Özürlü memur statüsündeyim. Ne zaman emekli olurum?

hhbircan

Üye
Üye
İyi Günler, hayırlı çalışmalar.
Ben Hasan Hüseyin Bircan. Epilepsi hastasıyım.06/2003 tarihinde Çukurova Üniversitesi İnşaat Müh. den mezun oldum. Aynı yıl eylül ayında Adana İli Yüreğir İlçesi Sofulu Belediyesinde geçici işçi statüsünde işe başladım.02/2005 tarihinde işten ayrıldım. O tarihten sonra bir müddet iş aradım, boş gezdim. Çeşitli işyerlerinde meslekle alakalı olmayan işyerlerinde sigortalı olarak çalıştım.Hiç kimse beni işe almak istemiyordu.İlk başlarda çalışıyordum ne zaman maaş artırımı istesem hastalığımı öne sürerek beni işten atıyorlardı.bu arada adana da devlet hastanesinden heyete girerek %40 engelli raporu aldım.askerlikten rahatsızlığımdan dolayı 2007 de GATA’ da heyete girerek muaf oldum.09/02/2008 tarihinde bağkur girişim yapılarak bir mimar arkadaşla büro açıp projecilik yapmaya başladım.1 yıl 8 ay 10 gün bağkurlu olarak özel sektörde aktif mühendislik yaptım. Daha sonra ise engelli memur alımlarını takip ettim.19/10/2009 tarihinde Ankara Bayındırlık ve İskan bakanlığı yapı işleri genel müdürlüğüne memur inşaat Mühendisliği kadrosuna özürlü memur olarak atamam yapıldı. O zamandan beri memur olarak çalışıyorum.Acaba ne zaman emekli olabilirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selamlar,
5510 sayılı yasa gereği 1 ekim 2008 sonrası özürlü statüsünde işe giren memurlar şu şekilde emekli olurlar.
Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirle

İsen Buga

Üye
Üye
bu arada hizmet birleştirmesi yapın: Hem dereceniz düşer hem maaşınız artar.

Tekerlekli Sandalye