Omurilik felçli olup oruç tutan varmı?

GıBayte

Üye
Üye
selam arkadaşlar.
ben 1 yıllık omurilik felçliyim. omurilik felçlilerin oruç tutup tutamayacağı konusunda merak ettiklerim var. doktolar bana oruç tutma dedi. ama tanıdığım ve benimle aynı seviyede olan bir arkadaş omurilik felçli olduğu günden bugüne orucunu aksatmdan tutmuş. dr of lu brinin uzun süre sıvı almaması sağlığını ktü etkiler diyo ama arkadaş ben eetkilenmiyorum diyor. :)
aranızda omurilik felçli arkadaşlar varsa onlar kendi durumlarını yazabilirmi acaba?
ben tutuyorum bişey olmuyor
yada ben tuttum sağlığım bozuldu şeklinde

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Omurilik felçlilerde oruç tutma konusunda sağlık açısından en azından mesane için mutlaka sorun yaşarsınız neticede mesane gün içinde dolup boşalma işlemini yapmadığı zaman küçülme riskine gebedir, ayrıca omurilik felçlilerde günlük doktorların en az 2-3 litre su içme önerileri vardır ki bu önemli bir husustur ben omurilik felçli birisi olarak oruç konusunda mutlaka doktorlarla istişare yapılması gerektiğini düşünüyorum fikrimi sorarsanız resmen sağlıgı tehlikeye atmaktır oruç tutmak.
Oruç tutmak işi aslında dini yükümlülükleri olan bir konudur ben en azından bu konuda tutun yada tutmayın diyemem kimsenin günahına giremem ben tutmuyorum ancak tutan omurilik felçli arkadaşlarım var bazı riskleri çok aşikar göze almak almamak size kalmış.

kartalreis

Üye
Üye
Önceleri oruç tutmadım, doktorlar da tutma demişlerdi. O zamanlar tak yapıyordum. Sık sık da enfeksiyonlarla mücadele ederdim. Sonra tak yapmadan idrarımı yapmaya başladım. Enfeksiyon sorunu olmadığı için de oruçlarımı tuttum. Hatta tutmadıklarımı da kaza ettim. Oruç tuttuğunuzda sağlık yönünden sıkıntı yaşayıp yaşamama durumu tamamen kişiye özel bir durumdur. O tuttu, ben de tutayım olmaz. Biri tutar bir şey olmaz, öbürü tutar rahatsızlanır.

Eğer enfeksiyon vb. sağlık sorunu yaşamayacağınızı düşünüyorsanız tutmak kendi kararınıza kalmış bir durum. Yaklaşık iki yıldır Ramazan da olsun, Ramazan harici olsun oruçlarımı tutuyorum ve bir zararını görmedim.

Yüce Rabbim hepimizin yardımcısı olsun...amin...

yarali kalp

Üye
Üye
2009 Ocak ayından bu yana bende omurilik felçliyim ancak çok şükür oruçlarımı hiç aksatmadan tuttum şimdiye kadar bir sorunda yaşamadım...

Sıvı alımı omurilik felçlilerin dikkat etmesi gereken en hassas konulardan birisi ancak bu düzeni bir aylığına gece gündüz olarak bi değişeme tabi tutmanın bi zararı olmayacağını düşünüyorum kendi adıma... öylede yaptım gündüz uygulamam gereken sıvı alımımı gece aldım, kullandığım ilaçların saatinide bu şekilde düzenledim...

Ama tabi ben tuttum bana bi zararı olmadı diye herkesede olmaz diye bi durum söz konusu olamaz, öncelikle dr. başvurulması en uygun davranıştır... her ne kadar ben burnumun dikine gidip dr. danışmadımsa da (biliyorum ki tutma diyecekti bende dinlemeyecektim :eek: ) sizler bana uymayın :) mutlaka danışın :)

Tekerlekli Sandalye