Rahatsızlığımdan dolayı hastaneye gidemiyorum. Nasıl rapor alabilirim?

salih06

Üye
Üye
1996 yılında askerlik görevim sırasında psikiyatri kliniğine yattım.6 aylık tedavi sonrası askerliğe elverişli değildir raporu aldım.(anti sosyal kişlk bozukluğu v.s) yıllar içinde umursamadığım ama beni tedirgin eden rahatsız davranışlarımın farkına vardım.aşırı derecede dikkat dağınıklığı,odaklanamama,sürekli geçmişi hatırlayıp önümü görememe problemlerinin çıkmazı içine girdim..çalışamıyorum bu yüzden..ben heyet raporuda dahil (GATA-ankara)bütün evrelerden geçmiştim o dönem..devletin yada askeriyenin bu durumumla ilgili yapması gereken veya benim başvurmam gereken bir yer varmıdır..artık hayatımı idame ettiremiyorum..işin aslı korkumdan hastaneyede gidemiyorum...yardım ederseniz çok sevinirim

abazali

Üye
Üye
sana nasıl yardımcı olalım ne hakkında git hastaneye rapor al

İsen Buga

Üye
Üye
Bir problemi olan arkadasımızı azarlamak hoş bir davranış değil.
Salih06 kardeşimiz bir bakıma engelli ve yardım istiyor. Sende kalkıp azarlıyorsun oldu mü şimdi?

Ne yapabiliriz bilmiyorum senin sakatliginin yani bu isin uzmanı değilim ama hiç degilse bir psikiyatri ile görüşmelisin? Bir seçenek sunayım sana hastaneye gitmek yerine psikolog yada psikiyatri uzmanının Yanıniza gelmesini yada telefonla konusma imkanin var ise bunu sağlamak gerek.
Bunun icin bulunduğunuz ilde belediyede ozurlu birimi var mı? Bir yakınınız gidip gorusebilirler mesela. Psikiyarti yada psikolog yanına gelip de durumunuzu inceleyebilir. Neler yapacağına beraber karar verirsiniz olmaz mı?

M

mavibalina2012

Guest
Sn. Salih06
Hayatınızı idame ettiremediğinizi kanıtlamak için öncelikle hastanenin psikiyatri servisinde muayene olup durumunu doktorla görüşmen gerekecek yapacağınız ilk adım bu olmalı. Daha önce heyete başvurduğunuzu söylemişsiniz Heyet Raporu alamadınız mı. Şimdi yine doktorla görüşeceksiniz durumunuzu anlatacaksınız doktorun fikirleri doğrultusunda tekrar heyete gireceksiniz..Öncelikle yapmanız bu..Heyet
raporunda ağır özürlü ibaresi ve süreklilik koşulu varsa bunu daha sonra evde bakım ücreti ödenme koşullarıyla değerlendireceğiz..%40 veya daha fazla rapor verilmişse 2022 maaşı için koşullarınızı değerlendireceğiz öncelikle rapor almanız şart daha sonra yani heyet raporunuzdan sonra durum değerlendirmesi yapalım...Bu arada birçok hastanede Sosyal Hizmetler Birimleri kuruldu...Buralardan engelli bireyler eksik kaldığı sosyal, ekonomik hakları gibi haklarını aldıkları gibi psikolojik destekde alabiliyorlar.Buralara başvurur iseniz en azından doktora gitme korkunuzda veya çaresiz kaldığınız hastane işlemleri gibi konularda ücretsiz yardım alabilirsiniz...Sağlıcakla ve esenlikle kalın...

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadas sorununu bahsetmiş hastaneye gidemez zaten..

salih06

Üye
Üye
Bir problemi olan arkadasımızı azarlamak hoş bir davranış değil.
Salih06 kardeşimiz bir bakıma engelli ve yardım istiyor. Sende kalkıp azarlıyorsun oldu mü şimdi?

Ne yapabiliriz bilmiyorum senin sakatliginin yani bu isin uzmanı değilim ama hiç degilse bir psikiyatri ile görüşmelisin? Bir seçenek sunayım sana hastaneye gitmek yerine psikolog yada psikiyatri uzmanının Yanıniza gelmesini yada telefonla konusma imkanin var ise bunu sağlamak gerek.
Bunun icin bulunduğunuz ilde belediyede ozurlu birimi var mı? Bir yakınınız gidip gorusebilirler mesela. Psikiyarti yada psikolog yanına gelip de durumunuzu inceleyebilir. Neler yapacağına beraber karar verirsiniz olmaz mı?

hassasiyetiniz için teşekkürederim.

İsen Buga

Üye
Üye
Rica ederim, belediye bünyesindeki uzmanlar sana rapor vermez ancak hiç degilse sorununa yardımcı olabilirler belki...

salih06

Üye
Üye
askerliğimin sekizinci ayında yattım ankara GATA'ya.tedavi 6 ay sürdü ve elverişsizdir raporu düzenlendi.sonrasında heyete girdim oradanda bir rapor verdiler bana.evine git oğlum,askerlik yapmıcaksın dediler.SALİH BATTAL'dı ana bilim dalı uzmanı.benimle çok ilgilenmişti.ben kendim için değilde en azından aileme bir yardım (maddi) aylık olarak düşündüm.36 yasındayım ve annemin babamın yüzüne bakarken çok suçlu hissediyorum kendimi..onlar bunu bana hissettirmiyor ama biliyorum..

