bayı danısmanla konustum...
Otv ındırım uc sekılde oluyor,bırıncısı zıhın engellı olursa yerıne başkası kullanırsa o zaman yüzde 90 ustu sartı koyuyorlar,ıkıncısı yatalak olursa yerıne başkası kullanırsa o zamanda yüzde 90 ustu sartı koşuyorlar,ucuncusu ortapedık engellı kendı kullananlar oluyor

Yüzde 90 ustu raporu olan kışı araç bayı danışmana gıdınce rapor yeterlı hastane onay vs herseyı kendılerı yapıyor

Kendı kullanacak olan kışı ıse,danışmana soruldu dedıkı yüzde 4 orana bıle araç vermıs

otv ındırımı hepsınde aynı dedı 330 lımıtı 185 e verıyor,yüzde 4 raporluyada aynı dedı

engelı olan kullanıcı,hastahane rapor ardına h sınıfı ehlıyet alıp,h nın arkasına yazılan tertıbata gore alıyormuş,kımısı mesela sol ayak sorun ıse ona otomatık vıtes verıp,tertıbat koymadan otomatık vıtes verıyorlarmıs,kımısıne tertıbatsız duz araç bıle vermısler,kolda sorun olana kol tertıbatlı verıyorlarmıs

sol dırsek sıs platınlı yüzde 14 olana mesela sol kol tertıbatlı verıyorlarmıs

danışman kredı olarak,48 ay toplam 110 bın kredı dedı aylık 3800 odeme dedı,kredı verıyor cıkıyormus

memuryasar

Üye
Üye
merhaba,ben 6 yıl önce almış olduğum %60lik ortopedik engelli raporuyla il sağlık müdürlüğünden b engelli ehliyeti için gerekli olan raporu da aldım ve bu doğrultuda ehliyetimi değiştirdim.ardından da bir araç için bu belgeleri ilgili bayii ye teslim ettim.vekaletim olduğu için onlarda,bu belgelerle vergi dairesine başvuracaklar.vergi dairesi,il sağlık müdürlüğü ve ehliyetimdeki kodlara binaen onay verir mi yoksa engelli raporumun arkasında ötv muafiyetli araç almak için çıkarıldığı işaretlenmemiş olduğu için bu raporu da tekrar çıkarsın der mi...

İsen Buga

Üye
Üye
%60 oranında rapor ile ÖTV.siz araç alımında

doktor raporu esas alınır ve raporda
"hareket ettirici özel tertibat.................. uygundur "cümlesinde koyu harfle yazdığım kelimeler aranır. Raporun arkasında işaretciğe de bakılır. Aslında son raporda öyle işaret yok sadece koyu harfle yazdığım kelimeler yazılır.

Raporun aslı e-nabızda var mı diye bakarlar.

Sanırım gittiğiniz bayi; son günlerde engelliye satış yapmamış: güncel konudan bihaber..

sizin sorunuza gelince:
cevap evet!. Yeniden çıkarsın der.

celik

Üye
Üye
Merhabalar Arkadaşlar,

5 sene önce araç almamda büyük destek ve bilgi verdiğin iiçin tekrar teşekkür ederek başlamak istiyorum.

ben geçmişte çocukluk felci geçirdiğim için 2011 yılında h sınıfı ehliyetimi çıkardım. Bu ehliyet yenilenme mevzusun da tekrar bulunduğum konumun aile doktoruna gittim. Aile doktorum h sınıfı olduğu için bir dilekçe ile beni hastaneye, Hastanede beni il sağlık müdürlüğüne yönlendirdiler. Benim raporum çocuk felci olduğu için, heyet benim ayağımın kontrol etti ve sonucun bir gün sonra e devlete gireceğini oradan raporu alıp ehliyetimi yeniliyebileceğimi söylediler. Neyseki hocam benim ki e devlete düşmedi. İl sağlık müdürlüğünü aradım, il sağlık müdürlüğü “ bende epilepsi tanısı olduğunu ve bunun için ilaç kullandığımı söyleyerek ehliyetimi yenileyemiyeceğimi söylediler. Bende kendilerine “8 senedir hiç nöbet geçirmediğimi ilaç mevzusunda da sabah yarım, akşam yarım tablet aldığımı söyledim”. Ama kendileri bu konu hakkında bir şey yapamayacaklarını söylediler.

