Pskolojik hastalığım olduğu için işten çıkartılırmıyım?

ARABOKARABOSABO

Üye
Üye
Hocam saygilarimi sunarim ben 1977 dogumli bir gencim 6,,,,7 yildir pisikiyatri tedavisi görüyorum sonuçta doktorum bana %50 oraninda özürlü raporu verdi .ben kamu kuruluşunda işçi statüsünde tekniker olarak çalişiyorum.benim böyle bir rapor var diye işten atarlarmi.vergi indirimide aldim.yani pisikiyatriden %50 oraninda raporu olan i iş hakkini işletme fes edebilir mi.5000 güm pirim sayim var sonuç ne olur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşten çıkartamazlar sizi. İş akdinin feshinin hangi durumlarda fesh edileceği belli. Ancak onları şu anda bulamadım. Bulursam eklerim buraya.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Sayın yöneticim ilgili bu soruyu ben de okuduğumdan beri ilgili kanun maddesini araştırıyorum ama maalesef hala bulamadım. İş akdi feshedilebiliyor ama psikolojik rahatsızlığın mevcut halleri şeklinde bir yönetmelik vardı onu bulmaya çalışıyorum . Aklımda kaldığı kadarıyla bulana kadar en azından kısaca bilgi vermek istedim. Psikolojik rahatsızlığın türü, şiddeti , sıklığı, toplumsal hayattaki rolü ve çalışılan iş yerindeki verimlilik ve en çok da çalışma koşulları ve çalışma arkadaşlarına karşı olan tutum ve uyum gözönünde bulundurularak diye maddeler vardı. İnan bulur bulmaz buraya eklemeyi düşünüyorum.

Ama şunu kesin söyleyebilirim ki psikolojik rahatsızlıklar, kurumlar tarafından çalışana sağlanan özel sağlık sigortası kapsamı dışında tutuluyor ve bu konuda çok önyargılı yaklaşımlar mevut. Özel sağlık sigortası adı altında yapılan sosyal yardımın ya da hizmetden çalışanın ücretsiz faydalanması engelleniyor. En basit bir rahatsızlık için bile Özel sağlık sigortası masrafı karşılarken en ağır psikolojik rahatsızlıkta özel sigorta şirketi bu konuya oldukça soğuk bakıyor ve psikolojik rahatsızlığı özellikle engelli işçi çalıştıran işverenler bu konuda deyim yerindeyse mobbing uygulamasıyla işçinin istifa etmesini kolaylaştırmaya çalışıyor.

Gerçekler maalesef acıdır ama gerçektir. Arkadaşım bu konuyu çok iyi araştırmadan harekete geçme. Yani senin için özellikle kamuda çalışan olduğun için belki farklı kanun maddeleri geçerli olabilir ve umarım hakkında her şey hayırlı ve olumlu olur.

Sağlıcakla kal, umutla kal,

Tekerlekli Sandalye