Psikiyatri doktoruna ne zaman gitmek gerekir?

Murat.Y

Üye
Üye
psikiyatri.jpg

Psikiyatri doktoruna ne zaman gitmek lazım? İnsan doktora ne zaman gider? rahatsızlandığında gider ama gelin görünki konu ruh sağlığına geldiğinde hiçte basit bir konu değil çünkü insanlar destek alacaklarını bildikleri halde yararlanacaklarını bildikleri halde bir psikiyatri doktoruna gitmeyi son derece geç zamanlara kadar erteliyorlar. Bunun arkasında bir çok inanç, kabul, korku, ön yargı yatmaktadır. Mesela diyelim ki irade, karakter, kişilik gücü, kafada biter bütün bu kabüller çocukluktan beri duyduğumuz annemizin, babamızın, toplumdaki önemli insanların bize sürekli verdiği mesajlar mesela en basitinden sigara için her gün sağlık bakanlığı kamu spotları hazırlıyor, kilo problemine dönük olarakta spotlar hazırlanıyor ve ne deniyor? kararlı olunca, iradeli olunca bunu halledersin gibi ruh sağlığı sorunlarını bir irade meselesi olarak kolluyorlar.

Halbuki iş o kadar basit değil biyomedikal bir rahatsızlık depresyon olsun, kaygı bozukluğu olsun, sosyal fobi olsun, bağımlılıklar olsun hem beyin kimyasını, hem insanın kişilik özelliklerini, hem içinde yaşadığı çevreyi ilgilendiren çok önemli problemler. Mesela diyelim ki dahiliye doktoruna gittiniz incelemeler yapıldı, tetkikler yapıldı hiçbir rahatsızlık tanısı konacak bir durum bulunmadı, ne diyor doktor arkadaşlarımız genelde stres, üzmeyin kendinizi, takmayın,spor yapın, tatile gidin gibi önerilerde bulunuyorlar. Uzman doktorlarımız bile son noktaya gelene kadar hastalarına bir psikiyatri uzmanına gitmeyi tavsiye etmekten çekiniyorlar. Bunun arkasında damgalanma korkusu yatıyor, bir psikiyatri doktoruyla görüşmeye gitmenin insandaki mahcubiyet, yetersizlik duygusu yarattığını biliyoruz ve özelliklede bundan en çok erkekler etkileniyor, erkekler çok daha az yardım almaya eğilimli hale gelebiliyorlar.

Peki psikiyatri doktoruna ne zaman gitmek lazım? Doktora gitmenin kabaca iki tarafı olabilir bir tanesi rahatsızlıklar ortaya çıkınca diğeride rahatsızlıklar ortaya çıkmasın diye daha esen, sağlıklı yaşam sürülsün diye doktora gidilebilir. Yapılan araştırılmaların çoğu tedavi edebileceğimiz hastaların ancak % 10 unun bize geldiğini gösteriyor. Bu çok ciddi bir sosyal kayıp, manevi bir kayıp bütün hayatın içinde mesleki kayıp, mutlu ve doyumlu bir hayatın ortaya çıkması yönündeki en büyük engellerden bir tanesi onun için hem dünya sağlık örgütü olsun hem de bir çok kuruluş ruh sağlığı farkındalık programları yapıyorlar. Peki, asıl konumuza dönersek ne zaman psikiyatra gitmemizin vakti gelmiştir? Her olumsuz yaşantı, her negatif duygu bir rahatsızlık değildir. Öfke olsun, bunaltı olsun, üzüntü, bazen isteksizlik, bazen keyifsizlik bunlar hayatın içinde son derece doğal herkesin yaşayacağı hisler. İnsanlığın hayatı dört alanda etkilenir duygu hali, düşünce yapısı, bedensel durumu ve davranışları.