M

mavibalina2012

Guest
Salih arkadaşım o kadar umutsuz olmayın sorunlarınızı o kadar güzel anlatmışsınız ki, hayatını idame ettiremeyecek kadar zor durumda olan inanın bunları yazamaz. Benim bu anlamda iyileşip işlemlerinizi halledeceğinize inancım ve kanaatim tam...O nedenle telefon yoluyla bile olsa belediyelerden ücretsiz psikolojik destek alabileceğiniz gibi İl Sağlık Müdürlüğünüzü arayın bu konuda oldukça hassasiyet gösteren bir kurum size mutlaka yardım sağlayacaktır...Umudunuzu yitirmeyin...

İsen Buga

Üye
Üye
Askerlik raporu başkadır, ozurlu heyet raporu ise bambaşka.. Birinin raporu digerini tutmaz. Dolayısıyla sizin engel oranınızı bilmek gerekiyor. Engel oranı isgucu kaybı üzerinden değerlendiriliyor. Dolayısıyla diğer arkadaşların anlattıkları gibi tam teşekküllü hastaneden heyet raporu ve raporunuzda yüzde kayıp oranı belirtir yazı gerekiyor. Sonrası kolay..

Bir kac sorum olacak, neler yapabilirsin mesela?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba salih,
Anladığım kadarıyla rahatsızlığından dolayı toplum içine karışamıyorsun. Bu nedenlede hastane gidip rapor alamıyorsun. Eğer doğru anladıysam rapor almaktaki amacın nedir? 2022 engelli maaşı almak v.b gibi bişey mi? Eğer öyle bir şeyse hastaneye gidemeyecek durumda olanlara dr lar eve gelip rapor veriyorlar. Öyle bir uygulama vardı. Şimdi net olarak detayları unuttum ama senin için araştırırım.

İsen Buga

Üye
Üye
Şimdi oldu , Halil bey iyi haber verdi, gözünaydın Salih....
Hadi hayirlisiyla...

salih06

Üye
Üye
3 yıl dayımın bürosunda getir götür işleri yaptım..herhangi bir mesleğim yok.cesaret edip sunu yapabilirim diyemiyorum inanın

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Salih06,

Bütün anlattıklarına rağmen arkadaşım şu an buradasın ve dertlerini, sıkıntılarını çok da doğru ifade etmeyi başardığın için seni kutlamak istedim :) sen yardım istedin! Bu cesareti gösterdin eminim bu yardım isteğin cevapsız kalmayacak ve senin için en uygun çözüm yolu bulunacaktır.

İsen Buga

Üye
Üye
Çok supersin. 2014 de özürlüler sınavı yapılacak. Sende o sınav sayesinde devlet dairesinde ise girebilirsin. Halil Bey bir ara bilgi getirsin de değerlendirelim.
Heyet raporunuzda %40 ve ustu isgucu kaybı oluştuğuna dair yazı alırsanız. Sende ozurlu memur seçme sınavına girebilirsin.

Tahsilin ne idi?

abazali

Üye
Üye
kardeşim bende bir pisikolojik özürlüyüm.arkadaşı azarlama gibi bir niyetim yok sadece yardımcı olmak istedim.durumu agırsa 112 acil servisi arasın ambulans gelir götürür bende yıllardır tedavi görüyorum.iyileimek için mutlaka bir pisikiyatri uzmanı şart başka çare yok

salih06

Üye
Üye
Merhaba salih,
Anladığım kadarıyla rahatsızlığından dolayı toplum içine karışamıyorsun. Bu nedenlede hastane gidip rapor alamıyorsun. Eğer doğru anladıysam rapor almaktaki amacın nedir? 2022 engelli maaşı almak v.b gibi bişey mi? Eğer öyle bir şeyse hastaneye gidemeyecek durumda olanlara dr lar eve gelip rapor veriyorlar. Öyle bir uygulama vardı. Şimdi net olarak detayları unuttum ama senin için araştırırım.

teşekkürederim.2022 engelli maaşını inanın bugün bu sitede şimdi duyuyorum.eğer böyle bir hakkım varsa bunu kullanmak isterim.kendim için değilde ailem için.

salih06

Üye
Üye
Çok supersin. 2014 de özürlüler sınavı yapılacak. Sende o sınav sayesinde devlet dairesinde ise girebilirsin. Halil Bey bir ara bilgi getirsin de değerlendirelim.
Heyet raporunuzda %40 ve ustu isgucu kaybı oluştuğuna dair yazı alırsanız. Sende ozurlu memur seçme sınavına girebilirsin.

Tahsilin ne idi?

ortaokul....

İsen Buga

Üye
Üye
Abazali herkesin durumu senin gibi değil. Her Psikolojik ozurlu ille de hastaneye gidecek değil. İmkanı olsa koşa koşa gider. Ama o rahatsızlığını net anlatmış. Ambulans ile gidebilecek mı? Sanmıyorum dolayısıyla iyi niyetlisin ama yardım etmek icin yaklaşımın yanlış. Önce tanımak sonra yardımcı olmaya çalışmak gerek. Minareden atlar gibi hadi hastaneye git demekle bu is hal olmaz.

İsen Buga

Üye
Üye
Keske daha önce bildirse idin Mayıs'ta ozurlu memur seçme sınavı kurasına yazilabilirdiniz. Sizin durumunda olanlar evrak memuru getir götür isler icin idealdir.2012 olmadı ama 2014 de ozurlu memur seçme sınavına girmenizi sağlamamız lazım..

Tekerlekli Sandalye