Özürlülerin diş tedavilerinin tümü diş tabipleri birliği tarafındanmı karşılanıyor?

muro

Üye
Üye
arkaşlar ben özürlülerin diş tedavi masraflarının tümünün diş tabibler birliği tarafında ödendiği hakkında birşeyler duydum n derecede doğru acaba? doğru ise şartları nelerdir bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim..teşekkürler....

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Konu ile iligili mevzuat şöyle diyor;

“%40 ve üzerinde özürlü kişiler, diş tedavileri için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına veya serbest diş hekimliklerine doğrudan başvurabilirler.
Başta zihinsel özürlü olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşanan özürlü kişilerin diş tedavileri lokal anestezi altında gerçekleştirilemiyorsa ve genel anestezi altında müdahale gerekliliği söz konusu ise tedavinin, anesteziyoloji ve reanimasyon uzman hekiminin sorumluluğunda genel anestezi altında cerrahi müdahale uygulanabilen, asgari tıbbi malzeme ve ilaçların bulunduğu genel anestezi ile müdahale birimi olan sağlık kurumlarında yapıldığının belgelendirilmesi gerekmektedir. “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun onaylı bir örneği düzenlenecek faturaya eklenecektir.”

muro

Üye
Üye
Mehmet kardeş şimdi ben gözlerimden %75 özürlüyüm yarın bir diş merkezine veya sıradan bir dişçiye gitsem
tüm diş sorunlarımı hallettirsem. hiç bir üçret ödemeden çıkabilecekmiyim yoksa belli şartları ve sınflandırmaları varmı acaba
...

sinandeniz

Üye
Üye
peki özürlü kimlik kartı geçerli olurmu diş tadavisinde rapor yerine

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Özürlü kimlik kartı geçerli olmaz sanırım, rapor istenmiş kimlik kartının kullanım amacı ve kullanım yerlerinde diş tedavisi gibi bi ibare bulunmamakta.

Tekerlekli Sandalye