Buralarda ortaya çıkan sorunlar bir döneme aitse hayatta işlev görmeye, normal beklenilen nitelikli ilişkiler kurmayı ve kendinizdeki potansiyeli yaşama çevirmeyi engelleyecek kadar ise o zaman belki bir rahatsızlığın işareti vardır. Mesela isteksizsiniz birkaç gün isteksiz olabilirsiniz ama bu günlerce devam ediyorsa en basit temel işlerinizi yerine getirmekten sizi alı koyuyorsa, ilişkilerinizi bozuyorsa bir uzmana gitmek gerekebilir. Ya da bir takım düşünceler, takıntılar hepimizde olabilir başımıza kötü bir şey gelmesinden hepimiz kaygılanabiliriz, çocuğumuza, sevdiklerimize ama bu düşünceler bir hücum tarzında geliyorsa, yakamızı bırakmıyorsa, hayattan zevk almamızı, normal işlevleri sürdürmemizi engelliyorsa belki bir takıntı, kaygı bozukluğunun habercisi olabilir.

Ayrıca bedensel belirtiler de çok önemli bazen hepimiz uykusuzluk yaşayabiliriz ama bu günlerce devam ediyorsa yani süre ve şiddet bakımından sizin olağan hayatınızı değiştirmeye başladıysa ya da dışarıdan sevdiğiniz insanlar bunu size söylüyorsa bir psikiyatri uzmanına gidilebilir. Peki ruh sağlığı alanında kime gideceğiz bu konu çok önemli hiçbir alan ruh sağlığı alanı kadar ruhsatsız, ehliyetsiz bir çok insanın hücumu altında değildir. Bizler sağlık çalışanlarıyız bir yanda psikiyatrlar var birde klinik psikologlar, uzman psikologlar var bunlar alanında ruhsatlı kişilerdir. Psikolog mu, psikiyatr mı? Tanı koymak için psikiyatr olmak zorundasınız yani bir rahatsızlığın olmadığını söylemek için bile bir doktor olmanız gerekiyor ancak klinik psikologlar deneyimli psikolojik rahatsızlıklarda çalışmış psikoterapileri götürebilen ölçme ve değerlendirme yapabilen ve psikiyatrlarla beraber bir ekibin parçası olarak çalışan insanlardır. Son olarak tanı koymak doktorun görevidir ve kulaktan dolma fikirlere güvenilmemelidir..

kenanevren20

Üye
Üye
Selam her şeyi güzel anlatmısınız Prof.Dr.Vedat Şar ben hem pskiyatri hemde psikolg tedavisi görüyorum atlamış olduğunuz bir konu tedaviya uzman kişiler tehşis ve tanı koyabilir diyorsunuz. Bunu söylerken devlet hastanelerinde çalışanların doktorların ve pskologların yeterli bilgi,tecrübe sahipleri olduğunu düşünüyormusunuz?
VEYA KAŞININ BUNLARA SAHİPLER BİZLER TEDAVİ OLMAK İÇİN GİTTİĞİMİZDE DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YERDE DOĞRU KİŞİYLE KONUŞTUĞUMUZU TEDAVİ SÜREÇİNDE ANLIYORUZ.İki ay oldumu tedaviye sonlandıran devletin bize sunduğu imkanlar kısıtlı diyen hem onlara hemde bizlere sıkıntılar yaşatan devletimiz.
Diyor ki,sakın hasta olmayın engelli hiç olmayın paranız varsa doğru zamanda doğru yerde ve doğru kişiyi bulup tedavinizi yaptırın yoksa evde oturun önce kendinizle sonra başkalarıyla uğraşın.
Sosyal devlet biziz deyip her şeyleri yaptık diye meydanlarda söyleyin.

Saygı ve sevgilerimle

Hataylı_72

Üye
Üye
Türkiyede kullanılan antidepresan ilaçlarda artış
2012 yılındaki istatiske göre
tüketilen 36 milyon 881 bin kutu ile , yüzde 160 olmuş..

