Özürlü Vergi İndirimi Ve Ötv Muafiyeti hakkında Bilgi

SLM.Arkadaşlar bilgilerim doğrultusunda birtakım şeylere açıklık getireyim dedim çünkü bunları bizzat yaşadım.
özürlü araç alımlarında ötv muafiyeti için aracın terdibatlı olup olmaması fark etmiyor.çünkü ben %91 raporluyum aracımda terdibat yok ve ödv den yararlanıyorum.
%90 üzeri raporunuz varsa H ehliyete gerek kalmıyor.ben B ehliyetle kullanabiliyorum.yalnız bedensel engeli olmayanlar için.
Buna dikkat edin aracınıza yıllık vergi veya bandrol ödememek için raporunuzun %90 ve üzeri olması gerekiyor.%90 altıysanız vergi ödüyorsunuz.%90 üzeriyseniz mtv servisine raporunuzla beraber başvuruda bulunmanız gerekiyor.yoksa vergi gelebiliyor.

Evet sakatlık oranı %90 üzeri olan kişiler adına alınan araçlarda "özel donanım" olması gerekmiyor.
-Sakatlık derecesi %90’nın üzerindeyse ÖTV’den nasıl yararlanılabilir?
Engel derecesi % 90 nı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın yurt içinden veya yurt dışından iktisap ettikleri taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilemez.. Bu durumda Özür/Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, şitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engellilerde yasadan yararlanabilmektedir.

forumlara baktım insanın aklı karışıyor.mesala benim ruhsatın arkasında aracı kimin kullanıp kullanamayacağı yazmıyor.ehliyetim B 3 kere polis durdurdu birşey demedi.forumlara bakıyorum b ehliyetle araç kullanılamaz yazıyor.b ehliyetle ödv den muaf araç alınamaz diyor.oysaki bende tam tersi oldu.hatta bugünde raporumu verip aracı yıllık vergiden düşürdüm.

Şöyle anlatayım. Özel donanım olacaksa H sınıfı ehliyet şart. Ama sakatlık oranı %90 üzeri olan kişi adına alınan araçları kimin kullanacağı yazılmalı mutlaka. Sizde atlamışlar sanırım. :)

Güncellemek lazım Halilciğim. yönetmelik değişti.
Engelli plaka artık Eylül 2011.den bu yana verilmiyor.
birşey diyecektim yeni yönetmelik tam okumadığımdan yazamıyorum.

bana %96 rapor verdiler hastaneden bana sölediklerine göre 16.02.2012 belli olçak

sizce ben hastanenin doktorlarının sölemesiyle %96 raporla bu perşembe belli olçak onaylandığı vergiden muafiyet alabilirmiyim ?

Geri