Paralimpik Oyunları için Hazırlıklar Sürüyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Paralimpik Şampiyonları İçin Dev Yatırım

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu üç ilde her biri 55 bin dönümlük olimpiyat kampusları kuracak. 1000'den fazla engellinin eğitim göreceği kampusların arazisi ise devletten

Londra'daki Paralimpik Oyunları'na katılan Milli Takım'ın, 10 madalyayla ülkeye dönmesi 2.5 milyon engellinin yaşadığı Türkiye'de umutları yeşertti. Başta devlet olmak üzere konuyla ilgili tüm taraflar, Paralimpik Oyunları'na sadece 43 sporcuyla katılmamızı yetersiz buldu, bu sayıyı artırmak için bir biri ardına projeler geliştirildi. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun engelliler için olimpiyat kampusu projesi bunlar içinde belki de en büyüğü. Federasyon Başkanı Mustafa Gülpınar, İstanbu, Ankara ve İzmir'de engellilerin 12 spor dalında eğitilmesi ve daha çok şampiyonlar yetiştirilmesi için her biri 55 bin metrekarelik alana kurulu eğitim kampusları projesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a götürdü. Erdoğan'ın projeyi çok beğendiğini ve arazi tahsisi için talimat verdiğini söyleyen Gülpınar, "İstanbul Çatalca, İzmir Alaçatı ve Ankara İncek'te araziler belirledik. Spor Genel Müdürlüğü de bize alternatif yerler gösterdi. B u ay içinde arazileri belirleyeceğiz" diyor.

500 Öğrenci Kapasiteli

Yelken ve kayak dışındaki olimpiyat oyunlarında yer alan 12 spor dalında eğitim görecek engelli gençler, bu kampuslarda ücretsiz konaklama imkanı da bulacak. Gülpınar, engelli gençlerin toplumla entegrasyonu için sağlıklı öğrenciler arasında da kampuslara yerleştirme olacağını belirtiyor. Her kampusta 200 ile 500 arasında öğrenci eğitim görecek. Projeye göre öğrenciler sadece spor değil, normal orta ve lise müfredatından da sorumlu olacaklar. Gülpınar, 2.5 milyon engelliden sadece 3 bin 657'sinin lisanslı sporcu olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: "Hedefimiz 250 bin bedensel engellinin lisanslı sporcu olması. Bunun için seferber olacağız."

2016'ya Yetişir

Proje için henüz bir maliyet çıkarılmamış. Arazi belirlendikten sonra rakamların kesinleşeceğini anlatan Gülpınar, 2016 Paralimpik Oyunları'na iddialı sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Gülpınar, "Türkiye bu yıl 43 sporcuyla Paralimpik Oyunları'na katıldı ve dünya sıralamasında 43'üncü oldu. Federasyon olarak hedefimiz 2016'da ilk 25, 2020'de ilk 10, 2024'te ise ilk üç arasında yer almak. 2012 bütçemiz 4.5 milyon liraydı. Tüm kaynaklarımızı bu strateji için kullanıyoruz. Bu proje bu hedeflere bizi taşıyacak" diyor.

Tekerlekli Sandalye