Özürlü kişi adına alınan araçlarda ÖTV istisnası?

DJ_HAKAN

Üye
Üye
s.a arkadaşlar bende birden fazla hastalık mevcut, bazıları Pansitopeni, diyabet, kalp rtim bozukluğu ve dahası :)
tedavi gördüğüm hastaneden aldığım raporda özür oranım %43 olarak belirlendi. özürlülere tanınan ötv istisnasından yararlanarak bir otomobil almak istiyorum bu konuda tam olarak hangi yolu izleyeceğim hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
sorularım
Mutlaka h sınıfı ehliyet almalımıyım?
araç aldığımda bir başkası örneğin kardeşim yada babam arabayı kullanabilir mi?
bunu şundan soruyorum bazen bende baş dönmesi oluyor o dönemlerde araç kullanmam sakıncalı olabilir

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet almanız ve araç almanız için özel bir donanıma ihtiyaç duymalısınız örnegin el ayak kol bacak uzuvlarında eksiklik olması halinde özel bir aparat gerektiğinden hem H sınıfı ehliyet hemde özel donanımlı araç için şartlarınız uygun olur, yani sizin hstalıklarınızda özel bir donanıma ihtiyaç varmı bir uzuv kaybınız varmı?

DJ_HAKAN

Üye
Üye
Hayır benim ortopedik bir rahatsızlığım yada uzuv kaybım yok. beni gören engellisin bile demez. ama süreğen hastalıklarımdan dolayı özürlülük raporu aldım. Bu durumda ne olur sizce?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranın %90'ın altında olduğu ve aracı kullanmak için özel bir donanıma ihtiyaç duymadığınız için siz ÖTV indiriminden yararlanamazsınız. Tek başınada h sınıfı ehliyet bir işinize yaramaz. Normal sürücü belgesi alınız.

Tekerlekli Sandalye