Pandemi nedeniyle evden çalışanlar 'yıllık izin' kullanabilir mi?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Katılım
Nis 23, 2012
Mesajlar
9,303
Tepkime Puanı
47
Puanları
48
Yaş
51
İş Mevzuatı'na göre, işyeri kapansa bile evde çalışma imkanı bulanların, kapanma döneminde yıllık izin kullanma hakları olduğu gibi işverenin de bu işçileri istediği zaman yıllık izne çıkarma hakkı var.

Ancak burada bir ayrıntı var. İşveren yıllık izni işçisinin onayı olmadan bölemez. Yani, kapanma döneminde bile olsa işçisine sormadan 10 günün altında izin veremez. Onayı dışında böyle bir durum gelişirse, işçi daha sonra bu konudaki haklarını yasal yollardan geri alır.

İşveren ancak işçinin onayıyla kapanma döneminin tatil olmayan günleri için ücretli izin kullandırabilir.

TAM KAPANMA DÖNEMİNDE ÇALIŞANLARIN İZİNLERİ


Tam kapanma döneminde ise bir çok işçi çalıştı. Bu kapsamdaki işçilerin yıllık izinlerinde ise bir değişiklik yapılmayacak. Yani muafiyet kapsamındaki işçilerin kapanma döneminde yıllık ücretli izin kullanımları ise genel kurallara tabidir.

******************************

Pandemi sonrasına bırakıyorum yıllık ücretli izin haklarımı ama böyle giderse pandeminin biteceği de yok aslında, biriktikçe birikiyor. Geçen sene zorunlu olarak içerdeki tüm izin günleri mi toplu halde değil haftada bir gün izinli sayılarak tüketmem istenmişti. Ve sonuç olarak o kadar alıştım ki haftada 4 gün evden çalışmaya yıllık iznim bittiğinde haftanın 5.günü çalışmak oldukça zor gelmişti :)
 
Üst