Şizofren gibi ağır durumlarda kullanılan antipsikotiklerde ise
yüzde 68.6 oranında artışla 7 milyon 201 bin kutudan 12 milyon 158 bin kutuya çıkmış.

grafik1-620x360.jpg

GülerAkköse

Üye
Üye
Bu ülkede ruh sağlığınızın normal olması anormal zaten :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anti depresan ilaçlarında ki artış tamamen dr ların b... yemesi. Pskoloğa gidipte "hocam içim daralıyor" deseniz bile anında size depresan ilacı yazar. Kendi çevremden biliyorum az buçuk morali bozak insanlar bile soluğu pskologta alıyor. Evet psikyatri çok çok önemli ve ihmal edilmeyecek bir konu ama kardeşim "canım sıkılıyor" diyen adamada ilaç yazılmaz. Not: bu benim kişisel görüş ve kişisel deneyeyimdir. İşini iyi yapan dr'ları tenzih ediyorum.

T

-tuana-

Guest
Kişi iyi bir arkadaşla iyi bir dostla konuşursa, konuştuğu kişilerde güzel dinler ve moral verirse psikiyatris'e gitmeye gerek yok bence :) ben antidepresan ilaçlarına karşıyım. antideprsan ilaçlar bünye yi uyuşturmaktan başka bir şey değil. psikiyatris'e gidilse bile terapi yapılmalı ilaç kullanmadan. tabi bu benim düşüncem :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam -tuana-,

Güzel düşünüyorsunda ya kişi dostlarıyla bile konuşmuyorsa? yada konuşmamak en çok istediği şeyse? Tamam bende başta antidepresan olmak üzere çoğu zaman ilaç kullanmaya karşıyım ama bazen ne dost ne arkadaş yeterli olmuyor. Gerçek dost seni sen paylaşmak istediğin sürece sonuna kadar dinleyendir ama ya dostun paylaşmayacak kadar içine kapandıysa işte o zaman onun için en doğru kararı verecek olanda, hastasını doktora götürecek olanda yine dosttur.

Bu ülkede kimse kolay kolay ne psikologa gider, nede psikiyatriyle tanışmak ister ama hayat işte sürprizlerle doludur. Bazen insan bir defa yaşama dönmek istemeye görsün kendi başına bile kendinin çaresi olmak ister. Şimdi yazdıkça yazasım gelecek o yüzden ben yine senin güzel düşüncenden yola çıkarak herkesin sağlam ve gerçek dostlara sahip olmasını diliyorum. Bu zamanda herkesle dost olunmuyor, kolay değil yani herşeyini paylaşabileceğin insanlarla o köprüden geçmek.

Hayat köprüsünde hep güzel insanlarla karşılaşman dileğimle...

T

-tuana-

Guest
Aleyküm Selam :) sadece benim değil bütün kardeşlerimizi allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın inşallah. haklısın bu devirde çok nadir samimi arkadaş ve dost bulmak :)

aysen16

Üye
Üye
Merhaba arkadaslar bu hastalikla bir sekilde yakin cevremden birileri ile tanisacagimi hic dusunmemistim ama annemde sizofren belirtilerini yaklasik 7 aydir gozlemliyorum son bir kac aydir kroniklesti, normal hayatta herkesin basina gelen seyleri anormal gorup bana buyu yaptilar diyo, ambulans sireni duyuo neden diyo,sela verildi neden diyo ,akilli Telefon kullanmaya basladi 7 ay once o telefona mesajlar geliyo diyo yorum yazan sahislarin ona yazdigini falan dusunuyor baslarda telefondan anlamadigi icin oyle sandigini ve basit birsey oldugunu dusunup ciddiye almadim acikladim onlar banada geliyor dedim ama zamanla televizyondan da mesaj verildigini soylemeye baslayinca o Zaman cok uzuldum ve bir hastalik oldugunu farkettim dunyam yikilmis gibi hic bir sekilde doktora gelmeyi Kabul etmiyor ben kendimi biliyorum kendimdeyim bana buyu yapti biri diyo, herkese buyu yapti istedigi herseyi yaptirabilir herekse diyo,doktora gidelim dedim doktorada buyu yapip bana deli raporu verdirip basima kotu seyler getirecekler diyo... ailemden uzagim yakindan ilgilenemiyorum kardesim doktordan randevu alip annemle gidecekti annem son anda yok gelmem bana deli raporu alacaksiniz sizde buyu altindasiniz deyip gitmedi kardesime sen git sor bi yol gostersin Doktor ne yapalim nasil davranalim hasatasin diyelim mi yoksa sen haklisin sende buyu var duzeltcez mi diyelim ogren dedim Doktor Hanim hastayi gormeden hic birsey yapamam deyip ilgilenmemis.. bu durumda kendimizi cok caresiz hissediyoruz doktoralrdan bile yardim alamiyoruz kendi doktora gitmem ben hasta degilim diyor napalim biz Zaman gectikce kotulesecek icinden cikilmaz bir hal alacak bu hastalik hakkinda deneyimi olanlar yada doktorlarimiz varsa bana yardimci olabilirler mi ? elinden biseyin gelmemesi Kadar kotu bisey yok lutfen yardim edin !

