Otv siz engelli aracı ve 2022 maaşı?

akrep122

Üye
Üye
2022 maaş alan ötv siz araç alırsa maaşı kesilirmi. Araç gelir testinde nasıl değerlendirilir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı kişi başı gelir hesaplanırken aracın raiç bedeli hesaplanıp kişi başı gelire ekleniyor. Yasal olarak durum bu ancak uygulamada 2022 maaşı alan kişi sıfır araç aldığında kurum yetkilileri bu kişi sıfır araba aldıysa demek ki muhtaç değil diye düşünülüp maaşı kesiliyor. Çok riskli bir durum.

mrtdem

Üye
Üye
2022 maaş alan ötv siz araç alırsa maaşı kesilirmi. Araç gelir testinde nasıl değerlendirilir.
Aracın vergisiz fiyatının 120de 1i gelir olarak hesaplanıyor.Eğer gelir limitini aşmazsa maaş kesilmez. Ev için de 1den fazla eviniz varsa oturduğunuz ev hariç diğer evler için de gelir hesaplaması yapılıyor. Ancak bu adamın 2 evi var sıfır araba almış diye maaş kesilme durumu şimdilik yönetmeliğe göre yok.

akrep122

Üye
Üye
Annemin üzerine ÖTV muafiyetli araç var babamın emekli maaşı 10 bin TL olsa desem hanede 3 kişi varız yüzde 100 raporum var ama maaşımı kestiler araç var diye itiraz ettim gelir yüksek deniyor son durum bu araç rayiç bedeli nasıl hesaplanır bunlar nasıl hesap yapmislarki maaşımı kesecek geliri geçmişim anlayamadım keyfi olarak uygulama var

mrtdem

Üye
Üye
Annemin üzerine ÖTV muafiyetli araç var babamın emekli maaşı 10 bin TL olsa desem hanede 3 kişi varız yüzde 100 raporum var ama maaşımı kestiler araç var diye itiraz ettim gelir yüksek deniyor son durum bu araç rayiç bedeli nasıl hesaplanır bunlar nasıl hesap yapmislarki maaşımı kesecek geliri geçmişim anlayamadım keyfi olarak uygulama var
Gelir hesabı kişi başı, asgari ücretin 3te 2si olarak hesaplanıyor. Buna göre kişi başına düşen gelir 11334tl olur. Hanede 3 kişiyiz demişsiniz. Toplam gelir limiti 34002tl olur. Eve giren maaş, kira geliri ve farklı gelirler varsa toplanır. Ayrıca araç varsa aracın vergisiz fiyatının 120de 1i gelir olarak hesaplanır. 1den fazla ev varsa oturulan ev hariç diğer evlerden kira geliri yoksa rayiç bedelinin 120de 1i hesaplanır. Kira varsa yıllık kira ortalaması ve evin rayiç bedelinin 240da 1i gelir olarak eklenir.

Tekerlekli Sandalye