OMSS mi KPSS mi?

Alper58

Üye
Üye
Ben Almanca ögretmenligi mezunuyum. Bu sene kpss ye hazirlaniyordum ama OMSS diye bir sinav oldugunu yeni ögrendim. Ama tabii herksde oldugu gibi bendede cok soru isaretleri var?

1.Omss ye ve Kpss ye ayni anda girebiliyor muyum?
2.Ögretmen olabilmek icin Kpss de egitim bilimleri sorularinida cözmek gerekiyor. OMSS de ögretmen alimlari icin egitim bilimleri gibi ek sorular var mi?
3.Benim ayrica ilkokul ögretmenligi sertifikam var ilkokul ögretmenligine basvurabiliyor muyum (ÖMSS sinav sonucuyla)
4.Ben Bedensel özürlüyüm ve 1997 de 100 de 50 sakat raporu almisdim, acaba su anda yine alabilirmiyim. O ölcüler degisdimi acaba?
5.OMSS ne zaman? Kayitlar ne zaman? Neler cikacak?...

YassaX

Üye
Üye
Alper58 Sorduğun Sorulara Cevaplarım Şu Şekildedir :

Cevap: 1-) ÖMSS ve KPSS' ye aynı anda girebiliyorsun ( Şu an için girebilirsin. Ancak ÖMSS Sınav Yönetmeliği Daha yayımlanmadı. Devlet Personel Başkanlığı bu klavuzu hazırlıyor, Aralık 2011 ya da en gec Ocak 2012 de yayımlanacaktır. Orada bu durumla ilgili ekstra bir konu yer alabilme ihtimali var, beklemedeyiz yani )
Cevap: 2-) ÖMSS ilk defa yapılacak bir sınav olduğu için herşey muallakta. Ancak 3 Ekim 2011 de cıkan ÖMSS Yönetmeliği'nde ( Ba ) yazılanlara göre lise - ön lisans - lisans ayrı kategorilerde olup, ayrıca kişinin özür grubuna göre de ortopedi, işitme, görme , zihinsel, sınıflanmayan vs ayrıca sınıflandırılıp ayrı ayrı sorular hazırlanıp sorulacaktır. Öğretmenler icin Eğitim Bilimleri konusunda o şekilde bir ayrımdan söz edilmemiştir. Ancak Sınav Klavuzunu görmeden , ÖMSS yönetmeliği ve geçmiş yıllardaki uygulamalara göre ancak bu kadar cevaplama şansımız oluyor.
Cevap:3-)Bir üst maddedeki cevabı verebiliyorum size. ÖMSS Sınavına girdikten sonra atanma vs ile ilgili Yerleştirme konuları şu an için muallak. Atama ile ilgli kurumları tercih ederken Özel Şartlar bölümünde, öğretmenlik kadrosu size uygunsa başvurabilirsiniz diye yorumlamaktayım. Geçmiş yıllardaki uygulamalar bu şekilde olmakta idi. ÖMSS de ise bekleyip göreceğiz.
Cevap:4-) 16 Aralık 2010 Tarihinde ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK ( Resmi Gazete Tarihi: 16.12.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27787 mükerrer ) en son Özürlü Raporları ile ilgili Yönetmelik yayımlandı. BU Yönetmeliği internet üzerinden google da arattirip bulabilirsiniz. Yani en son bu yönetmelikte Özürlü Oranları vs değişti ve Özürlü Raporlarında da bazı değişiklikler oldu. Çıkacak olan Sınav Klavuzunda da bu konuda Özürlü Raporlarında sürekli olsa dahi herhangi bir tarihten sonra alınmış diyebilirler. Sizin raporunu 14 yıllık, bu konuda sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca sizin raporunuzda Çalıştırlamayacağı İş Alanları bölümü dolu mu ? , Genelde kurumlar bu konuda geçmiş Özürlü Personel alımlarında zorluk çıkardıklarını biliyoruz. Ancak 16 Aralık 2010 Yönetmeliğine göre rapor almak isterseniz Özürlü Oranları Değiştiğinden % 40 in altina düşme ihtimalinizi de değerlendirin.. Bu yönetmeliği iyice araştırın, Teşhisiniz şu anda % kac veriliyor.
Cevap:5-) ÖMSS , Bakan Fatma ŞAHİN'in bir konuşmasında Nisan 2012 de olacağı ifade edilmiştir, ancak sınav tarihi net değildir. Sınav Klavuzu ( Sınav Yönetmeliği'nin ) yayımlanmasını beklemekteyiz. Eğer Nisan 2012 de sınav olacağını var sayarsak başvurular da tahminimce Şubat 2012 gibi başlar. Neler çıkacak konusunu da; bu sitenin, Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı Bölümündeki bazı başlıklar şunlar :
http://engelliler.gen.tr/f58/omss-o...v-hazirlik-soru-ornekleri-ve-cevaplari-10372/
http://engelliler.gen.tr/f58/omss-o...vi-icin-kaynak-kitap-notlar-dokumanlar-10375/
http://engelliler.gen.tr/f58/omssde-ozurlu-personel-sinavin-yuksek-puan-almanin-sirlari-10278/
http://engelliler.gen.tr/f58/omss-ozurlu-memur-secme-sinavi-2012-nisan-ayinda-yapilacak-10203/