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam aysen16,

Yazdıklarınızı okudum ve inanın çok üzüldüm. Anneniz için acil şifalar diliyorum. Ruhsal hastalıkların, bedensel hastalıklardan bir farkı olmadığını anladığımız zaman bizlerde gelişmiş ülke vatandaşları gibi tedavi olmak için gereken tıbbi desteği almak için kendi kendimize doktora gitmeye başlarız. Ne mutlu annenize ki sizin kadar duyarlı ve bilinçli bir evlada sahip.

Psikolojik rahatsızlıklar, özellikle şizofreni ve türleri doğuştan değil sonradan, hayatın herhangi bir döneminde aniden ortaya çıkan rahatsızlıklardır ve acil tedavi edilmesi gereken gruba giren bu tür hastaların öncelikle durumunu kabullenmesi ve olaya sizin kadar mantıkla bakabilmesi pek de mümkün olmadığından durumunuzun hayli zor olacağını baştan söylemek isterim.

Çok yakından tanıdığım bir arkadaşımın sizinle hemen hemen aynı koşulları yaşadığını düşünerek şimdilik size tek tavsiyem mümkün olan en kısa zamanda annenizi bir şekilde tedavi amaçlı doktora götürmeniz olacak ama buna yanaşmayan hastaysa bu sefer doktoru annenizin yanına getirmeniz bir nebzede olsa daha kolay gerçekleşeceğinden bunu yazmak istedim. Günümüzde tedavisi bulunmayan hastalık yok ama tedavide geç kalınan hasta var. O yüzden biran önce annenize yakın olan, yakınında bulunan hangi kardeşinizse onun bakım ve tedavisinde öncülük etmesi gerekir.

Biliyorum insan çare aramaya çalışırken bir yandan da kendini ne kadar çaresiz hissettiğinin farkına varır ama siz gerçekten durumu çok açık ve net bir ifadeyle dile getirmişsiniz. Bu içtenliğiniz adına ben teşekkür ederim. Keşke herkes sizin gibi açıkça sorunlarını yazıya dökebilse. Bizler bu sitede elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmak için varız. Sitenin kurulma amacıda bu zaten. O yüzden daha sonrasında yaşanan gelişmeleri bizlerle paylaşırsanız ve özellikle annenizin iyileşme haberini duyurursanız, aynı rahatsızlıktan sıkıntı duyan üyelerimize de yardımınız olacağından kuşkunuz olmasın.

Hayat paylaşınca güzeldir bazen dertleri, bazen küçük sevinçleri...