bugün tekrar sağlık bakanlığını aradım. 8 yıldır nöbet geçirmiyorum. kullandığım ilacım tegretol cr400 olduğunu, akşam yarım - sabah yarım aldığımı söyledim. maalesef rapor veremediklerini bugün tekrar söylediler. kayıtlarda ilac kullandığınız göründüğü için rapor yenilenmiyor dedi ve en az 5 sene ilaç kullanmamanız gerekiyor dedi.

yani ben 8 senedir nöbet geçirmiyorum ama ilaç kullandığım için ehliyet yeniliyemiyorum. taki doktor bana ilacı bırak deyip aradan 5 sene geçtikten sonra..

ahmet34

Üye
Üye
zıhınsel engelı olan ve yatalak olanlarda yuzde 90 ve ustu rapor sartı konuyor ama aracı yakını kullanacak
eger kendı kullanacaksa o zaman h ehlıyet sartı konuyor,rapor derecesı yuzde 4 olana bıle bayı arac vermıs.yanı denemenızde fayda var
h ehlıyet arkasına tertıbat gerekıyorsa o yazılıyor,bazı kısılerde sol bacakta sorun varsa o zaman tertıbata gerek yok sag ayakla kullanacagı ıcın otomatık vıtes olması yeterlı oluyor,hem satısında kolaylık oluyor,tertıbatsız otomatık vıtes oluyor
ötv ındırımı ıse hepsınde aynıymıs,duruma gore ındırım oranı yok standartmıs..yanı 135 bın tl lık arac olursa 45 bın tl ındırım..330 bın tl lık arac olursa 120 bın tl ındırım yanı 185 bıne tl ye arac alınıyor...gıbı...rakamlar bu cıvarda..bılgıyı satıs danısman bayıden aldım...yınede en saglıklı bılgı satıs danısmanından ogrenebılırsınız evrakları o yonlendırıyor..hatalı yazı varsa dogrusunu yazın.ınternettekı bılgılerde cok karısmıs durumda

İsen Buga

Üye
Üye
zıhınsel engelı olan ve yatalak olanlarda yuzde 90 ve ustu rapor sartı konuyor ama aracı yakını kullanacak
eger kendı kullanacaksa o zaman h ehlıyet sartı konuyor,rapor derecesı yuzde 4 olana bıle bayı arac vermıs.yanı denemenızde fayda var
h ehlıyet arkasına tertıbat gerekıyorsa o yazılıyor,bazı kısılerde sol bacakta sorun varsa o zaman tertıbata gerek yok sag ayakla kullanacagı ıcın otomatık vıtes olması yeterlı oluyor,hem satısında kolaylık oluyor,tertıbatsız otomatık vıtes oluyor
ötv ındırımı ıse hepsınde aynıymıs,duruma gore ındırım oranı yok standartmıs..yanı 135 bın tl lık arac olursa 45 bın tl ındırım..330 bın tl lık arac olursa 120 bın tl ındırım yanı 185 bıne tl ye arac alınıyor...gıbı...rakamlar bu cıvarda..bılgıyı satıs danısman bayıden aldım...yınede en saglıklı bılgı satıs danısmanından ogrenebılırsınız evrakları o yonlendırıyor..hatalı yazı varsa dogrusunu yazın.ınternettekı bılgılerde cok karısmıs durumda
Ahmet Kardeş bilgilerin yarısından çoğu baştan sona yanlış... Beni yanlış anlamaİ amacım moralını bozmak değil, eksik bilgileri düzeltmek. Hem öğrenmiş olursunuz hemde bizim yerimize başkalarını doğru bilgiler ile aydınlatmş olursunuz;
1. H sınıfı ehliyet yok: B var...
2. Sol ayak ta sorun varsa değil ampute veya kullanamıyor ise olmalı. Sol ayakta bir parmak sakat olabilir bilek sakat olabilir ama alamıyor.
3. bu ise ilave olacak: 2 nolu şık.a ilave: doktor raporunda hareket ettirici tertibat olarak otomatik vites yeterlidir demesi gerekiyor. Maliye bu kelimelere bakıyor.
4. %90 üstü tamam %90 altı verdiğin bilgiler doğru... alt sınır yok..
5. İnternette sizin gibi yarım bilgilerle gezenler sıkıntı yaratıyor. alınma ağa çoğu insan yarım bilgilerle aydınlatmaya çalışıyor öyle olunca bilgi kirliliği oluşuyor. Az bilip de yazmamak elde değil ama bu kötü örnek oluyor diğer insanlara.
6. Bayii her zaman güvenli değil. Pek çok engelliyi dolandırdı. Düşünsenize işitme engellilere ÖTV.siz araç sattı. Hemde %90 altı rapor ile.. sonuç olarak işitme engelliler mağdur oldu. Bayii ise hiç birşey yapmadı sattığı satabildiği kadarıyla (30 araç) ile kara geçti: (samsun Reno bayi 30 araç, bursa reno bayi 25 araç, izmir reno bayi rakamda emin değilim ama 50 üstü araç aynı yıl sattı). MAliye sonradan farketti ÖTV ve Faizi ile geri aldı. Bu kadarı hikaye değil dahası var: dolandırıcılık olayı diye dava açıldı; araçlar yediemin otoparkına çekildi trafikten men edildi. Mahkeme 1 günde bitmedi; sonuç: ÖTV ödendi + ÖTV faizi ile ödendi+ Yediemin otopark parası ödendi + Mahkeme masrafi ödendi+ avukat parası ödendi + tercüman parası ödendi + sil baştan yeniden noter işlemleri parası ödendi +araç plaka kurtarma (rehin trafikten men vs) ödendi dahasi bilmiyorum ama aldığından daha pahalıya patladı.

