Özürlü Memur Seçme Sınav Başvuru İlanı ve Sınav Klavuzu

gülümse_hayata

Üye
Üye
2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS): Başvurular

03/10/2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” uyarınca Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) Merkezimiz tarafından 29 Nisan 2012 tarihinde 81 il merkezinde yapılacaktır.

ÖMSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvuracaklardır. Sınava girmesi gereken bu adaylariçin başvuru süresi 20 Şubat 2012 tarihinde başlayacak, 2 Mart 2012 tarihinde sona erecektir.

Kuraya; ilköğretim/ilkokul/ortaokul mezunu olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 14 Mayıs 2012 tarihinde başlayacak, 25 Mayıs 2012 tarihinde sona erecektir.

Tüm adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı özür grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖMSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır.

2012-ÖMSS Kılavuzu, ÖSYM'nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi İnternet adresinden yayımlanmıştır. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2012-ÖMSS Kılavuzunda yer almaktadır. ÖMSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektediri

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuruda Adayların İzleyeceği Yol

ÖMSS/Kuraya Katılacak Adayların Dikkatine

Aday Başvuru Formu

Başvuru Merkezleri

Orta Öğretim Kurumları Kitapçığı

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar herkes öncelikle yukarıdaki mesajda yazan konuları acıp okusun ve ondan sonra sorularını sorsun... Sınav Kılavuzu hemen hemen tum sorularımızı cevaplıyor.. Diğer sorularınızı da aşağıda paylaşabilirsiniz...

2. B A Ş V U R U
2.1. BAŞVURU KOŞULLARI

ÖMSS ve kuraya; 14/01/2012 tarihli ve 28173 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun %40 ve üzerinde özürlü olduğu özürlü sağlık kurulu raporları ile belirlenmiş olan adaylar başvurabileceklerdir. Özürlü sağlık kurulu raporlarında %40’tan daha az özürlü olduğu belirtilen adaylar ÖMSS ve kuraya başvuramazlar.

Herkesin aklına bu madde takılıyor.. Ancak Yönetemelik Hükümlerine Uygun deniyor... ONun haricinde;

14 Ocak 2012 Yönetmeliğinde :

Kazanılmış haklar

" MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez. "

Yani burada % 40 ve üzeri Özürlü Raporu olan herkes bu sınava başvurabilir mantığı cıkıyor..

YassaX

Üye
Üye
ÖMSS (Sadece Sinava Girecekler İçin) Mezuniyet Durumlari:

ÖMSS’ye; Ortaöğretim Kurumlarindan, Yükseköğretim programlarindan Mezun olan veya ÖMSS’nin yapildiği yil itibariyle mezun olabilecek durumda olan özürlü adaylar başvuracaklardir. Bu adaylar sinava gireceklerdir.

ÖMSS (Sadece Sinava Girecekler İçin) Başvuru Süresi:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanliği İl Müdürlüğüne " Ön Kabul ve Taahhüt Beyani Belgesi " almak için başvuru süresi: Bu süre, 20 şubat 2012 tarihinde başlayacak, 2 mart 2012 tarihinde sona erecektir.

ÖSYM Başvuru Merkezine Başvuru Süresi :

20 Şubat 2012 Tarihinde Başlayacak, 2 Mart 2012 Tarihinde Sona Erecektir. Bu Süre Kesinlikle Uzatılmayacaktır.

Birey

Üye
Üye
Sınav Merkezi İl kodu ve okul kodu ne zaman lazım olacak, anlamadım. Bu bilgileri nerede kulanacaz?

Birey

Üye
Üye
3.8 DEĞERLENDİRME
ÖMSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından
yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan
bulunacaktı
r. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar
kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart

bu değerlendirmeye göre, kaç tane yanlış cevap bir doğru cevabı geçersiz kılar?

YassaX

Üye
Üye
Kuraya Katılmak İçin Başvurular

KURAYA; İlköğretim/İlkokul/Ortaokul Mezunu Olan veya ÖMSS’nin Yapıldığı Yıl İtibariyle Mezun Olabilecek Durumda Olan Özürlü Adaylar Başvuracaklardır.
Bu Adaylar Sınava Girmeyecekler, Sadece Kuraya Katılmak İçin Başvuru Yapacaklardır...

Kuraya Katılmak İçin Başvuru Süresi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesi Almak İçin Başvuru Süresi: Bu Süre, 14 Mayıs 2012 Tarihinde Başlayacak, 25 Mayıs 2012 Tarihinde Sona Erecektir.

ÖSYM Başvuru Merkezine Başvuru Süresi:

14 Mayıs 2012 Tarihinde Başlayacak, 25 Mayıs 2012 Tarihinde Sona Erecektir.

YassaX

Üye
Üye
3.8 DEĞERLENDİRME
ÖMSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından
yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan
bulunacaktı
r. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar
kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart

bu değerlendirmeye göre, kaç tane yanlış cevap bir doğru cevabı geçersiz kılar?

Keko 4 Yanlış 1 Doğru Cevabını Götürecektir... ÖSYM nin Her zamanki sistemi zaten budur...Bunu ben yorumlarımda da defalarca yazmıştım.. SINAV KILAVUZU AÇIKLANMADAN ÖNCEKİ TAHMİNİM : " Ayrıca 4 Yanlışın 1 Doğruyu götüreceği konusunda bir yorumum var, çünkü ÖSYM'nin tarzı bu şekilde. Tabiki de Tüm bu yorumlar ve düşünceler tahmindir. Sınav Klavuzu yayınlandığında bu soruların cevabını net olarak verebileceğiz."

Birey

Üye
Üye
Teşekkürler Özkancey, evet o yorumunuzu hatırlıyorum.

YassaX

Üye
Üye
Sınav Merkezi İl kodu ve okul kodu ne zaman lazım olacak, anlamadım. Bu bilgileri nerede kulanacaz?

Keko; 2012 - ÖMSS Aday Başvuru Formu için Mezuniyet ile ilgili Kodlar; yani Lise - Üniversite - Alan/Program Gerekli.. Sınav Merkezi İl Kodu Sanirim, Sizin sınava gireceğiniz il ile alakalı.. Aile ve Sosyal Potilikalar Bakanlığından sonra gideceğiniz ÖSYM başvuru merkezinde bu dediklerin lazım olacaktır diye dusunuyorum... Sınav Kılavuzunun cıktısını aldım, incelemeye calisiyorum. Tamamini incelemem daha cok surecektir.. Bilginiz olsun

liz1688

Üye
Üye
Ben ingilizce öğretmenliği mezunuyum.Sınav kapsamında eğitimden soru göremedim hiç, öğretmen alınmayacak demek olabilir mi bu? ya da önceki yıllarda da yok muydu?

ender

Üye
Üye
arkadaşlar şükürler olsun klavuz yayınlandı 14.01.2012 tarihi sizi aldatmasın bu tarihte yürürlüğe giren özürlü raporu yönetmeliğine uygun olan her rapor la sınava girilicektir

ama bun dan önceki 5-6 yıl önceki raporların bu yönetmeliğe uygun verilmediği düşünülüyor 5-6 yıl önce raporunu alanların iyi ce bir araştırma yapması gerekir

bu bilgileri sosyal hizmetlerde çalışan bir arkadaşımdan aldım haberiniz olsun derim

YassaX

Üye
Üye
Ben ingilizce öğretmenliği mezunuyum.Sınav kapsamında eğitimden soru göremedim hiç, öğretmen alınmayacak demek olabilir mi bu? ya da önceki yıllarda da yok muydu?

liz1688; Evet Kılavuzda Eğitim Bilimleri KOnusunda Soru ya da ona benzer bir duyuru yok.. 2010 Yılında 1000 Öğretmen alımı olmuştu.. İçeriklerini cok fazla bilmiyorum.. ÖMSS de o yönde bir açıklama bende göremedim

yorgun savaşçı

Üye
Üye
işitme engellileri 2 gruba ayrılmışlar ilkokul öncesi ve sonrası diye öncesi işitme engelli olupta kanıtlayamayanlar durumu ne olacak

YassaX

Üye
Üye
yorgun savaşçı ; bu sorunun cevabı ancak; ilk gideceğin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde gidecek yetkili aydınlatabilir.. Ya da telefonlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ya da ÖSYM yi arayıp sorabilirsin.. Bende baktım o konuya tam bir netlik malesef yok

mevce

Üye
Üye
Özkan Bey öğretmenlerle ilgili bir cümlelik bilgi var.Özürlü öğretmen aalımı ilgili bakanlıkça yapılacaktır yazıyor.Mahiyeti nedir açıkçası beklemek lazım

mevce

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Polititikalar İl Müdürlüklerinin adreslerini yayınlasak pazartesine kolaylık olurdu.Ben tam liste baktım (bütün iller olsun diye)bulamadım.

YassaX

Üye
Üye
mevce hanım; öğretmenlikle ilgili açıklama, 3 Ekim 2011 ÖMSS Yönetmeliğindeki açıklamaya paralel.. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılması şeklinde... Aile ve Sosyal Politikalar ise sanirim SHÇEK lerin listesi oluyor .. Bulmaya calisayim

hunter

Üye
Üye
ocak/2012 tarihli yeni rapor,ekim/2010 tarihli eski raporu hükümsüz kılar mı?

Alper58

Üye
Üye
Mevce hanim bende bulamiyorum... adresleri nerden bulabiliriz?

Tekerlekli Sandalye