Özel tertibatlı araç Kullanabilir raporu

altin70

Üye
Üye
Merhaba

Bazı bilgilere ihtiyacım var forumdaki konuları inceledim ama net bir düşünceye sahip olmadım

Sağ dizimde eklem dejerasyonu , sağ diz Extansiyonu 30-35 derece kısıtlı, sağ dizimde güç kaybı artı kilitlenme var ,araç kullanımında sağ ayağımı yeterince aktif kullanamıyorum , Bugün devlet hastanesine Sağlık Kuruluna başvurdum kurul başkanına durumu ve dilekçemi ekli eski raporumu verdim ( eski raporumda SAĞ DİZ EKLEMİ ÖN ÇAPRAZ BAĞ REKONTRÜKSİON+ SAĞ DİZ EKLEM DEJERASYONU+SOL DİZ MEDİAL MENİSKÜS LEZYONU+ SOL DİZ BODY AMELİYATLISI ibaresi yazılı ) dilekçemde özetle “Özel tertibatlı araç Kullanabilir” ve “H sınıfı sürücü belgesi” alabilir şeklinde özürlü sağlık kurulu raporunun tarafıma verilmesini arz ederim. diye belirtim sağlık kurulu başkanı iki isteğiniz var bunu aynı anda veremiyoruz ayrı ayrı heyete gireceksiniz raporun birisi paralı diğeri ücretsiz dedi, bende ilk önce “Özel tertibatlı araç Kullanabilir” raporu almak istediğimi belirtim bana perşembe günü heyete gelin dediler, öğrenmek istediğim sadece “Özel tertibatlı araç Kullanabilir” raporu alırsam ÖTV siz araç alabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim

İsen Buga

Üye
Üye
Özel tertibatlı araç alımı belirtir yazılır rapor ile tek başına araç alımına etkili değildir. Mutlaka ehliyet de gerekiyor.

Araç alımında H sınıfı ehliyet gerekiyor ki bayiye gidip alabilesin, ehliyet yok ise araç nasıl alacaksınız?

Rapor ayrı ayrı verilmez doktorun ne istediğini net anlamadım; galiba rüşvet istiyor sizden.. Bir raporda hem ehliyet ibresi hemde özel teritbatlı araç alabilir ibresi işaretlenebilir. Ayrıca bir seferinden r (aslı gibidir işaretli olması koşulü ile) bir anda de 4-5 rapor alabilirsin yani ne kadar foto verirsen o kadar rapor anlayacağın...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

altin70

Üye
Üye
bilgileriniz için teşekkürler

benim b sınıfı ehliyetim var ancak özel tertibatlı araç raporu tek başına ÖTV siz araç alımında işe yaramıyor ben raporu gördüm bu ibarelerin hepsi var orada işaretliye bilirler ben önce özel tertibatlı araç raporunu alıyım sonra h sınıfı ehliyeti diyorum elimizdeki ehliyetten olmayalım sonra

İsen Buga

Üye
Üye
Halil yılmaz kardeşimizin yazdıklarını okudunuz mu? Tek tek rapor almaya gerek yok. Bir seferde hepsini işaretletebilirsin. Tekrar tekrar alacaksan siz bilirsiniz...
Bu arada Ücret talep ederlerse uyarırsın. İlle de isterlerse faturasını İl Sağlık Müdürlüğüne gönderir şikayet edersin.

ahmet bayazit

Üye
Üye
Arkadas seni yaniltmasinlar tek raporda veriliyor kurul baskani yada heyet sorumlusu anlamaz doktora bire bir soyleyin. Ben ikisi ayni raporla aldim bendede ozur oranim yazilmamisti ozel tertlbatli arac kullanabilir H sinifi surucu belgesi ala bilir ve ozur orani bunlarin hepsi ayni raporda olmasi gerekiyor bende oyle bir durum oldu

ahmet bayazit

Üye
Üye
Halil bey verdiginiz bilgiler eski ben onu goturdum adam dedi senin genelgen eski .yeni genelgeyi gosterti bize ucret vermek istemeyenlere bunu okutun dedi bimere yazi yazdim hatta faturayi gonderdim bimerden gelen cevap direk para alinmasi yasaldir demedi ama heyet ozel amacli saglik kurulu raporlarin ucreti talep etmesi yasaldir dedi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Madem bizim bilgilerimiz eski o halde bize yeni genelgeyi gösterin. Özürlü raporu alıpta para ödemeyen binlerce onbinlerce insan var. Hem bu insanlar aylar yıllar önce almadılar bu raporları 2-3 gün önce ücret ödemeden rapor alanlar var.

altin70

Üye
Üye
Halil bey ben yarın heyete müracat edeceğim dilekçemi hazırladım aşağıda son parağrafını size yazdım bir incelerseniz sevinirim

Ekli raporum ve gerekli muayene ve tetkiklerin yapılarak incelenmesi neticesinde uygun bulunduğu taktirde tarafıma Sağ ayağında veya sağ bacağında rahatsızlığı olanlar için, gaz veya fren pedalında sakatlığına uygun ( sol ayağa uygun gaz pedalının yerinin değiştirilerek) hareket ettirici özel tertibat yaptırmak suretiyle otomatik vitesli araç kullanabilecek şekilde “Özel tertibatlı araç Kullanabilir” sol ayaktan kumandalı otomatik vites araç ve “H sınıfı sürücü belgesi” alabilir ibareleri işaretli şeklinde özürlü sağlık kurulu raporunun tarafıma verilmesini arz ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu kadar detaya gerek bile yoktu. Bu dilekce işinizi rahatlıkla görür.