Bu nedenle bazı engellilerle aynı sakatlıkta ve oranda iseniz nasıl yaptığınızı anlatmak mantıklı. Ona yol göstermiş olursunuz. Sizin hikayeniz olur. Bilgi ve tecrübe apayrı birşey. Çok güzeldir...

Ama Mevzuata hakim olmak HALİL YILMAZ gibilere mahsustur. İyice emin olana kadar emin değilim derler. Sadece dinlemezler mevzuat okurlar. yasalara bakarlar emin olana kadar.
Bayii de bazı insanlar mevzuata hakim; ama maaşları düşük diye başka yerlere gidebiliyor. Eldeki adam kulakdan dolma bilgilerle hepimizi batırabilir.

memuryasar

Üye
Üye
%60 oranında rapor ile ÖTV.siz araç alımında

doktor raporu esas alınır ve raporda
"hareket ettirici özel tertibat.................. uygundur "cümlesinde koyu harfle yazdığım kelimeler aranır. Raporun arkasında işaretciğe de bakılır. Aslında son raporda öyle işaret yok sadece koyu harfle yazdığım kelimeler yazılır.

Raporun aslı e-nabızda var mı diye bakarlar.

Sanırım gittiğiniz bayi; son günlerde engelliye satış yapmamış: güncel konudan bihaber..

sizin sorunuza gelince:
cevap evet!. Yeniden çıkarsın der.
soruma verdiğiniz cevabın ardından doğrudan konunun muhatabı olan ümraniye vergi dairesine gidip sordum aynı soruyu.raporuma bakıp,2019 dan önce verilen raporlarda ötv muafiyetli araç alabilir kutucuğu bulunmadığı için sizin raporunuz bu haliyle kabul edilip işlem başlatılır,yeniden çıkarmanıza gerek yok dediler.bilginiz olsun...

