Özürlü memur oldum ama emeklilik hakkım yokmu?

golge

Üye
Üye
Merhaba
1999 yılında %52 özürlü raporu aldım. Bir kurumun açtığı özürlü memur sınavını kazanarak, 25 Aralık 2001 tarihinde özürlü memur olarak işe başladım. Ancak asaletim tastik olduktan sonra vergi indirimden faydalanmak için başvuruda bulunduğumda, Ankara Defterdarlığı yeniden muayene olmam için beni Ankara Numune Hastanesine sevketti. Daha sonra kurumuma gelen yazıda;

"....... 27.05.2003 tarih ve .......sayılı, 24.08.2004 tarih ve ......sağlık kurulu raporları Maliye Bakanlığı Sağlık Kurulunca ve adı geçenin çalışma gücünün %65' inin karar verildiği "Gelirler Genel Müdürlüğünün" 13.10.2004 gün ve ...................sayılı yazsından anlaşılmıştır. Bu nedenle adı geçenin vergilendirilmesinde 193 sayılı GVK'nun 3239 Sayılı Kanunla değişik 31. maddesinde yer alan esaslara göre ikinci derce sakat hizmet erbabı için tespit edilmiş bulunan sakatlık indiriminden anılan rapor tarihinden 27.05.2003 itibaren faydalandırılması uygun görülmüş olup, 01.01.2004 tarihinden itibaren ise 4842 Sayılı kanunla değişik 31. maddesinde yer alan çerçevesinde işlem yapılması gerekmekte olup, Maliye Bakanlığının yazısı ile sağlık raporunun birer örneği ilişikte gönderilmiştir."

Bu konuyla ilgili olarak, SGK genel müdürlüğüne "bilgi edinme" birimine ne zaman emeki olabileceğimi sorduğumda, "kurumunuzdan öğrenebilirsiniz" şeklinde bir cevap verdiler. Kurum çalışanları ise, bazıları rapor tarihi, bazıları ise işe başlama tarihi geçerli şeklinde cevap veriyorlar.

Son olarak özürlü memurla olmadan önce 302 gün yatmış sigorta primim var.
Bu durumda ben ne zaman emeki olabilirim, bu durumda ne yapabilirim. Yorumlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

İsen Buga

Üye
Üye
Memur olmadan önce ki primleriniz A kadar olsun.
Bir ay 30 gun kabul eder SGK, bir yılda 12 ay var: 12x30=360...

A / 360 = B

Siz memur olduğunuz yılına B ekle: ve bugüne kadar 15 Yil gecti mı? Evet ise emekliliğiniz geldi.
Hayır ise beklemeye devam...

Siz ise özürlü olarak başladınız dolayısıyla otomatikman özürlü kadrosundasin. Bu yuZden salagin biri kalkıp da başka mevzuat göstermesin. Vergi dairesine gitmeye gerek yoktu ama siz yine işi sağlama aldınız, gemiyi iyi limana yerleştirdiniz yani. Eliniz altında kapi gibi saglam yazılı belge var. Bu bir alternatif.

Bazen mevzuat gereği sonradan sakatlanan memurlara uygulanan uygulama farklı olabiliyor. Sana işlem yaparken bu mevzuatı gözünüze alırlarsa deyin ki ise başlarken özürlü kontenjandan faydalandım. O mevzuat bana geçmez, bana özürlü memur mevzuatı uygulayın deyin.

Kolay gelsin memur iken 15 Yil doldurduğunuzda primlere bakılmaksızın isterseniz emeklisin

golge

Üye
Üye
Teşekkür ederim...

Teşekkür ederim...

Memur olmadan önce ki primleriniz A kadar olsun.
Bir ay 30 gun kabul eder SGK, bir yılda 12 ay var: 12x30=360...

A / 360 = B

Siz memur olduğunuz yılına B ekle: ve bugüne kadar 15 Yil gecti mı? Evet ise emekliliğiniz geldi.
Hayır ise beklemeye devam...

Siz ise özürlü olarak başladınız dolayısıyla otomatikman özürlü kadrosundasin. Bu yuZden salagin biri kalkıp da başka mevzuat göstermesin. Vergi dairesine gitmeye gerek yoktu ama siz yine işi sağlama aldınız, gemiyi iyi limana yerleştirdiniz yani. Eliniz altında kapi gibi saglam yazılı belge var. Bu bir alternatif.

Bazen mevzuat gereği sonradan sakatlanan memurlara uygulanan uygulama farklı olabiliyor. Sana işlem yaparken bu mevzuatı gözünüze alırlarsa deyin ki ise başlarken özürlü kontenjandan faydalandım. O mevzuat bana geçmez, bana özürlü memur mevzuatı uygulayın deyin.

Kolay gelsin memur iken 15 Yil doldurduğunuzda primlere bakılmaksızın isterseniz emeklisin

Tekerlekli Sandalye