Şu anda sizin için dert olan her ne varsa biran önce çözüme kavuşması dileklerimle...

cilginpalet

Üye
Üye
yaş 43 18 yıllık omurilik felçlisiyim hemide c 6 yani nerdeyse sadece çene çalışıyor =) bunca yıldır 2 kez uğradım psikoloğa 1 i 1 yıllık kazayaptığım zaman fizik tedavi grdüğüm hastanede geldi konuştuk sonra zedeli sinirlerden dolayı bazı sorunlr yaşıyordum dr lar sorunu bulamayınca psikoloğu çağrmışlar hasta kim demiş çılgın palet demişler o da onun benlik işi yok iyi dinleyin onu onun benlik deyil başka rahatsızlığı vardr demişler ve sonra 1 prof bulmuştu sorunu sonra geçen yıl uyku sorunu çekiyordum dedim bi uğruyayım bakım ne diyecek slm verdim girdi bi baktı başladedi çocukluktan =) dedim hocam oraya girersek çıkamayız son günlerde uyuyamıyorum yaz bana 1 uyku ilacıda brkaç gün uyuyayım 3 sefer kullanmışımdır yani demem oi öyle ufak tefek işler için gidilirse hasta olmasanda hasta ederler hap kolik olur çıkarsınız aslında her insan kendinin psikoloğudur herşeyi fazla kafaya takmıyacaksınız yanlış anlaşılmasın buda benim görüşümdür

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba arkadaslar bu hastalikla bir sekilde yakin cevremden birileri ile tanisacagimi hic dusunmemistim ama annemde sizofren belirtilerini yaklasik 7 aydir gozlemliyorum son bir kac aydir kroniklesti, normal hayatta herkesin basina gelen seyleri anormal gorup bana buyu yaptilar diyo, ambulans sireni duyuo neden diyo,sela verildi neden diyo ,akilli Telefon kullanmaya basladi 7 ay once o telefona mesajlar geliyo diyo yorum yazan sahislarin ona yazdigini falan dusunuyor baslarda telefondan anlamadigi icin oyle sandigini ve basit birsey oldugunu dusunup ciddiye almadim acikladim onlar banada geliyor dedim ama zamanla televizyondan da mesaj verildigini soylemeye baslayinca o Zaman cok uzuldum ve bir hastalik oldugunu farkettim dunyam yikilmis gibi hic bir sekilde doktora gelmeyi Kabul etmiyor ben kendimi biliyorum kendimdeyim bana buyu yapti biri diyo, herkese buyu yapti istedigi herseyi yaptirabilir herekse diyo,doktora gidelim dedim doktorada buyu yapip bana deli raporu verdirip basima kotu seyler getirecekler diyo... ailemden uzagim yakindan ilgilenemiyorum kardesim doktordan randevu alip annemle gidecekti annem son anda yok gelmem bana deli raporu alacaksiniz sizde buyu altindasiniz deyip gitmedi kardesime sen git sor bi yol gostersin Doktor ne yapalim nasil davranalim hasatasin diyelim mi yoksa sen haklisin sende buyu var duzeltcez mi diyelim ogren dedim Doktor Hanim hastayi gormeden hic birsey yapamam deyip ilgilenmemis.. bu durumda kendimizi cok caresiz hissediyoruz doktoralrdan bile yardim alamiyoruz kendi doktora gitmem ben hasta degilim diyor napalim biz Zaman gectikce kotulesecek icinden cikilmaz bir hal alacak bu hastalik hakkinda deneyimi olanlar yada doktorlarimiz varsa bana yardimci olabilirler mi ? elinden biseyin gelmemesi Kadar kotu bisey yok lutfen yardim edin !

Selamlar Arkadaşlar,
Aysen16 Geçmiş olsun.
Durum yazdığınız gibiyse belirtiler maalesef bir psikiyatrik rahatsızlığı işaret ediyor.
Doktorlara gönül koymayın lütfen, hastayı görmeden bir şey yapmamaları/yapamamaları doğaldır.
Annenizi bir şekilde ikna edip Psikiyatrik muayenesini yaptırmanız gerekecektir. Tedaviye başlamadığınız her haftanın/ayın aleyhinize işlediğini bilin.
Teşhis aldıktan sonra, çok iyi ilaçlarla tamamen düzelen ben gibi hastalar vardır unutmayın.
Doktora götürmekte zorlandığınızı yazmışsınız; bu konuda annenizin kıramayacağı sözünü dinleyeceği bir aile büyüğü veya tanıdıktan yardım almak en kolayı olacaktır.
başlığa yazmaya devam ederseniz yardımcı olmaya çalışırım.
GEçmiş olsun...