Sergin

Üye
Üye
Merhaba, sağlıklı günler dilerim. Benim de merak ettiklerim var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 60 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları olan anne ve babam için engelli raporu almak için başvuruda bulunduk ve son aşamaya geldik. Annemin raporu çıktı. Babamın ise 1 hafta sonra çıkacak. Annem % 84 oranında bir rapor aldı. Kişinin engel grubunda Kısmı bağımlı ve Süreğen( kronik) olarak ifadeler var. Ayrıca raporun açıklama kısmında ise 2022'den yararlanabilir. ÖTV den yararlanamaz ibaresi mevcut. Biz hem anne hem babamızın raporunu ötv siz araç alımıyla ilgili ücretini ödeyerek başvurduk. Burada siz değerli üyelere sormak istediğim şu ki;
1- Bir aileden iki kişinin % 90 ve üzeri raporu olması durumunda her iki aile ferdi de ayrı ayrı ötv siz araç alabiliyor mu?
2- Annemin raporuna itiraz etmek istiyoruz . Ortopedi ve göz bölümünün verdiği puanlar oldukça düşük. Bunlara itirazımız var. ve de annemizin uyku apnesi ve kadın hastalıkları kısmına hiç değinmemişler. Ayrıca insüline bağlı olmayan diyabet yazıyor ki bizim anladığımız gibiyse bu da çok yanlış ki annem günde 4 defa yüksek dozlarda insülin almakta. Yani raporda ters giden bir şeyler var. Buna itiraz edeceğiz. netten araştırdığım kadarıyla 30 gün içinde il sağlık müdürlüğüne başvurulması gerekiyormuş. Bu konuda dikkat etmem gereken püf noktalar varsa lütfen yardımcı olunuz.
3- Şu anda hali hazırdaki % 84 lük raporun ne gibi avantajları vardır. İtiraz edip raporu 90 ın üzerine çıkarttığımız halde ötv haricine 84 ile 90 arasında ne farklar vardır. Zira babamızın raporu % 90 çıkarsa aynı aileden ik kişi ötv den yararlanamaz ise annemizin raporuna itiraz etmemizin bir farklılığı olur mu? bunları merak etmekteyim. Vereceğiniz değerli cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

tamer es

Üye
Üye
Kızımın raporu %85 ancak hiç görmüyor rapor 2007 de alındı ve ağır engelli yazıyor normalde 90 ve üzeri olması gerekmezmi kızım (15 yaşında) onun adına araç almak istiyorum ayrıca araç alabilirsem bu evde bakım maaşını etkilermi.. Saygılar

Coşkunsel

Üye
Üye
Bu durumu şu şekilde açıklayalım. Eğer ÖTV indirimli araç alacaksanız sürecin işleyisi şu şekilde ehliyet için aile hekimi sevkiyle hastanede uzman dr oradanda ÖTV indirimli araç alımına esas rapor için il sağlık müdürlüğü. Tam olarak raporunda ne yazıyor. Araç alımına dair bir ibare var mı? Otomatik vites araç kullanır, tertibatlı araç kullanır vb gibi.
Peki hocam ehliyetimde 78.47 102 kodları var.ben ehliyet için başvurmuştum. Hastalığım sağ el bileğim sabitlendi yani donduruldu. Bu şekilde ÖTV den faydalanabilirmiyim. Yoksa aile hekimine mi gideceğim hastaneyemi il sağlık kurulunami. Tekrar ÖTV için başvuru mu Yapacağım

İsen Buga

Üye
Üye
Peki hocam ehliyetimde 78.47 102 kodları var.ben ehliyet için başvurmuştum. Hastalığım sağ el bileğim sabitlendi yani donduruldu. Bu şekilde ÖTV den faydalanabilirmiyim. Yoksa aile hekimine mi gideceğim hastaneyemi il sağlık kurulunami. Tekrar ÖTV için başvuru mu Yapacağım

Hastaneye gideceksiniz. HEYET kurulu bölümüne gidip kayıt olup doktor doktor gezeceksiniz. Doktor raporunda hareket ettirici tertibat bu 3 kelime yazarsa o zaman ÖTV.siz araç alıyorsunuz. Son güncelleme nedir bilmem ama Maliye.deki görevlilerin o tür yazılara baktığını biliyorum.

