Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinde Avrupa Modeli

gülümse_hayata

Üye
Üye
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinde Avrupa modeli çok yakında artık Türkiye'de, genç bir girişimci iş adamı tarafından 2005 yılından bu zamana kadar yapılan araştırma sonrasında hazırlanan projede özürlünün aile üzerindeki yükü almak amacıyla bu projenin özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri konusunda amacına uygun olarak özürlünün üretim içinde yer almasını ve bağımsız yaşamını sağlayacak yönünde planlandığı belirtilmektedir.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Avrupa da önde gelen bir sivil toplum kuruluşu (STK) tarafından da desteklenen bu projede aynı zamanda Engellilere, yaşlılara, gençlere, evsiz ve yoksullara, epilepsi hastalarına, yardım, yaşlıları ölüme hazırlama hizmetleri, psikiyatri, iş konusunda destek ve rehabilitasyon ve acil müdahale alanlarında hizmet verilecektir. Kurumsal kimlikle yola çıkan ve isminin açıklamasını istemeyen iş adamı, Avrupa da model aldığı Alfred Delf, Lebenshilfe modellerini bir kurumsal kimlik altında hazırlanan profesyonel ekiple sunacaklarını belirten genç iş adamı, Bu hizmet alanında Türkiye de pilot il olarak KırşehirR17;i seçtiklerini yaklaşık olarak 30 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak olan bu hizmet merkezinin (KOMPLEKS) Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Erken Müdahale amaçlı Kreş ve ana okulu, Akademik eğitim amaçlı özel eğitim okulu, Meslek eğitimi ve iş uğraşı terapisi amaçlı İş eğitim ve meslek eğitim merkezi, Eğitim ve üretime katkı amaçlı korumalı iş yerleri, Kendi başına ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle hayatını sürdürmeyi sağlama amaçlı bağımsız yaşam merkezleri, Engelli birey ile birlikte, Anne-baba ve kardeş eğitiminin ve tatil ortamlarının sağlanması amaçlı eğitim ve dinlenme tesislerinden oluşacağını söyledi.

Özürlü bireyler üzerinde kısa sürede hedeflenen gelişimin sağlanması için Avrupa da bu alanlarda eğitim almış alanında yüksek lisans yapmış ve Türkiye de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından da onaylanmış profesyonel ekiple işe başlayacaklarını belirten genç iş adamı, daha sonra şöyle devam etti. Avrupa bu alanda kurumsallaşmış bir yapıyla bu hizmetleri sunarken, bu alanın Türkiye de daha yeni olduğunu özel sektörün bu alanda sık sık başarısızlıklarla bu tür hizmetleri yürütmekte olduklarını 2009 yılında özürlü bireylerin ebeveynlerinin yükünün ne kadar ağır olduğu bazı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin özürlü bireyleri eğitime almadan özürlü yakınlarına sözde yardım adı altında rüşvet niteliğinde paralar vererek bu özürlü bireylerin evlere kapatılmalarına neden olduklarını

Türk basının dan takip ettiklerini söyleyen iş adamı artık bu projemizle bu tür problemlere son vererek çocuk hakları ve insan hakları sözleşmelerinin belirlediği ilkelere bağlı kalarak zihinde özürlü ruhta sağlıklı olan bu insanları aynı zamanda her türlü koruma altına almış olacağız, dedi.

(e-ha) Altay Gökşenar

Tekerlekli Sandalye