aysen16

Üye
Üye
Selamlar Arkadaşlar,
Aysen16 Geçmiş olsun.
Durum yazdığınız gibiyse belirtiler maalesef bir psikiyatrik rahatsızlığı işaret ediyor.
Doktorlara gönül koymayın lütfen, hastayı görmeden bir şey yapmamaları/yapamamaları doğaldır.
Annenizi bir şekilde ikna edip Psikiyatrik muayenesini yaptırmanız gerekecektir. Tedaviye başlamadığınız her haftanın/ayın aleyhinize işlediğini bilin.
Teşhis aldıktan sonra, çok iyi ilaçlarla tamamen düzelen ben gibi hastalar vardır unutmayın.
Doktora götürmekte zorlandığınızı yazmışsınız; bu konuda annenizin kıramayacağı sözünü dinleyeceği bir aile büyüğü veya tanıdıktan yardım almak en kolayı olacaktır.
başlığa yazmaya devam ederseniz yardımcı olmaya çalışırım.
GEçmiş olsun...

Merhaba unuttum29 ,

Sizinde soylediginiz gibi durum piskolojik bir rahatsizlik bu konuda suphem yok artik ve dediginiz gibi de her gecen gun kotuye gidiyor,yada onceleri bizden sakladigi seyleri simdi saklamadan soyledigi icin biz daha farkindayiz olayin... ancak teshisi sadece internetten okuduklarima dayanarak sizofren olarak koydum belkide daha farkli bir hastaliktir bilemiyorum , yanliz hergecen haftanin bile onemli oldgunu soylemissiniz o beni biraz daha uzdu zamanla daha kotu olma olasiligi var onu anladim bu yorumdan, daha ne Kadar kotu olabilir onu merak ediyorum kendine bisey yapabilir mi yada olagan disi hareketler yapabili mi korkmak disinda ?

Birde soyle bir konu var annem simdi ki oturdugu mahallede birinin ona buyu yaptigini dusunuyor o evden cikarsam duzelirim diyor ben kendimi biliyorum diyor , ilk asamada doktora gelmeyi Kabul etmedigi icin kendini iyi hissedecegini tahmin ettigimiz seyleri yapiyoruz kardesimle. ilk hedef o evden cikarmak cok kisa bir Zaman zarfinda , sonra buyu olduguna cok inandigi icin ici rahat etsin diye bi hocaya gostercez ve yine ayni seyler devam ederse de doktora goturcez ki kendi de eger bunlara ragmen duzelmezsem gelicem doktora diyor... Sormak istedigim eger annemin isteklerini yerine getirirsek kendiliginden duzelebilir mi yoksa illa ilac tedavisimi gerekli, zaten uzun zamandir depresyon ilaci aliyor surekli, bu ilaclar yan etki yapmis olabilir mi ? bu hayatta annemin en sevdigi insan benim benim sozumu dinler bana guvenir bu olanlari da ilk bana anlatti onunla konustum aciklamaya calistim inandim dedi sana ama yanliz kalinca yine ayni... Cevre cok onemli ve cevresinde onu anlayan sevdigi guvendigi hic kimse yok.. zaten bu raddeye getirende bu gibi sebepler oldu...Doktor getirme konusunda da hic bir bilgim yok doktorlar normal sartlarda bunu yaparlar mi turkiye de , yada nasil bir doktoru eve getirmeye ikna edebiliriz? Devlet hastahanelerinde cozulmeyecegi asikar, birilerine illa para vermek gerek anladigim kadari ile, ama bu hastalik oyle bir hastalik ki sömürülmeden anlayan ve gercekten yardimci olmak isteyecek bir doktorla cozulur gibime geliyor yani amaci sadece para kazanmak olmayan, kafam cok karisik annemin yanina gitmek istiyorum suan mumkun degil, yil basindan sonra yillik iznimi kullanip oyle gidebilirim onun icin de aylar var, annemin Zaman kaybetmemesi gerekirken benimde zamana ihtiyacim var en kotusude bu ... ilgilendiginiz icin tesekkur ederim okumaya sormaya devam edicem bende .