fsakka34

Üye
Üye
Merhaba, sağlıklı günler dilerim. Benim de merak ettiklerim var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 60 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları olan anne ve babam için engelli raporu almak için başvuruda bulunduk ve son aşamaya geldik. Annemin raporu çıktı. Babamın ise 1 hafta sonra çıkacak. Annem % 84 oranında bir rapor aldı. Kişinin engel grubunda Kısmı bağımlı ve Süreğen( kronik) olarak ifadeler var. Ayrıca raporun açıklama kısmında ise 2022'den yararlanabilir. ÖTV den yararlanamaz ibaresi mevcut. Biz hem anne hem babamızın raporunu ötv siz araç alımıyla ilgili ücretini ödeyerek başvurduk. Burada siz değerli üyelere sormak istediğim şu ki;
1- Bir aileden iki kişinin % 90 ve üzeri raporu olması durumunda her iki aile ferdi de ayrı ayrı ötv siz araç alabiliyor mu?
2- Annemin raporuna itiraz etmek istiyoruz . Ortopedi ve göz bölümünün verdiği puanlar oldukça düşük. Bunlara itirazımız var. ve de annemizin uyku apnesi ve kadın hastalıkları kısmına hiç değinmemişler. Ayrıca insüline bağlı olmayan diyabet yazıyor ki bizim anladığımız gibiyse bu da çok yanlış ki annem günde 4 defa yüksek dozlarda insülin almakta. Yani raporda ters giden bir şeyler var. Buna itiraz edeceğiz. netten araştırdığım kadarıyla 30 gün içinde il sağlık müdürlüğüne başvurulması gerekiyormuş. Bu konuda dikkat etmem gereken püf noktalar varsa lütfen yardımcı olunuz.
3- Şu anda hali hazırdaki % 84 lük raporun ne gibi avantajları vardır. İtiraz edip raporu 90 ın üzerine çıkarttığımız halde ötv haricine 84 ile 90 arasında ne farklar vardır. Zira babamızın raporu % 90 çıkarsa aynı aileden ik kişi ötv den yararlanamaz ise annemizin raporuna itiraz etmemizin bir farklılığı olur mu? bunları merak etmekteyim. Vereceğiniz değerli cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.
Bu çok ilginç. %84 rapor ile nasıl ÖTV indiriminden yararlanamıyor ? %40 ve üzeri yararlanabiliyor normalde.

Coşkunsel

Üye
Üye
İSEN BUGA 2016 tarihli yüzde 21 ortapedik raporum var raporda el bileğinde artrodez uygulanmış ve rapor sürekli yazılmış. Hastaneden randevu aldım bu raporumu hastaneye giderken götüreyim mi. Bide ÖTV için ortapedi bölümüne girsem olmazmı. Yoksa illa doktor doktor gezmek mevburimi

İsen Buga

Üye
Üye
İSEN BUGA 2016 tarihli yüzde 21 ortapedik raporum var raporda el bileğinde artrodez uygulanmış ve rapor sürekli yazılmış. Hastaneden randevu aldım bu raporumu hastaneye giderken götüreyim mi. Bide ÖTV için ortapedi bölümüne girsem olmazmı. Yoksa illa doktor doktor gezmek mevburimi
MErhaba,
Heyet raporunda; sadece ÖTV için ise rahatsızlığınız ne ise ona göre doktor doktor gezersiniz. Bir tek ortopedi istiyorum dersen belki de ortopedi gönderir. Sağlık Memuru kadar bilgim yok ama ille de şu şu doktora gitmeniz gerek yada en az 3 doktor imzası gerek veya prosedür bu şu o diye dayatma olabilir, o nedenle söz gelimi misal verdim. Heyet sonrası doktora doktor gezmeler oluyor(bayramda poşet poşet şeker toplar gibi) imza toplayacağız, her şey üsülüne uygun olsun misali dedim. Belki yanılıyorumdur bir tek ortopedi doktorun imzası ile heyet raporu kabul olur mu bilmem. Oluyorsa dileğiniz gerçekleşir.

Ama siz %21 ortopedik rapor demişsiniz o zaman ehliyet devreye giriyor. Ehliyetinize uygun rapor alırsanız ve ÖTV.siz araç alımı gerçekleştirecek bir durum varsa neden olmasın.

fsakka34

Üye
Üye
Evet. (soruyu yukarıda cevapladım...)
tekrarlayayım %40 diye alt bir sınır yok. %1 olsa bile ÖTV.siz alabilir.
Bende alt sınırı sormadım zaten %40 alamıyor mu dedim. Burda sorduğum özel bir ek eklenmesinin gerek olup olmadığı idi. Ben sorumun cevabını buldum teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye