Psikiyatri hastasıyım. %40 raporum var, malulen emekli olabilirmi yim?

latif

Üye
Üye
İlk işe giriş tarihim 1987 3234 prim günüm var. Benimde size bir sorum olucaktıda fazla siteye konu açmayim die buraya yazmak istedim .Psikiyatri hastasıyım. %40 raporum var diğer hastalıklarım da oldugu için saglık kurulunda heyete girdim.Kulak, Ortopedi ve vb. daha çok rahatsızlıklarım var ve bunlardan daha rapor için saglık kurulunda malulen emeklilik için heyete girdim sizce sonuç ne olur. Halende psikiyatriden tedavi görmekteyim
Saygılarımla

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba latif, malulen emekli olmak için en önemli kriter tek hastalıktan alınacak %60 ve üzeri bir raporunuzun olmasıdır.
Atıyorum, piskoloji %40 verdi başka bir hastalıktan yine %40 aldınız her iki hastalığın birleştirilmesi sizi malulen emekli etmez. Malulen emekli olabilmek için tek hastalıktan %60 ve üzeri bir raporunun olması şart.

latif

Üye
Üye
Yani psikoloji rahatsızlıkta var diğer hastalıklarımdan var saglık kurulunun verecek raporu tek hastalık olmadığı için hastalıklarımın toplam puanı ile değerlendirilecek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tamam işte yine değişen bir şey olmaz. Dediğim kural şu birden fazla hastalık sakatlıkta tüm hastalık sakatlık oranları belirlenir. Sonra bu oranlar Balthazar formülü ile birleştirilip rapor oranınız belirlenir.
Ancak yukarda ki mesajımda belirttiğim gibi "malulen emeklilikte" tek hastalık-sakatlıktan alınan rapor gecerlidir. Birden fazla hastalıkta alınacak raporla malulen emekli olamazsınız. Tek hastalık-sakatlıktan %60 ve üzeri bir rapor almanız şart.

Ek Bilgi: Balthazar Formülü

a) Tüm vücut fonksiyon kaybı oranları ayrı ayrı tespit edilir.
b) Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
c) En yüksek oran özürlünün tüm vücut fonksiyonunun tümünü gösteren % 100'den çıkarılır.
ç) Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen tüm vücut fonksiyon kaybı oranı ile çarpılır. Çarpımın 100'e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek tüm vücut fonksiyon kaybı oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci arızaların tüm vücut fonksiyon kaybı oranı bulunmuş olur.
d) Özür ikiden fazla ise, birinci ve ikinci arızaların kayıp oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki oran ikinci sıraya alınarak işlem tekrarlanır.
e) 60 yaşın üzerindekilerde; genel vücut fonksiyon kayıp oranına Balthazard Formülü ile % 10 eklenir.

latif

Üye
Üye
kafadan %50 kurtarmazmı çalışamıyorum birde ilaçlar çok ağır oğlum sayesinde sizinle haberleşiyorum 7 yıldır ruhsal tedavi görüyorum psikiyatri dktorunun verdigi %50 eğer kurtarmazsa üzülme bi dahaki seneye tekrar gelirsin dediler bana orda açık kapı bıraktılar 7 yıldır çalışamıyorum ancak yeşilkarttan tedavi oluyorum ilaçlarımı alıyorum yeşil kartlada tedavide zorlanıyorum çok pahalı birde senede yeşil kartı yeniletmek gerekiyor ve bunu nasıl hallederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dedimya malulen emeklilik için en az %60 olması lazım. Bu oranın altında ki bir oranla malulen emekli olamazsınız.
Ancak alaçağınız %40 ve üzeri bir raporla engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Tek yol malulen emekli olmak değil yani.
Yeşil kartla ilgili sorularınızı şu başlıkta sorunuz lütfen: Genel Sağlık Sigortası / Soru - Cevap- Bilgi

Tekerlekli Sandalye