Saygılarımla..

Alper58

Üye
Üye
Verdiginiz cevaplar icin cok tesekkür ederim. Ben 97 yilindaki raporumda sakatlik derecesi %50 seklindeydi. Su anda durum nedir bilmiyorum. 97 den sonra bir daha hic lazim olmadigi icin alma ihtiyaci hissetmemisdim. O zaman benim tekrar heyet raporu almak icin bir hastaneye basvurmam gerekiyor sanirim. Raporda "calisabilir" ibaresinin olmasi gerekiyormus seklinde yaziyodu yönetmelikde. Acaba baska nelere dikkat etmem gerekir?

Alper58

Üye
Üye
Ösym nin web sayfasindan "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2012 Yılı Sınav Takvimin" de Ömss yok. Bize son gün haber verecekler sanirim. Yarin sinaviniz var diye :)

YassaX

Üye
Üye
Alper58 Rica Ederim. Öncelikle Sınavı ÖSYM'nin yapması Yüzde Yüz kesin değil. Düşük bir ihtimal Milli Eğitim Bakanlığı (EĞİTEK ) da yapabilir. Ancak cok yüksek bir ihtimal ÖSYM yapacak. Zaten ÖSYM ' nin 2012 Sınav Takviminin en sonunda şu yazı vardır " Güncel gelişmelere göre 2012 Sınav Takvimi yenilenebilmektedir. İlgililerin zaman içinde takvim bilgilerini kontrol etmeleri tavsiye edilir. ". O nedenle ÖMSS Sınav Klavuzu yayımlandığında Sınav Tarihi ve Başvuru Tarihi netleşince ÖSYM'nin web adresinde ÖMSS Sınav ve Başvuru tarihi yer alacaktır. Sınav Nisan 2012 olarak soylendiğine göre Başvularda tahminen Şubat 2012 civarında olabilir.. Sinava girecekler icin Rapor olarak 16 Aralık 2010 dan sona alınmış olmasi, Sürekli olmasi, % 40 ve üzeri olması, Çalıştırılamayacağı İş alanları bölümünün dolu olması, Raporun Arka sayfasında olan Kişinin Özür Grubunun belli olmasi, yine arka sayfada Raporun Kullanım Amacında istihdam = Evet olmasi ... Yani bu dediklerim sorunsuz bir raporu işaret etmektedir. Yani 16 Aralık 2010 dan once alınan Sürekli Raporlar da gecerlidir, ancak sonra alınmış olması kafalarda soru işareti ve tereddüt bırakmamış olur.

Son düzenleme:

Alper58

Üye
Üye
Ilginize cok tesekkür ederim. Size Email attim. Bana 16 Aralık 2010 Tarihinde Yayımlanmış olan Son Özürlü Yönetmeliğini gönderebilirseniz size minnettar kalirim...

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim Alper58 . Bana attığın maile ben de cevap yazdım. Yani şu anda mailinin gelen kutusunda 16 Aralık 2010 yönetmeliği ve Ek 2 de de Özür Oranları mevcuttur. Saygılarımla ..

Tekerlekli Sandalye