Otizmli Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir? Ebeveyn Nasıl Davranmalıdır?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu yazımızda otizmli bir çocuğa tuvalet eğitimi veren ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususları ve daha kolay bu eğitim nasıl verilir bunlardan bahsedeceğiz. Her otistik çocuk farklı huylar, farklı zevkler yada farklı korkular yaşayabilir. Hastalık aynı olsada karakterize bir takım durumları herkeste aynılık göstersede bir takım değişiklikler yapısal olarak mümkündür. Bundan dolayı çocuğunuzu en iyi siz tanıyabilir, siz analiz edebilirsiniz. Tuvalet konusundada ancak siz çocuğunuza en iyi eğitimi verebilirsiniz. Belli yapı taşları vardır işte bizde o belli yapı taşlarından bahsedip işinizi birazda olsa kolaylaştırmak istiyoruz.

cocuga_tuvalet_egitimine_ne_zaman_baslanir_tuvalet_egitimi_nasil_verilir_h30189.jpg

Öncelikle otizmli çocuğun tuvalet eğitimi 3 yaş civarında başlamalıdır.
Yapılması gereken ilk adım bezleri n alıştırma kilotlarıyla değiştirilmesi olarak başlanmalıdır.
Bir dijital saati çocuğunuzun kuru kaldığı süreye ayarlayın.
Örneğin çocuğunuz 30 dk kuru kalabiliyorsa saatinizi 30 dk ya ayarlayın.
Saatiniz çaldığı zaman çocuğunuzu lazımlığa oturtun.
Bu esnada eline oyalanabileceği bir kitap vererek sıkılmasını önleyebilirsiniz.
Girişiminiz başarılı olup çocuk tuvalet ihtiyacını olması gerektiği gibi başarabildiyse mutlaka sevdiği oyuncak yada etkinliklerle ödüllendirip sevindirin.

Tuvalet eğitiminin bu kısmından sonra çocuğun lazımlığının bir fotoğrafını çekin ve bu fotoğrafa sesinizi kaydedebileceğiniz örneğin tuvaletim geldi, çişim var gibi bir bas konuşu fotoğrafın üzerine yerleştirin.
Saatinizin alarmı çaldığı zaman çocuğunuzun bu baskonuşu kullanıp size yönelmesini sağlamak oldukça faydalı olacaktır.

Böylelikle çocuğunuz tuvaleti kullandığında değil tuvaleti geldiğindede size nasıl yönleneceğini öğrenecektir.
Lazımlığı düzenli kullanmaya başladıkça çalar saatin süresini uzatın başta 30 dk diye örneklediğimiz süre 45dk 1 saat gibi düzenli kullanıldıkça arttırılmalıdır.

Çocuk tuvalet alışkanlığını düzenli bir hale getirdikçe saati belli aralıklara değil karışık farklı sürelere ayarlamanız çocuğun belli bir standarta alışmasını engeleyecek ve size kendiliğindende tuvalet ihtiyacı olduğunu bildirmesini sağlayacaktır.

Tekerlekli Sandalye