Son düzenleme:

aysen16

Üye
Üye
Selam gazoz agaci

Yorumunuzu okurken ictenliginizi ve iyi dileklerinizdeki samimiyeti gercekten hissettim , buraya yaziyor olmam birazda belki bu yuzden dertlesmeye ve icten Samimi edilmis dualara ihtiyacim var , "Damdan dusenin halinden damdan dusen anlar" deyimi de cok Uygun suan ki durum icin , yasamayan bilemiyor gercekten uzaktan cok basit geliyor ve benim basima gelmez diyerek sag duyumuzu kaybediyoruz bazen ...Bununda vardir bir nedeni bir sinavdir deyip icinden cikmaya calisiyorum Basaran arkadaslarimiz var bunu bilmek te bi nebze olsun rahatlatiyor icimi Allah buyuk verdigi derdin dermani da Hazir cok sukur cok seviyoruz annemizi sevgimizle iyilestircez insallah.

Tesekkurler ilgilendiginiz ve Zaman ayirip yazdiginiz icin , rabbim Boyle hastaliklarla mucadele edenlerin yaninda ve yardimcisi olsun .

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba unuttum29 ,

Sizinde soylediginiz gibi durum piskolojik bir rahatsizlik bu konuda suphem yok artik ve dediginiz gibi de her gecen gun kotuye gidiyor,yada onceleri bizden sakladigi seyleri simdi saklamadan soyledigi icin biz daha farkindayiz olayin... ancak teshisi sadece internetten okuduklarima dayanarak sizofren olarak koydum belkide daha farkli bir hastaliktir bilemiyorum , yanliz hergecen haftanin bile onemli oldgunu soylemissiniz o beni biraz daha uzdu zamanla daha kotu olma olasiligi var onu anladim bu yorumdan, daha ne Kadar kotu olabilir onu merak ediyorum kendine bisey yapabilir mi yada olagan disi hareketler yapabili mi korkmak disinda ?

Birde soyle bir konu var annem simdi ki oturdugu mahallede birinin ona buyu yaptigini dusunuyor o evden cikarsam duzelirim diyor ben kendimi biliyorum diyor , ilk asamada doktora gelmeyi Kabul etmedigi icin kendini iyi hissedecegini tahmin ettigimiz seyleri yapiyoruz kardesimle. ilk hedef o evden cikarmak cok kisa bir Zaman zarfinda , sonra buyu olduguna cok inandigi icin ici rahat etsin diye bi hocaya gostercez ve yine ayni seyler devam ederse de doktora goturcez ki kendi de eger bunlara ragmen duzelmezsem gelicem doktora diyor... Sormak istedigim eger annemin isteklerini yerine getirirsek kendiliginden duzelebilir mi yoksa illa ilac tedavisimi gerekli, zaten uzun zamandir depresyon ilaci aliyor surekli, bu ilaclar yan etki yapmis olabilir mi ? bu hayatta annemin en sevdigi insan benim benim sozumu dinler bana guvenir bu olanlari da ilk bana anlatti onunla konustum aciklamaya calistim inandim dedi sana ama yanliz kalinca yine ayni... Cevre cok onemli ve cevresinde onu anlayan sevdigi guvendigi hic kimse yok.. zaten bu raddeye getirende bu gibi sebepler oldu...Doktor getirme konusunda da hic bir bilgim yok doktorlar normal sartlarda bunu yaparlar mi turkiye de , yada nasil bir doktoru eve getirmeye ikna edebiliriz? Devlet hastahanelerinde cozulmeyecegi asikar, birilerine illa para vermek gerek anladigim kadari ile, ama bu hastalik oyle bir hastalik ki sömürülmeden anlayan ve gercekten yardimci olmak isteyecek bir doktorla cozulur gibime geliyor yani amaci sadece para kazanmak olmayan, kafam cok karisik annemin yanina gitmek istiyorum suan mumkun degil, yil basindan sonra yillik iznimi kullanip oyle gidebilirim onun icin de aylar var, annemin Zaman kaybetmemesi gerekirken benimde zamana ihtiyacim var en kotusude bu ... ilgilendiginiz icin tesekkur ederim okumaya sormaya devam edicem bende .

