Özürlü çocuğu olanlar için vergi borcunda kolaylık sağlanıyor mu?

64lh629

Üye
Üye
birde bişi soracam admin :benim kızın lösmi (kanser) %70 özürlü maaş almaya yeni başladık evde bakım maaşı alıyoz yanlız tedavilereden dolayı hacizlik olmak üzereyim acaba devlet vergi ve diğer borçlarımıza tedaviye devam ettiğimizden dolayı bir kolaylık (indrim,taksit)gibi kolaylık lar sağlıyormu bu ve buna benzer haklarımız varmıdır admin yardımcı olursan çok sevinirim bilgin varsa şayet ayrıca belirtmedim ben esnafım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özürlü çocuğu olanlar için vergi borcunda taksitlendirme kısmi af gibi bir uygulama yok. Fakat özürlü çocuğu olanlar vergi indiriminden yararlanabiliyor.

kirmizigül

Üye
Üye
halil bey özürlü çocuğu olanlar vergi indiriminden yararlanabiliyor yazmışsınız
vergi indiriminden kasıt emeklilikle mi ilgili yoksa devlete olan vergi borçuyla mı ilgili yoksa malın mülkün vergi si ile mi ilgili yoksa işyeri açıldığında vergi indirimi ile mi ilgili hangisinde vergi indirimi sağlanıyor daha da açık yazabilmeniz mümkünmü
babamın devlete borcu var bunu kapsarmı ne yapılması gerek ben %82 engelliyim 2008 yılına ait ağır özürlü evet raporum var biri %82 biri %72 engelli çocuğu olanlar hangi konuda vergi indiriminden yararlanabiliyor ne gibi evraklar gerekli
teşekkürler lütfen cevap

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Devlete olan vergi borcuyla alakası yok. İkisini bir birine karıştırmayın. Vergi indirimi çalışan engelliler serbest meslek erbabı kişilerin gelir vergisi ile alakalı bir durum. Sakatlık oranına göre maaşlarında her ay 40-100 tl olarak artış sağlanır.

kirmizigül

Üye
Üye
Fakat özürlü çocuğu olanlar vergi indiriminden yararlanabiliyor yazmışsınız ya benim özürlü olmamla annem ve babam nasıl bir vergi indiriminden yararlanabilir teşekkürler lütfen cevap

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık indirimi nedir?

Sakatlık İndirimi; çalışma gücü kayıp oranı asgari % 40 ve üzerinde olanların ücret ve/veya kazançlarına girecekleri derecelere göre belirlenen miktarda indirimin uygulanmasıdır. Sakatlık bulgularına göre girecekleri derecelere esas oranlar; çalışma gücünün asgari % 80'ini kaybetmiş bulunanlar birinci derece sakat, asgari % 60'ını kaybetmiş bulunanlar ikinci derece sakat, asgari % 40'ını kaybetmiş bulunanlar ise üçüncü derece olarak belirlenmektedir.

Kimler sakatlık indiriminden yararlanacaktır?

Sakatlık indirimine hak kazanan;
- Ücretli hizmet erbabı,
- Serbest meslek erbabı,
-Ailesinde bakmakla yükümlü olduğu özürlü bulunan,
Ücretli hizmet erbabı,
Serbest meslek erbabı,
- Basit Usulde vergilendirilenler, yararlanacaklardır.

kirmizigül

Üye
Üye
engelli çocuğu bulunan babalara erken emeklilik varmı

Tekerlekli Sandalye