Otomatik vites araç kullanır ibaresi eklenirse ÖTV indirimli araç alınabilir mi?

adsal26

Üye
Üye
Sn Halil Bey; benim %42 sürekli iş göremez sağlık raporum var. Özürümde sağ el 4 parmak ampute. Verilen raporda sürücü belgesi ile ilgili bir ibare yok. sormak istediğim de; rapora otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi ekletirsem ötv indirimli araç alabilirmiyim? alırsamda bu aracı benden başka birisi (eşim, babam VS.) kullanabilirmi? TEŞEKKÜRLER...

İsen Buga

Üye
Üye
Raporda 2 şey gerekliydi yok. Bu özellik için iki ayrı rapor almanız gerekecek.
1.H sınıfı ehliyet alabilir
2.Özel donanımlı araç alabilir(otomatik vites araç alabilir vs yazdırabilirsin).

Araç üzerinize olduğu sürece; senden başkasının kullanması yasak:

Not: % işgücü kaybı vs sürücü belgesinde ve araç alımında pek dikkate alınmaz. dolayısıyla mutlaka " H sınıfı olur ve otomatik vites araç kullanabilir (Özel tertpbatlı araç kullanabilir)" ibre yazdırın. Yazdırılmadığı takdirde işe yaramaz.

engelsiz

Üye
Üye
Üstadım benim aracımın yıllık vergisi 900 tl civarında pejo 2.0 406 otomatik dizel , şu anki aracımı kullanmaya devam edecek gibiyim,Malum para sıkıntısı ,sanırım şu an araç alamayacagım istediğim araçlar çok pahalı zaten h ehliyet direksiyon sınavımda ocak ayına kalmış e mecburen ocak ayını beklıyeceğiz,ben şimdi h ehliyetimi ocak atında alsam şu anki pejomun ruhsatına engelli ibaresini işletip ocak ayı mtv sini ödemesem ondan sonrada nisan ayında arabayı satsam ocak ayındaki mtv benden alırlarmı veya sattıgım arkadaştan alırlarmı acaba ?

İsen Buga

Üye
Üye
Sayın engelsiz; aracınız özel donanımlı yada ona göre rapor ile almışsanız; ve ehliyetiniz h sınıfı ise; aynı zamanda aracınızı sizden başkası kullanamaz ibresi ruhsata işli ise,

yukarıda saydığım 3 özelliklerden hepsi tamam ise; maliyeye bildireceksiniz MTV den muaf olursunuz.

engelsiz

Üye
Üye
Sayın engelsiz; aracınız özel donanımlı yada ona göre rapor ile almışsanız; ve ehliyetiniz h sınıfı ise; aynı zamanda aracınızı sizden başkası kullanamaz ibresi ruhsata işli ise,

yukarıda saydığım 3 özelliklerden hepsi tamam ise; maliyeye bildireceksiniz MTV den muaf olursunuz.

Üstadım ben h ehliyeti yeni alacagım şimdiye kadar kullandıgım pejo marka aracımda otomatik vitesli,raporu yeni aldım ,raporda otomatik vitesli araç kullanabilir,h ehliyet alabilir yazıyor, benim aracımın ruhsatı engelli ibaresi yoktu,,ben şimdi h ehliyetimi ocak atında alsam şu anki pejomun ruhsatına engelli ibaresini işletip ocak ayı mtv sini ödemesem ondan sonrada nisan ayında arabayı satsam ocak ayındaki mtv benden alırlarmı veya sattıgım arkadaştan alırlarmı acaba ?

İsen Buga

Üye
Üye
İşletirsen ki bir defaya mahsus MTV ödersin diye biliyorum. Almaz yada alır diyemem.
Arabayı başkasına sattığınızı maliyeye bildireceksin dolayısıyla plakadan düşecek; satın alan arkadaş bundan sonra ki durumda MTV ödemek zorunda kalacak.

Ki uğraştırıcı bir işlem olduğundan uğraşmaya değmez diye diyeceğim ama sen bilirsin.

ozdenkara

Üye
Üye
Üstadım benim aracımın yıllık vergisi 900 tl civarında pejo 2.0 406 otomatik dizel , şu anki aracımı kullanmaya devam edecek gibiyim,Malum para sıkıntısı ,sanırım şu an araç alamayacagım istediğim araçlar çok pahalı zaten h ehliyet direksiyon sınavımda ocak ayına kalmış e mecburen ocak ayını beklıyeceğiz,ben şimdi h ehliyetimi ocak atında alsam şu anki pejomun ruhsatına engelli ibaresini işletip ocak ayı mtv sini ödemesem ondan sonrada nisan ayında arabayı satsam ocak ayındaki mtv benden alırlarmı veya sattıgım arkadaştan alırlarmı acaba ?

1600 cc üstü olduğu için zaten kapsam dışında
h sınıfı ehliyetiniz varsa sıfır araç alırken 1600 cc ye kadar olan binek araçlarda %37 ötv ödemezsiniz ve ötv üzerinden alınan kdv yi de ödemezsiniz şöyleki araç faturasında önce ötv hesaplanıyor örnek normal araç alımında 10 000 tl araç bedeli %37 ötv 3.700 tl ötv 13.700+%18 kdv 16.166 tl hesaplanır ötv siz aldığınızda 16.166 tl yerine ( 10.000 araç bedeli+18%kdv 11.800)
11.800 tl ödersiniz karınız 3700 değil 4.366 tl dir araç alırken bunuda gözönüne almakta fayda var alacağınız aracın vergisel dökünümü önceden isteyin ötv muafiyeti ile alınan araçları 5 yıl satamazsınız sattığınız takdirde ötvyide ödemek zorundasınız

İsen Buga

Üye
Üye
Yazdıkların doğru kelime kelimesine...

ÖTV ve KDV tamam ama MTV de öyle bir kural varmı?

İsen Buga

Üye
Üye
burada soru işareti var: Emin miyiz bilmiyorum?
Çünkü birinci madde 1600 cc sınırlaması var: bu olmayınca diğerini etkiler mi? işte burada sorun..
Ben emin değilim ama böyle bir kural koymadıklarına göre!...

ozdenkara

Üye
Üye
burada soru işareti var: Emin miyiz bilmiyorum?
Çünkü birinci madde 1600 cc sınırlaması var: bu olmayınca diğerini etkiler mi? işte burada sorun..
Ben emin değilim ama böyle bir kural koymadıklarına göre!...

MTV İÇİN herhangi bir motor sınırlaması yoktur

Tekerlekli Sandalye