Sn. Aysen16,
Televizyondan mesaj geldiğini düşünen biri hem çevresi hem kendi için tehlikeli olabilir. Bunu şizofreninin kendine bakamamak(özbakımını yapamamak) ve/veya asosyal olmak gibi sonuçlarıyla karıştırmayın. Bir sonraki aşama kulağına ses gelmesi ve/veya halüsinasyon görmek olabilir.
Kamudaysanız amirinizle; Özel Sektördeyseniz Patronunuzla konuşup, mazeret izni alıp bir an önce teşhisini koydurup tedavisine başlamanızı öneririm.
Bir Psikiyatır durumun bu şekilde olduğunu öğrendiğinde(hikayenizi dinlediğinde) belki annenizin yatarak tedavi görmesini bile isteyecektir.
Mademki anneniz size güveniyor ve antidepresan kullanmış olma durumu var: Misal bu ilaçların daha iyilerini/etkililerini yazdıracağınızı söyleyip bir şekilde muayeneye ikna etmelisiniz. Aşağıya sağlık bakanlığının Ruh Sağlığıyla ilgili telefonlarının paylaşıldığı bir link yapıştırıyorum. İsterseniz durumu bir de onlarla tartışın. Size farklı bir çözüm önerirler.
Saygılar..
Sağlık Hizmetleri İle İlgili Telefonlar | TRwikipedia.com - Türkiye'nin En Geniş İnternet Blogu

aysen16

Üye
Üye
Sn. Aysen16,
Televizyondan mesaj geldiğini düşünen biri hem çevresi hem kendi için tehlikeli olabilir. Bunu şizofreninin kendine bakamamak(özbakımını yapamamak) ve/veya asosyal olmak gibi sonuçlarıyla karıştırmayın. Bir sonraki aşama kulağına ses gelmesi ve/veya halüsinasyon görmek olabilir.
Kamudaysanız amirinizle; Özel Sektördeyseniz Patronunuzla konuşup, mazeret izni alıp bir an önce teşhisini koydurup tedavisine başlamanızı öneririm.
Bir Psikiyatır durumun bu şekilde olduğunu öğrendiğinde(hikayenizi dinlediğinde) belki annenizin yatarak tedavi görmesini bile isteyecektir.
Mademki anneniz size güveniyor ve antidepresan kullanmış olma durumu var: Misal bu ilaçların daha iyilerini/etkililerini yazdıracağınızı söyleyip bir şekilde muayeneye ikna etmelisiniz. Aşağıya sağlık bakanlığının Ruh Sağlığıyla ilgili telefonlarının paylaşıldığı bir link yapıştırıyorum. İsterseniz durumu bir de onlarla tartışın. Size farklı bir çözüm önerirler.
Saygılar..
Sağlık Hizmetleri İle İlgili Telefonlar | TRwikipedia.com - Türkiye'nin En Geniş İnternet Blogu

Durumun bu Kadar ciddi olabilecegini dusunmedim hic yada inanmak istemedim simdi daha uzgun ve caresiz hissediyorum en kisa zamanda biseyler yapip doktora gitmesini sagliycam verdiginiz numaralarida kardesime ileticem tesekkurler.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Rica ederim,
İyi haberlerinizi duymak dileğiyle
İyi Akşamlar..

Edizabi34

Üye
Üye
Bu ışte çok güzel paylaşmışlar var. Annem kronik şizofren yalnız olmadığımı onun için daha fazla bilgi sahibi olabiliyorum sayenizde

Tekerlekli Sandalye