altin70

Üye
Üye
ilginiz için çok teşekkürler yarın durumdan haberdar ederim

altin70

Üye
Üye
Halil bey hayırlı akşamlar dün raporumu aldım yalnız raporun başlığı .... hastanesi sürücü olur raporu karar bölümünde sol ayağa uygun gaz fren tertibatlı otamatik şanzıman araç kullanabilir ve h sınıfı ( tertibatlı araç kullanabilir) ehliyet alabilir yazılı rapor verdiler ben bu raporla vergi dairesine gittim ÖTV bölümünde yetkili şef baktı bu rapor ile ehliyet alırsınız ÖTV indirimi için özürlü raporu almalısınız o raporda özür oranınız ve 2 bölümde işaretli olacak dedi birisi h sınıfı ehliyet alabilir diğeri özel tertibatlı araç kullanır işaretli olacak dedi ben yetkiliye burada karar hanesinde yazıyor dedikleriniz dedim ama bizim istediğimiz rapor şekli formatı bu değil dedi, bununla sadece ehliyeti alırsınız dediler

Halil bey ben şimdi H sınıf ehliyet alır raporumu aldım gözküyor ÖTV indirimi için yeniden rapormu alacağım biliyorsunuz hastane dilekçemi size yazmıştım ama hastane bana böyle bir rapor verdi bir yardımcı olurmusunuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

altin70

Üye
Üye
Halil bey bu bana verilen rapor diğer özürlü raporları formatında değil
T.C.
Sağlık Bakanlığı
(sürücü olur) Raporu

başlık bu kararda sol ayağa uygun gaz fren tertibatlı otamatik şanzıman araç kullanabilir ve h sınıfı ( tertibatlı araç kullanabilir) ehliyet alabilir yazılı vergi dairesinde sorduğum kişi bu ötv bölümünün şefi hata hastanede gibi geliyor bana sadece sürücü olur raporu vermişler özürlü raporu vermeleri gerekiyor ama karar bölümüne neden bu ibareleri yamışlar anlamadım, ben bu rapor ile h sınıfı ehliyet alıyım ve birde bu ehliyete göre tertibatlı araç raporu isteyim herhalde verirler

altin70

Üye
Üye
dileçem aynen aşağıda yazıldığı gibi ama hastane bana bu raporu verdi

Ekli raporum ve gerekli muayene ve tetkiklerin yapılarak incelenmesi neticesinde uygun bulunduğu taktirde tarafıma Sağ ayağında veya sağ bacağında rahatsızlığı olanlar için, gaz veya fren pedalında sakatlığına uygun ( sol ayağa uygun gaz pedalının yerinin değiştirilerek) hareket ettirici özel tertibat yaptırmak suretiyle otomatik vitesli araç kullanabilecek şekilde “Özel tertibatlı araç Kullanabilir” sol ayaktan kumandalı otomatik vites araç ve “H sınıfı sürücü belgesi” alabilir ibareleri işaretli şeklinde özürlü sağlık kurulu raporunun tarafıma verilmesini arz ederim.

ahmet bayazit

Üye
Üye
ben sana söylemiştim yukarıda özür oranı h sınıfı ve özel tertibat bu ibareler olmadığı sürece araba alamazsın aldığın raporu götür burda oran yok dersiniz özür oarınızı belirmesini isteyin bunun icin ücret almazlar
bende aynı durumu yaşadım

İsen Buga

Üye
Üye
ben sana söylemiştim yukarıda özür oranı h sınıfı ve özel tertibat bu ibareler olmadığı sürece araba alamazsın aldığın raporu götür burda oran yok dersiniz özür oarınızı belirmesini isteyin bunun icin ücret almazlar
bende aynı durumu yaşadım
ayaklardan yada kollardan sakat olup ÖTV.siz araç alacaklara yada H sınıfı ehliyet alacaklarda YÜZDE KAYIP ORAN'ın önemi yoktur. Sadece doktorun not düştüğü İbre yazısı çok önemlidir.

yoksa %90 üzeri sakatlığınız var ancak sizde herhangi uzuv kaybı yoksa o zaman YÜZDE KAYIP ORAN'ın önemi vardır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İsen Buga'yı teyit etmek adına tekrardan yazıyorum. ÖTV indirimli araç alımında raporda "tertibatlı araç" veya "otomatik vitesli araç" kullanır yazması yeterli. Rapor oranı sadece sakatlık oranı %90 ve üzeri olan kişiler için geçerlidir.

altin70

Üye
Üye
oranın önemi yok doğru ona bişey demiyor vergi dairesi raporun şekline itiraz ediyor, size verilen H sınıfı ehliyet alır diyor ancak bize diğer formatta olan yani özür oranı belirtilen rapor lazım oran yazmasada o rapor formatında olması gerekiyor dedi yarın yine heyete gireceğim bu raporuda örnek göstereceğim

ahmet bayazit

Üye
Üye
arkadaşlar ben araçımı pazartesi günü aldım h sınıfı alabilir özel tertibatlı arac kullana bilir raporu mali müdür yardımcısına gösterdim adam bana raporumu yüzüme fırlattı rencide edici bir şekilde bunda oran yok oransız raporla aracmı alınır dedi.. git bunun oranını yazdır öyle gel dedi bende hastanede sağlık kuruluna girdim oranı yazdırdım öyle raporu aldım tekrar maliyeye gittim adam tamam benim istediğim bu. siz burda yapamaz edemez diyorsunuz ama koltukta oturan kabul etmiyor arkadaş

Tekerlekli Sandalye