Omurilik Yaralanmalı Kazazedelere, İlkyardımı Bilmeyenler Yardım Etmesin.!

F

Fırtına

Guest
Yaz aylarında sığ denize atlamak ve trafik kazalarının artması nedeni ile omurilik yaralanmaları da artıyor.

Omurilik yaralanmalarında derecesine göre hasta hayatını kaybedebiliyor ya da felç geçirebiliyor.

Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, kaza sonrası ilk yardımı bilmeyen vatandaşların yardım etmemesi gerektiğini belirterek, bu durumda sağlık personelinin olay yerine ulaşmasını beklemenin en doğrusu olacağını ifade etti.

Kuday, yaptığı yazılı açıklamada, daha çok trafik kazaları, motosiklet kazası, deniz kazası, spor kazalarında omurilik yaralanmaları meydana geldiğini belirterek, kazalar sonrası kazazedelerin tedavisinin olay yerinde başladığına dikkat çekti. Kuday, bu tedavinin de ilk yardımı bilen kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kuday kazazedelerin taşınmasının da çok önemli olduğunu vurguluyor. Kuday'ın verdiği bilgilere göre, örneğin, 1970 de yapılan bir araştırmada kazalarda felç gelişme oranının yüzde 55, 1980’lerde bu oranın yüzde 55’den, yüzde 39’a düştüğü görülüyor. Oranın düşmesinde taşınma şeklinin öğretilmesinin etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Kuday, şöyle devam etti;

"Kim öğreniyor halkın kendisi öğreniyor, ambulans şöforü öğreniyor, sağlık personeli öğreniyor. Bu tip kazaya uğrayan kişilerin sadece omuriliği zedelenmiyor. Hipotansiyon oluyor, şuur kaybı oluyor, solunum bozukluğu oluyor. Bunların anında tedavi edilmesi gerekiyor. Kaza sonrası ilk yardımı bilmeyen vatandaşların yardım etmemesi gerekiyor. Hastayı hiç kımıldatmamak gerekiyor. Sadece eğer nefes almakta güçlük çekiyorda baş hafif yana çevrilerek kazazedenin rahat nefes alması sağlanabiliyor.."

Cihan Haber Ajansı

Tekerlekli Sandalye