ötv siz araç alımı acil yardım

ardas

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar;
Forumu takip ediyorum ancak maalesef hesaplamayı yapamdım bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Benim sorum şu annem %92 engelli olup babamla birlikte hanede 2 kişi yaşamaktadırlar.Babam 1400 lira emekli maaşı almaktadır.Ben gerek annemi hastaneye götürmek gerek annemi gezdirmek amacıyla ötv indiriminden yararlanarak araç almayı düşünüyoruz.Aracın ötvsiz fiyatı 51000 lira olup ödemeyi ben kendim yapacağım 20000 nakit kalanı kredi ile aracı alacağız.Benim sorum şu aracı aldığımızda babamın annem için almış olduğu bakım aylığı kesintiye uğrar mı ve .Konu ile bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

ardas

Üye
Üye
Sorun şu ancak eve hem bakım parası hem babamın almış olduğu 1400 lira gelir olarak geliyor bu alacağımız araç gelir hesaplamasına dahil edilmeyecek mi yada edilecekse nasıl edilecek

balkesli

Üye
Üye
aracı ticari kullanmayacağınız için gelir hesaplamasına girmez evde bakım maaşını etkilemez aracı aldıktan sonra kuruma bildirin.

ardas

Üye
Üye
Şimdi mesela bakıyorum bi kaç konuya gelir hesaplanırken aracın vergisiz fiyatının 120 de 1 i ekleniyor gibi yazılar bulunmakta bu eklenen rakam bakım parası için mi geçerli yoksa engelli maaşı için mi çğnkü o şekilde bir hesaplama olursa bakım parası için plan gelirin alt limit 847 lirayı geçiyor

okatur

Üye
Üye
Ticari veya değil hiç farketmez ötv ve kdv siz değerinin 120 de 1 ini eve giren gelire dahil ederler ve limiti geçeceğiniz kesin bakım parası kesilir sonra dikkatli olun lütfen

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ardas

Üye
Üye
Aynen 35 lira ile geçiyor hesaplamaya göre yada sydv danışıp bu kadar fark sorun olur mu diye sormak lazım yada 2018 de almak lazım tekrar hane geliri açıklandığında

okatur

Üye
Üye
Olabilir

balkesli

Üye
Üye
araç alımı evde bakım maaşını etkilemiyor bu konuyu yetkili biri ile görüşmüştüm araç aldığınız zaman ruhsat fotokopisiyle kuruma gidin ve bildirin araç alımına bağlı evde bakım maaşınız kesilmez.

sizin bahsettiğiniz 2022 maaşıyla ilgili

ardas

Üye
Üye
Hocam valla bakmadığım forum kalmadı ama bana görede kesilmemesi lazım çünkü gelir getirmeyecek ama her kafadan bir ses çıkıyor seninde bildiğin üzere bakalım sydv gidip soracağım bimerede yazdım ordan da cevap bekliyorum

okatur

Üye
Üye
Onca konu var forumda nelerin gelir sayıldığına dair, yazdığımın aynısıdır aracın 120 de 1 ini gelire sayarlar ötv KDV hariç diyelim 40000 tl araç 120 de 1 i 333 tl ye geliyorki buda kili başına 1000 tl yi geçiyor yani bakım parası kesin kesilir

Ceviz

Üye
Üye
Babamın maaşı emekli 1500 civarında(%96 engelli raporu verdiler.) evde 3 kişi yaşıyorlar. Aracı aldılar (42500 ötvsiz)ve önceden de eski model bir araba daha babamın üzerine vardı. Bizde bakım maaşı bağlamazlar diyorduk bağladılar.

SM-E500H cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Murat7874

Üye
Üye
Babam engelli olduğundan annem evde bakım maaşı alıyor. 1450 emekli maaşı var babamın . İki kişi yaşıyorlar karı koca. Ayrı yaşayan oğlu olarak ben ötv siz arabadan yararlandığım zaman bakım maaşı kesilirmi . Hatta ödenenler geri alınırmı . Çünkü madem sıfır ataba alacak paranız vardı da neden yanlış beyan verdiniz muhabbeti oluyor. Halbuki ben alıcam kendi arabamı satıp üstüne ekleyip ötvsiz 50 binlik bir araba almak istiyorum. Ayrıca 120 ye bölünme konusu için bir hususu merak ediyorum. Toplam gelir evde bakım maaşı dahil olarak mı hesap ediliyor yoksa haric mi. .

Son düzenleme:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır arkadaşlar evde bakım maaşını araç alımı etkilemiyor. Ancak eğer 2022 maaşı alıyorsanız onun kesilme olasağı çok yüksek.

berat ali

Üye
Üye
Acil yardim babamin yuzde 93 raporu var arac almak icin basvuruda bulunduk babamin zihinsel sikintisi oldugundan vasi karari istediler karar cikti busefer arac almak icin ek karar istediler onada basvurduk ama malesef hakim bey efendi ret karari verdi .gerekcesi niye pahali arac aliyosunuz.kendi menfaatiniz icin aliyosuniz diye abuk sabuk seyler soylemis..ya biz 15 gunde bir kontrole goturuyoruz koy yerinde vesayit yok bide kisitliyi borca da sokmuyom kendi paramizla babama hibe amacli almak istiyorduk. Hayal kirikligina ugradik.babamida umutlandirmistik. Bizim gibi bircok insan boyle madur ediliyor.devlet in kanununu mahkeme keyfi bisekilde yok sayiyor.haksiz sam soyleyin..saygilar

SM-C7000 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

haci0121

Üye
Üye
Arkadaşlar benimde küçükken sol kalça çıkığı oldu küçükken okadar ameliyat geçirmeme rağmen sol Ayağım 3.4 cm kısa acaba ötvden yararlanabilirmiyim

okatur

Üye
Üye
Eğer sakatlık yüzdesi 40 İn üzerindeyse alırsın

haci0121

Üye
Üye
Bazı arkadaşlar ortopedi sol ayaksa yüzdeye bakılmıyor diyorlar doğru mu dur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alımında sağlık kurulu rapor oranının hiç bir önemi yok. ve evet sol ayak engelliler ÖTV den faydalanıyor.

Tekerlekli Sandalye